تقابل ترکیه و ناتو به دلیل اختلاف نظر درباره سوریه

به گزارش گفتمان برتر، چهار منبع عالی رتبه در ناتو اعلام کردند: ترکیه از حمایت از طرح دفاعی این پیمان برای کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان خودداری می نماید و این امر را مشروط به حمایت سیاسی گسترده ناتو از عملیات خود علیه یگان های مدافع خلق کرد در شمال سوریه نموده است.

تقابل ترکیه و ناتو به دلیل اختلاف نظر درباره سوریه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز عربی، چهار منابع یاد شده اظهار کردند: ترکیه به فرستاده خود در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دستور داده از این طرح حمایت نکند و در جلسات و گفت وگوهای ویژه موضع گیری تندی را در پیش بگیرد و از اعضای این پیمان بخواهد شبه نظامیان یگان های مدافع خلق کرد را در بیانیه های رسمی در دسته تروریست ها قرار دهد.

بروز این اختلاف نظر یک هفته پیش از برگزاری نشست سران ناتو در شهر لندن به مناسبت هفتادومین سالگرد تاسیس آن، نشانه ای از اختلاف نظرهای آنکارا و واشنگتن درباره حمله ترکیه به شمال سوریه است.

فرستادگان ناتو برای کسب موافقت رسمی تمامی کشورهای عضو با طرح نظامی این پیمان برای دفاع از کشورهای لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی در صورت حمله روسیه به آنها کوشش می نمایند.

بدون موافقت ترکیه شرایط برای ناتو در زمینه تقویت سریع حمایت های خود از این کشورها دشوارتر خواهد بود.

یک دیپلمات ترکیه ای اعضای ناتو را متهم کرد که ملت های شرق اروپا را به دلیل موافقت نکردن با این طرح نظامی گروگان گرفته اند تا آنها را مجبور به امتیازدهی نمایند.

منبع دیگری با اشاره به اینکه ناتو پس از تردیدهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره این پیمان و این گفته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که ناتو دچار مرگ مغزی شده است، کوشش می نماید اتحاد خود را ثابت کند، گفت: در این شرایط اقدام ترکیه کارشکنانه است.

اوآنا لانگسکو، سخنگوی ناتو در پاسخ به سوالی در این زمینه اظهار کرد: ناتو طرح هایی برای دفاع از شرکای خود داشته و پایبندی اش به حفظ امنیت و ثبات تمامی آنها ناگسستنی است.

ترکیه پس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در ماه گذشته، عملیاتی را در شمال سوریه شروع کرد، شرکای آنکارا در ناتو از این نگران هستند که نفوذ ترکیه در سوریه کوشش ها برای مقابله با داعش را تضعیف کند.

ناتو طرح دفاعی خود از کشورهای حوزه دریای بالتیک و لهستان را بنا به درخواست این کشورها آماده کرد و این طرح هیچ گونه تاثیر مستقیمی بر استراتژی ترکیه در سوریه ندارد اما سوالاتی را درباره امنیت تمامی جبهه های ناتو مطرح می نماید.

بر اساس توافقنامه تاسیس ناتو در سال 1949، حمله به هر یک از کشورهای عضو این پیمان حمله به تمام کشورهای عضو محسوب می گردد و این پیمان استراتژی های نظامی برای دفاع جمعی در تمامی مناطق کشورهای عضو دارد.

دو منبع دیپلمات اظهار کردند: هنوز این امید وجود دارد که فرستادگان ناتو بتوانند به راه حلی میانه دست یابند، زیرا آنکارا نیز از رهبران این کشورها می خواهد طرح نظامی پیشرفته و جداگانه ای را درباره چگونگی حمایت ناتو از ترکیه تصویب نمایند.

قرار است ماکرون در حاشیه نشست سران برای آنالیز عملیات آنکارا در سوریه با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس ملاقات کند.

یکی از منابع دیپلمات اظهار داشت: همه اعضای ناتو منتقد ترکیه هستند اما اگر تسلیم این خواسته آنکارا شوند، این اقدام با استراتژی شان در عدم دخالت در سوریه تعارض دارد.،ایسنا

بیشتر بخوانید،ترکیه: عملیات چشمه صلح تا تحقق اهداف ادامه دارد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 490

به "تقابل ترکیه و ناتو به دلیل اختلاف نظر درباره سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل ترکیه و ناتو به دلیل اختلاف نظر درباره سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید