تور اروپا: احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا قوت گرفت

به گزارش گفتمان برتر، وزرای خارجه اتحادیه اروپا در پی تحریم ترکیه به علت اقدامات تحریک کننده این کشور علیه قبرس هستند.

تور اروپا: احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا قوت گرفت

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند در صورت ادامه اقدامات تحریک نماینده ترکیه علیه قبرس، این کشور را تحریم نمایند.

به نوشته وبگاه تاکینگ گریس در نشست روز دوشنبه در لوکزامبورگ، اتحادیه اروپا از جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست تا با توجه به اقدامات یک جانبه ترکیه در شهر واروشا ، پیشنهادهایی برای تحریم علیه ترکیه ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه اتحادیه اروپا موافقت کردند که مجموعه اقداماتی علیه اقدام های تحریک نماینده ترکیه علیه قبرس انجام شود. جوزپ بورل نیز در انتها این نشست در نشست خبری مداخله ترکیه علیه تردد کشتی های اروپایی را غیرقابل قبول توصیف کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه چندی قبل گفت که قبرس باید به عنوان دو کشور شناخته شود.

اردوغان گفت: اگر قرار است مذاکرات جدیدی درباره قبرس انجام شود، این گفت وگوها دیگر نباید بین دو جامعه، بلکه باید بین دو کشور باشد.

اردوغان با بیان اینکه قبل از شروع مذاکرات تازه باید شرایط برابر حاکمیت ترک های قبرس نشین تایید شود، گفت آخرین مذاکرات که ماه گذشته به طور غیر رسمی در ژنو برگزار گردید، به علت نگرش سازش ناپذیر طرف یونانی نتیجه ای نداشت.

اردوغان گفت که نشست غیر رسمی اخیر سازمان ملل متحد در خصوص قبرس در ژنو در سرانجام ماه آوریل نقطه عطفی در مبارزه برای استقلال و آینده بود.

وی اضافه نمود که راه چاره دو کشوری به معنای نفی حاکمیت، برابری، استقلال و شکل گیری دولت ترک های قبرس نشین است. نه ما و نه قبرس ترک نشین به چنین بی عدالتی، رضایت نمی دهیم. ما هرگز اجازه نخواهیم داد که حقوق ترک های قبرس نشین در منابع انرژی در شرق مدیترانه ضایع شود.

ترکیه سال 1974 وارد بخش شمالی جزیره قبرس شد و این بخش را به اشغال خود در آورد. در آن سال دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتای نظامیان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین نمایندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد. همین مسئله منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی و در حقیقت ترک نشین و یونانی نشین شد. هم اکنون بحران مالکیت اراضی یکی از اصلی ترین بحرانهای میان دو طرف محسوب می شود.

حتی برگزاری نشستهای متعدد در سازمان ملل نیز تا به امروز نتوانسته تاثیری در حل بحران قبرس داشته باشد. معضل تاثیرگذار دیگر در مذاکرات میان دو قبرس به نحوه تقسیم قدرت سیاسی باز می شود. در این میان دو بخش یونانی نشین و ترک نشین بر سر نحوه تقسیم قدرت در مجلس و دولت با یکدیگر اختلاف دارند.

آخرین مذاکرات ترکیه با قبرس که با میانجیگری بعضی کشورها از جمله انگلیس در ژنو در سوئیس برگزار گردید نیز با شکست روبرو گشت.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1781

به "تور اروپا: احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید