نامه انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان به رئیس دانشگاه ، به مسائل آموزشی ورود کنید

به گزارش گفتمان برتر، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در نامه ای به ریاست دانشگاه اعتراض خود را پیرو مسائل فراوان ایجاد شده در دانشگاه اظهار داشت.

نامه انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان به رئیس دانشگاه ، به مسائل آموزشی ورود کنید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در نامه ای به ریاست دانشگاه اعتراض خود را پیرو مسائل فراوان ایجاد شده در دانشگاه گفت.

متن نامه به توضیح زیر است:

جناب آقای دکتر رشیدی نژاد، ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمان، در شرایط کنونی که عمده ترین نقاط ضعف مدیریت بحران در کشور عدم هماهنگی و همکاری نهادها، نبود مقررات جامع، پراکندگی و ناکافی بودن قوانین موجود و مسائل در منابع اقتصادی و امکانات است که این مسائل در مجموعه وزارت بهداشت من جمله دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز دیده می شود. بی شک مدیریت در این زمان امری سخت و نیازمند توانمندی بالای مدیریت مجموعه در تصمیم گیری ها است. مدیر بحران باید به دنبال راه چاره هایی جهت کاستن ابعاد و کمتر شدن مسائل موجود باشد. این موضوع را می توان در پرهیز از جزئی نگری، نظرخواهی جهت انتخاب راه چاره و انجام به موقع و درست کار جست. امید است موارد بیان شده در ذیل که ابعادی از مسائل موجود هستند با توجه به دغدغه اصلی دانشجویان هستند مورد توجه قرار گرفته و برطرف شوند. گفتنی است با توجه به دغدغه اصلی دانشجویان یعنی آموزش و امتحانات بیشتر حول این محور صحبت شده است.

آموزشی

آموزش در طول ترم تحصیلی با مسائلی همراه بود که بعضی از این مسائل با همراهی مسئولین آموزش برطرف شد و بخشی نیز به دلیل عوامل مختلف تا سرانجام همراه دانشجویان بود که انتظار می رود در ترم آینده شاهد برطرف این مسائل باشیم. امتحانات به دنبال پیگیری های صورت گرفته از جمله نامه 8 بندی این تشکل و مساعدت شما و مسئولین محترم آموزشی و موافقت هر چند دیرهنگام وزارت خانه در بیشتر مقاطع به صورت مجازی در حال برگزاری است. اکنون معایب و ایراداتی در کنار مزایای این طرح نمود پیدا نموده است که ضروری است هرچه سریع تر برطرف شود.

متاسفانه اساتید و سیستم آموزشی با پیش فرض وقوع تقلب و تخلف اقدام به وضع قوانین غیرمعقول نموده اند که خود باعث ایجاد میل به تقلب و ضربه خوردن دیگر دانشجویان می شود. مواردی مثل طرح سوالات سخت و خارج از منابع درسی که آموزش داده نشده اند، عدم اختصاص زمان کافی جهت پاسخگویی دانشجویان و نادیده دریافت زمان حداقلی 45 ثانیه برای هر سوال ساده، عدم امکان مرور سوالات و بازگشت به سوالات که خود راهی جهت استفاده درست از زمان بوده است و عدم پیش بینی راه چاره مناسب جهت جبران قطعی اینترنت دانشجویان و مسائل سیستم از جمله این قوانین و مقررات هستند.

درحالی که مطابق پیشنهاد نامه قبلی این تشکل و اظهارات قبلی مسئولین امتحانات میان ترم با دید برطرف اشکالات برگزاری امتحان مجازی در حال برگزاری بود، اما شاهد برگزاری امتحانات سرانجام ترم دانشجویان دانشکده دندان پزشکی و تاثیر قابل توجه امتحانات میان ترم برای سایر دانشجویان هستیم که خود باعث ایجاد مسائلی ذکر شده برای دانشجویان و ضربه خوردن ایشان شده است.

با مجازی شدن امتحانات انتظار می رفت که بنابر وعده های سابق پس از امتحان امکان دسترسی دانشجویان به سوالات و پاسخ های امتحان تسهیل شود، اما شاهد این موضوع نبوده ایم. با توجه به حساسیت موضوع که در این ایام مهم ترین دغدغه دانشجویان است ضروری است شورایی ویژه جهت نظارت بر برگزاری امتحانات با حضور نمایندگان دانشجویان تشکیل شود تا یکی از ابعاد بحران کرونا که باعث استرس شدید دانشجویان شده است؛ برطرف شود. همچنین در حالی که امتحانات کارآموزان پزشکی برخلاف سایر امتحانات دانشگاه به صورت حضوری با اجتماع دانشجویان بخش های مختلف برگزار می شود و با توجه به شرایط هشدار در شهر کرمان اجتماع صد نفره در تعدادی از آزمون ها خلاف قانون می باشد.

نتایج امتحانات

همچنین همانطور که در نامه قبلی خود در خصوص عدم محاسبه نمرات این ترم دانشجویان در معدل کل سخن گفتیم در این نامه ضمن پیشنهاد دوباره قبلی که اثر بسیار مفیدی در کاهش بار روانی دانشجویان دارد به اقتباس دانشگاه های برتر جهان و ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر پیشنهاد می شود؛ پس از استخراج نمرات اولیه از سامانه و تحویل نمره نهایی توسط اساتید به آموزش دانشگاه، دانشگاه به جای قرار دادن نمره در کارنامه دانشجویان، شرایط درس را به صورت قبول (pass) یا رد (fail) در کارنامه تعیین نمایند. در نهایت نیز بدون معدل گیری کارنامه این ترم صادر شود و نمرات دروس این ترم در معدل نهایی محاسبه نشود.

از آنجا که این نخستین تجربه آموزش آنلاین دانشگاه در این ابعاد بوده است باعث شد که در طول ترم تحصیلی شاهد چالش های متفاوت از جمله در کیفیت آموزش آنلاین باشیم و از طرف دیگر امکان سنجش و مقایسه دقیق سطح واقعی علمی دانشجویان به وسیله امتحانات آنلاین وجود ندارد؛ واضح است که سیستم 20 نمره ای و مقایسه دانشجویان چه در داخل دانشگاه و چه با دانشجویان سایر دانشگاه ها علاوه بر ناعادلانه بودن باعث ایجاد تبعات و مسائل دیگری در آینده برای دانشجویان می شود. همچنین این سیستم علاوه بر کاهش استرس دانشجویان باعث کمتر شدن تخلفات، به حداقل رسیدن تبعات کاهش یا افزایش معدل به دلایل مختلف (از کیفیت آموزش تا قطعی اینترنت) برای دانشجویانی که به دنبال رزومه تحصیلی برای مقاصد مختلف هستند و به حداقل رسیدن چالش اعتراض به نمرات می شود.

شهریه پردازان

همانطور که در نامه قبل ذکر کردیم از آنجایی که شهریه دریافت شده بابت برگزاری کلاس های درس حضوری و عملی با ساعات تعیین بوده است؛ دریافت هزینه از دانشجویان برمبنای مصوبات قبلی به دور از عدالت است. تصمیمی که منوط به تخفیف سایر دانشگاه های عظیم شد، اما اکنون که بیشتر دانشگاه ها در این مورد تصمیمی نگرفته اند؛ نیکوست که دانشگاه علوم پزشکی کرمان به عنوان یکی از اولین دانشگاه ها تخفیفی عادلانه به دانشجویان ارائه دهد.

دانشجویی

همانطور که در نامه قبل نیز تاکید کردیم سلامت دانشجو باید اولویت شروع به کار دانشگاه قرار گیرد. سلامتی که ابتلای 20 درصدی دانشجویان ساکن خوابگاه نشان از در خطر بودن آن و عدم اجرای پروتکل های بهداشتی داشت. با بازگشایی های جدید علی رغم وعده های داده شده، تجهیزات به طور کامل (صرفاً ماسک جراحی) فراهم نشد و شاهد ابتلای کارآموزان بوده ایم. اکنون با افزایش تعداد مبتلایان در شهر و استان کرمان ضروری است دانشگاه ضمن عمل به وعده های خود بیشتر از قبل نسبت به سلامت و جان دانشجویان و بیماران حساسیت داشته باشد. همچنین ضروری است در اجرای پروتکل های بهداشتی از جمله درمورد خوابگاه ها که رعایت نمی شوند؛ حساسیت بیشتر به کار رود و برای ترم تحصیلی آینده دانشگاه به فکر ظرفیت خوابگاهی بیشتری برای دانشجویان باشد تا از ازدحام موجود کاسته شود.

فرهنگی

متاسفانه با شیوع کرونا کلیه فعالیت های فرهنگی کشور و به تبع آن دانشگاه به حالت تعلیق درآمده است. ماهیت کار فرهنگی حضور فعال دانشجویان از ایده تا اجرا را می طلبد که به همت دانشجویان و همراهی مسئولین موتور فعالیت فرهنگی در دانشگاه خاموش نشده است. ادامه فعالیت بیشتر نیازمند زمینه سازی هایی در اینترنت و فضای مجازی است که نیازمند توجه ویژه معنوی و اقتصادی و تسهیلات مناسب به دور از نگاه های مغرضانه، سنگ اندازانه و عیب جویانانه غیرکارشناسی بعضی نهاد های غیرمرتبط و مرتبط فرهنگی است.

در سرانجام ضمن تشکر از حسن توجه شما لازم به ذکر می دانیم عبور از بحران بدون شناخت تهدید ها و استفاده از فرصت ها مثل مشورت دانشجویان امکان پذیر نخواهد بود.

رونوشت به

جناب دکتر ملک پور معاون آموزشی دانشگاه

جناب دکتر بارونی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1031

به "نامه انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان به رئیس دانشگاه ، به مسائل آموزشی ورود کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی کرمان به رئیس دانشگاه ، به مسائل آموزشی ورود کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید