10 خوراکی برای سلامت چشم

به گزارش گفتمان برتر، مردم اغلب بر این باورند که کاهش دید چشم، نتیجه اجتناب ناپذیر بالارفتن سن یا خستگی چشم است. اما حقیقت آن است که سبک زندگی سالم، می تواند خطر ابتلا به مسائل چشمی را تاحدزیادی کاهش بدهد و در حفظ سلامت چشم مؤثر باشد.

10 خوراکی برای سلامت چشم
مطالعه مربوط به بیماری چشم مرتبط با سن (AREDS) که در سال 2001 منتشر شد، نشان داد: بعضی از مواد مغذی مانند روی، مس، ویتامین C، ویتامین E و بتاکاروتن می توانند خطر کاهش سلامت چشم با بالارفتن سن را تا 25 درصد کاهش بدهند.

این تحقیق در سال 2013 برای آزمایش نسخه های مختلف فرمول اصلی به روزرسانی شد؛ درنتیجه مواد دیگری ازجمله اسیدهای چرب امگا 3، زآگزانتین، لوتئین و بتاکاروتن به این لیست اضافه شدند. این تحقیق بعلاوه نشان داد: ترکیبات خاص ممکن است بهتر هم عمل نمایند.

مطالعات بیشتری در این زمینه اجرا شده و نتیجه آن مبنی بر این بوده است که اسیدهای چرب امگا3 (ازجمله DHA) مس، لوتئین و زآگزانتین برای حفظ سلامت چشم ضروری هستند.

10 خوراکی مفید برای حفظ سلامت چشمسازمان هایی مانند انجمن بینایی آمریکا (AOA) و آموزشگاه چشم پزشکان آمریکا (AAO) مدام در گزارش های مطالعه بیماری چشم مرتبط با سن موادغذایی زیر را برای حفظ سلامت چشم توصیه می نمایند:

1. ماهی
با خواص ماهی چقدر آشنایید؟ بسیاری از ماهی ها غنی از اسیدهای چرب امگا3 هستند. ماهی های روغنی ماهی هایی هستند که در شکم و بافت های بدن شان روغن دارند، به همین علت، خوردن این ماهی ها باعث افزایش سطح روغن ماهی غنی از امگا3 می گردد. ماهی هایی که دارای سطح بالای امگا 3 هستند عبارتند از:

ماهی تن؛

سالمون؛

قزل آلا؛

ساردین؛

شاه ماهی.

بعضی مطالعات نشان داده اند که روغن ماهی می تواند خشکی چشم، ازجمله خشکی چشم ناشی از کار زیاد با رایانه را از بین ببرد.

2. آجیل و حبوباتآجیل هم غنی از اسیدهای چرب امگا3 است. آجیل حاوی مقادیر بالایی از ویتامین E نیز هست که می تواند چشم را از آسیب های ناشی از بالارفتن سن محافظت کند. آجیل ها و حبوباتی که برای سلامت چشم مفید هستند عبارتند از:

گردو؛

آجیل برزیلی؛

بادام هندی؛

بادام زمینی.

عدس

3. دانه هادانه ها هم مانند آجیل و حبوبات، سرشار از امگا3 و منبع غنی ای برای ویتامین E هستند. دانه های سرشار از امگا3 عبارتند از:

دانه چیا؛

تخم کتان؛

شاه دانه.

4. مرکباتمرکبات غنی از ویتامین C هستند. این ویتامین هم مانند ویتامین E، یک آنتی اکسیدان است که انجمن بینایی آمریکا (AOA)، برای محافظت از چشم درمقابل آسیب های ناشی از بالارفتن سن توصیه نموده است. مرکبات غنی از ویتامین C عبارتند از:

لیمو ترش؛

پرتقال؛

گریپ فروت.

5. سبزیجات برگ سبزسبزیجات برگ سبز غنی از لوتئین و زآگزانتین هستند و بعلاوه منبع خوبی از ویتامین C محسوب می شوند. سبزیجات برگ سبز مشهور عبارتنداز:

اسفناج؛

کلم کیل؛

کولارد.

6. هویجهویج سرشار از ویتامین A و بتاکاروتن است. بتاکاروتن باعث رنگ نارنجی هویج می گردد. ویتامین A نقش مهمی در بینایی دارد. این ویتامین بخش از یکپروتئین به نام رودوپسین است که به شبکیه یاری می نماید، نور را جذب کند. تحقیقات روی نقش بتاکاروتن در بینایی نتایج متفاوتی را در پی داشته اند، اما در هرصورت، بدن ما برای ساخت ویتامین A، به این ماده احتیاج دارد.

7. سیب زمینی شیرینسیب زمینی شیرین هم مانند هویج سرشار از بتاکاروتن است. این ماده غذایی منبع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین E است.

8. گوشت گاوگوشت گاو غنی از روی است که با سلامت چشم در بلندمدت ارتباط دارد. روی می تواند به تأخیر در کاهش بینایی با بالارفتن سن و تباهی لکه زرد یاری کند. بافت چشم، به ویژه در شبکیه و بافت عروقیِ اطراف شبکیه، حاوی سطح بالایی از روی است. گوشت هایی مانند سینه مرغ هم حاوی روی هستند، اما اندازه روی آن در مقایسه با گوشت گاو کمتر است.

9. تخم مرغتخم مرغ منبع عالی لوتئین و زآگزانتین است که می تواند خطر ابتلا به کاهش دید ناشی از بالارفتن سن را کاهش دهد. بعلاوه منبع خوبی از ویتامین E ،C و روی نیز است.

10. آبچندان جای تعجب نیست که این مایع حیات، برای سلامتی چشم هم حیاتی باشد. نوشیدن اندازه فراوان آب می تواند نشانه های خشکی چشم را کاهش دهد. (فواید نوشیدن آب)

مصرف روزانه توصیه شدهمصرف روزانه مواد مغذی برای سلامت چشم، براساس توصیه AAO و به منظور کُندشدن سرعت پیشرفت بیماری چشم عبارتند از:

500 میلی گرم ویتامین C؛

400 واحد بین المللی ویتامین E؛

10 میلی گرم لوتئین؛

2 میلی گرم ز آگزانتین؛

80 میلی گرم اکسید روی؛

2 میلی گرم اکسید مس.

نکته های دیگری برای حفظ سلامت چشمبنابر دستورالعمل های AAO، تدابیر زیر می توانند به اطمینان از سلامت چشم یاری نمایند:

خارج از منزل، عینک آفتابی بهره ببرید؛ زیرا آفتابِ بیش ازحد می تواند منجر به آب مروارید گردد؛

ترک سیگار را در دستور کارتان قرار بدهید؛

معاینه منظم چشم، به ویژه اگر سابقه خانوادگی بیماری های چشمی دارید؛

استفاده از محافظ چشم هنگام کار با تحریک نماینده های احتمالی چشم یا مواد شیمیایی خطرناک؛

شستن دست ها قبل از استفاده از انواع لنز چشم؛

استفاده از لنز چشم تنها برای دوره ای کوتاه، البته به توصیه پزشک؛

محافظت از چشم درحین کار با رایانه: با نگاه به مسافت حدود 30 سانتی متر، به مدت 20 ثانیه، در هر 20 دقیقه.

دیابت عامل اصلی نابینایی است. افراد مبتلا به دیابت باید اندازه قند خون خود را به دقت کنترل نمایند، داروهایشان را دقیقا براساس تجویز پزشکان مصرف نمایند، مصرف کربوهیدرات را کنترل نمایند و غذاهایی با اندازه کم گلایسمی مصرف نمایند.

درمان سریع مسائل سلامتی چشم می تواند مانع از بدترشدن آن گردد. بنابراین افرادی که متوجه تغییرات در بینایی شان می شوند، باید به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه نمایند تا معاینه شوند و مسائل احتمالی بینایی شان را تشخیص بدهند.

نشانه های احتمالی ابتلا به مسائل بینایینشانه های احتمالی که ممکن است فرد دچار مشکل بینایی گردد عبارتند از:

تغییرات مکرر در وضوح بینایی؛

تماشا تصاویر درهم؛

تماشا تصاویر شناور یا برق ناگهانی در زمینه دید؛

کاهش دید پیرامونی.

جمع بندیرژیم غذایی متنوعی داشته باشید که شامل میوه ها، سبزیجات و پروتئین های فراوان باشد.

افرادی که نمی توانند مواد مغذی مورداحتیاجشان را از رژیم غذایی دریافت نمایند، باید از چشم پزشک خود برای تجویز مکمل های غذایی مربوط به حفظ سلامت چشم یاری بخواهند.

افراد مبتلا به مسائل بینایی و کسانی که دارای رژیم غذایی محدود هستند، باید از مواد غذایی مناسب برای حفظ سلامت چشم استفاده نمایند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1782

به "10 خوراکی برای سلامت چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خوراکی برای سلامت چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید