در مورد بیماری کرونا نزد بچه ها صحبت نکنند

به گزارش گفتمان برتر، روان شناس کودک خواندن پیام های فضای مجازی درباره کرونا با صدای بلند در خانه را حاوی اثرات منفی دانست و افزود: والدین در محیط خانوادگی مواظب باشند درباره کرونا زیاد حرف نزنند، زیرا در این حالت به صورت ناخودآگاه در کودک استرس ایجاد می شود.

در مورد بیماری کرونا نزد بچه ها صحبت نکنند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، علیرضا یاوری بچه ها را نیازمند بهداشت روانی دانست و اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و وجود فشارهای روانی حاصل از این بیماری در بین خانواده ها، شاهد تاثیرات روان شناختی بر سیستم خانواده به ویژه بچه ها خواهیم بود.

وی با تاکید بر لزوم کنترل و کاهش آسیب های روانی ناشی از این بیماری بر بچه ها، افزود: استرس واکنشی نسبت به فشارهای محیطی و ناتوانی در برابر رفع آنهاست. مسائل در خانواده، وجود بیماری در یکی از اعضای خانواده، فشارهای مدرسه، مشکل در برقراری ارتباط با گروه دوستان، مرگ نزدیکان و… از جمله عوامل بیرونی است که می توانند منجر به استرس بچه ها شود.

روان شناس کودک با بیان اینکه استرس و اضطراب با ایجاد علائم ناخوشایند جسمانی و روانی می تواند برای هر کس در هر دوره سنی مشکل ساز شود، گفت: در بچه ها مسائل مربوط به خانواده به ویژه وجود بیماری، استرس بسیار زیادی ایجاد می کند، اما هر چقدر که موضوع بیماری بیشتر عنوان شود استرس نیز از کنترل آنها خارج شده و باعث خودبیمارانگاری می شود لذا کودک احساس ناتوانی در مقابل این مشکل خواهد کرد و دچار آسیب روانی و احساس حقارت می شود.

یاوری از والدین خواست جهت کاهش آسیب های روان شناختی در محیط خانه در مورد بیماری نزد بچه ها صحبت نکنند و گفت: برای بچه ها بیماری کرونا را فاجعه آمیز و غیر قابل کنترل عنوان نکنید و به صورت غیرمستقیم به بچه ها رعایت نکات بهداشتی را آموزش دهید.

وی با بیان اینکه والدین باید به نقاط مثبت و توانمندی و شادابی بچه ها بیافزایند، شرح داد: هرچقدر بچه ها به توانمندی و سلامت خود واقف باشند به همان اندازه در مقابل بیماری مصون تر هستند.

این روان شناس کودک، بازی را بهترین روش برای آموزش بچه ها دانست و مطرح نمود: والدین با بازی بچه ها را ترغیب کنند تا در هنگام شستن دستانشان هر چقدر بیشتر و بهتر، عمل شستن را انجام دهند برنده هستند و پاداش می گیرند.

وی خواندن پیام های فضای مجازی درباره کرونا با صدای بلند در خانه را حاوی اثرات منفی دانست و اضافه کرد: والدین در محیط خانوادگی مواظب باشند درباره کرونا زیاد حرف نزنند، زیرا در این حالت به صورت ناخودآگاه در کودک استرس ایجاد می شود.

یاوری با بیان اینکه استرس برای مغز و سیستم عصبی کودک بسیار آسیب زاست، یادآور شد: استرس موجب مختل شدن ترشح هورمون های دوپامین و سروتونین می شود که ترس محیطی را به دنبال دارد.

این روان شناس کودک خاطرنشان کرد: اگر بچه های که از اختلال وسواس فکری رنج می برند به کروناویروس به صورت وسواس گونه فکر می کنند، والدین می توانند از طریق بازی غول کش و بازی ترکاندن بادکنک ویروس کورنا از بروز افکار مزاحم در بچه ها جلوگیری کنند.

وی بازی های فکری را موجب حواس پرتی و مشغولیت ذهنی بچه ها از کرونا دانست و تاکید کرد: در هنگام پخش اخبار و برنامه تلویزیونی ویژه کروناناویروس بچه ها را از محل دور کنید و یا این گونه برنامه ها را در نزد بچه ها تماشا نکنید.

یاوری شادی و تفکر مثبت را عامل اصلی کاهش استرس در افراد به ویژه بچه ها دانست و گفت: والدین حتما وقت کافی برای خندیدن و داشتن سرگرمی با بچه ها اختصاص دهند و خاطرات و لحظات خوبی را به وجود آورند، زیرا خندیدن باعث آرامش کودک می شود و باید لحظاتی عاری از هرگونه افکار منفی را بسازیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1250

به "در مورد بیماری کرونا نزد بچه ها صحبت نکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مورد بیماری کرونا نزد بچه ها صحبت نکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید