یک داروخانه دار : توزیع دستکش و ماسک در داروخانه ها مجاز نیست ، مردم از فروشگاه های غیرمرتبط ماسک نخرند

به گزارش گفتمان برتر، بارها پس از شیوع کرونا از تلویزیون اعلام شد که ماسک های بهداشتی در حال توزیع در داروخانه هاست ولی به گفته یکی از داروخانه داران در البرز تا به امروز ماسکی که از لحاظ قانونی مجوز و شرایط استاندارد داشته باشد، در اختیار آنان قرار نگرفته است؛ این در حالی است که دستفروشان و بعضی مغازه داران در تهران و کرج همچنان در حال فروش ماسک هستند.

یک داروخانه دار : توزیع دستکش و ماسک در داروخانه ها مجاز نیست ، مردم از فروشگاه های غیرمرتبط ماسک نخرند

جهت دریافت خدمات طراحی ورودی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

خبرنگاران آنلاین-معصومه حق جو: دکتر حمیدرضا جوانبخت، عضو انجمن داروسازان ایران در استان البرز گفت: با توجه به این که این روزها بارها در اخبار گفته شد ماسک های بهداشتی در اختیار داروخانه ها قرار گرفته است ولی این طور نیست و ماسک اغلب از شرکت های متفرقه به داروخانه ها عرضه شده است. داروخانه به عنوان یک مرکز بهداشتی درمانی و علمی اجازه خرید و ارائه هر گونه ماسک با هر کیفیتی را ندارد. مخصوصا که اغلب شرکت های متفرقه از ارائه فاکتور هم امتناع می نمایند.

جوانبخت ادامه داد: زمانی که شرکت های معتبر دارویی ماسک را با قیمت مصوب و کیفیت مطلوب در اختیار ما بگذارند داروسازان حاضرند ماسک را از آنها خریداری و حتی بدون سود برای رفع احتیاج مردم به فروش برسانند و در دسترس عموم قرار دهند.

او اظهار کرد: این نابسامانی در عرضه ماسک باید رفع گردد. این روزها با عرضه ماسک توسط دستفروشان و مشاغل غیرمرتبط دیگر روبرو هستیم که فاقد کارآیی و کیفیت مطلوب است.

عضو انجمن داروسازان البرز اعلام کرد: به تازگی فروشگاه لوازم ساختمانی یا رنگ فروشی یا مشاغل دیگر بدون هرگونه نظارتی به فروش ماسک اقدام نموده اند. ماسک هایی که این مغازه ها ارائه می نمایند، بهداشتی و استاندارد نیستند و حتی ممکن است از پارچه های نامرغوب تهیه شده باشد.

جوانبخت اضافه کرد: ماسک هم همانند الکل و ژل ضدعفونی نماینده باید با فاکتور رسمی و کیفیت مناسب در اختیار داروخانه ها قرار بگیرد تا احتیاج مردم رفع گردد.

عضو انجمن داروسازان ایران اعلام کرد: در این شرایط داروخانه ها بی تقصیر هستند و نامه نگاری هایی هم برای رفع این مسائل اجرا شده است تا داروخانه ها بتوانند ماسک استاندارد و بهداشتی و با کیفیت و قیمت مناسب به مردم ارائه نمایند.

دکتر جوانبخت ادامه داد: اسفند سال گذشته که تب و تاب مردم برای خرید ماسک بالا رفته بود، ماسک با قیمت های چند برابر به داروخانه ها عرضه شد که مسائلی در آن مقطع به وجود آورد. امیدواریم مشکل کمبود ماسک با همکاری مسئولان و شرکت ها به زودی رفع گردد و مردم از خرید ماسک های متفرقه و غیر بهداشتی با قیمت های گزاف خودداری نمایند.

قیمت گذاری در بازار به درستی انجام نشده است

دکتر محمد بقایی، دبیر انجمن داروسازان البرز و عضو انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: در شرایطی که کشور با بحران کرونا دست و پنجه نرم می نماید، موضوع توزیع ماسک و دستکش و محلول های ضدعفونی نماینده بسیار مهم است.

او اظهار کرد: از ابتدا مدیریت غلطی در زمینه توزیع این اقلام وجود داشت. ما از قبل می توانستیم پیش بینی کنیم که این ویروس شیوع پیدا خواهد نمود. بنابراین باید فراوری این اقلام را از قبل بالا می بردیم ولی متاسفانه این کار انجام نشد.

بقایی ادامه داد: کم کم داروخانه ها به عنوان بخش خصوصی و با توجه به رسالتی که داشتند احتیاج جامعه را شناسایی و اقدام به تهیه این اقلام کردند.

او اضافه کرد: اقلام بهداشتی را از ویزیتور با قیمتی که به ما اعلام می نماید، خریداری و تهیه می کنیم. داروخانه دیگری ممکن است با قیمت دیگری این اقلام را خریداری کند. در اینجا ناهماهنگی قیمت به وجود می آید که 70 درصد آن به بازار ارتباط دارد چون قیمت گذاری درستی انجام نداده و 30 درصد هم مربوط به همکاران ماست.

دبیر انجمن داروسازان ادامه داد: بعد از مدتی اعلام شد که داروخانه ها حق عرضه ماسک ندارند. این در حالی است که مردم اصولا احتیاجهای بهداشتی خود را از داروخانه تامین می نمایند. در نتیجه این اقدام، رنگ فروشی که ماسک رنگرزی داشت یا پارچه فروش هم اقدام به عرضه ماسک کرد.

او اضافه کرد: به این ترتیب ماسک های غیر استاندارد در دسترس مردم قرار گرفته و آنها تصور می نمایند ماسکی که از مغازه ها خریداری نموده اند، استاندارد است. اما این ماسک ها نه از ورود ویروس و نه از ورود ذرات موجود در هوا می توانند جلوگیری نمایند.

بقایی اظهار کرد: اگر ماسک در بازار موجود باشد، قیمت آن بسیار بالاتر از قیمتی است که معین شده بنابراین داروخانه داران نمی توانند این ماسک ها را عرضه نمایند. در حال حاضر سیستم توزیع از حالت منطقی به غیرمنطقی تغییر نموده است و به نوعی ما در حال ایجاد دلال خانگی در بازار هستیم.

دبیر انجمن داروسازان ادامه داد: من هم هنگام مراجعه مردم به داروخانه ماسک ندارم. توانایی تهیه آن را دارم ولی وجدانم نمی پذیرد به مردم بگویم ماسک نداریم ولی خودم ماسک روی صورت داشته باشم. تا چه زمانی به مردم بگوییم ماسک نداریم، واقعا در شأن ما نیست. به هر حال من هم جزئی از این جامعه هستم.

دکتر بقایی گفت: من و تمام پرسنلم آلوده به کرونا و بستری شدیم و دوباره به سرکار برگشتیم. این موارد جایی دیده نمی گردد ولی مطمئن ام در 90 درصد داروخانه ها چنین اتفاقی افتاده است. انتظار من این است که وزارت بهداشت به عنوان متولی از ما حمایت کند.

او اظهار کرد: چندین بار درخواست دادیم که حداقل به پرسنل داروخانه ماسک یا دستکش بدهند ولی بی توجهی می نمایند و اقداماتی که انجام می دهیم، زیر سوال می برند.

دبیر انجمن داروسازان البرز اعلام کرد: قیمت ماسک براساس بافت و نانویی که آن را پوشش می دهد، متفاوت است. به عنوان مثال ماسک ان 95 (N95) بین 70 تا 80 هزار تومان قیمت دارد.

بقایی اظهار کرد: ماسک معمولی که فقط از ورود ذرات فیزیکی جلوگیری کند را با قیمت حدود 8 هزار تومان از ویزیتور خریداری کردم. همین ماسک را قبل از شیوع کرونا در داروخانه با همان قیمت 1500 تومان که خریداری نموده بودم، فروختم. بدون این که سودی برای من داشته باشد.

دبیر انجمن داروسازان البرز ادامه داد: به تازگی با تمام داروخانه داران صحبت کردیم و درخواست کردیم این اقلام را بدون سود در اختیار مردم قرار بدهند.

او گفت: در حال حاضر اگر داروخانه ای ماسک عرضه کند از نظر قانون فعلی، غیر قانونی است. فرقی نمی نماید ماسک از نوع ارزان قیمت یا گران باشد در هر حال غیرقانونی است. طبق قانون عرضه هر نوع ماسک فعلا در داروخانه ها ممنوع است.

بقایی اظهار کرد: عملا در سراسر جهان میزانی که ماسک فراوری می گردد، جوابگوی احتیاج همه نیست. بهترین کار این است که توزیع به صورت عادلانه و گسترده و با نظارت انجام گردد تا کم کم احتیاج جامعه برآورده گردد.

دبیر انجمن داروسازان البرز ادامه داد: سهمیه داروخانه ها برای عرضه الکل هم تقریبا قطع شده و الکل در حال حاضر فقط در اختیار شرکت های داروسازی و داروخانه ها برای فراوری ژل های ضدعفونی قرار می گیرد. در این میان مغازه دارانی هم بودند که الکل صنعتی را بی رنگ کردند و به عنوان الکل طبی به مردم فروختند. این مسائل بیرون از داروخانه ها اتفاق می افتد و متاسفانه مردم را نسبت به ما هم بدبین می نماید.

او اظهار کرد: اگر اطمینان به داروخانه ها از بین برود، آرامش جامعه مختل خواهد شد. داروخانه همواره مورد اطمینان مردم بوده است. نباید این اطمینان مخدوش گردد.

7 درصد فوت شدگان ناشی از کرونا، پرسنل داروخانه بودند

دکتر احسان عمادی، عضو انجمن داروسازان البرز هم اعلام کرد: توزیع ماسک متاسفانه به وسیله مراکز غیررسمی هم در حال اجرا است، حتی بعضی دستفروش ها در خیابان طالقانی از حدود ساعت 8 به بعد به توزیع ماسک اقدام می نمایند. تعیین نیست این ماسک ها در شرایط بهداشتی تهیه شده یا خیر. حتی ممکن است باعث شیوع بیشتر کرونا گردد.

عمادی ادامه داد: 5 تا 7 درصد افرادی که به علت کرونا فوت شدند از پرسنل داروخانه ها بودند که در ارتباط مستقیم با بیماران قرار داشتند. تا به امروز برای این که چنین افرادی آلوده نشوند حفاظتی وجود نداشته و آنها در معرض مستقیم ابتلا به ویروس هستند.

عضو انجمن داروسازان اعلام کرد: باید با مدیریت صحیح، ماسکی که فراوری آن به گفته اخبار تلویزیون به 4 میلیون قطعه رسیده است در داروخانه ها توزیع گردد تا از فروش ماسک تقلبی توسط دستفروش ها یا مغازه داران جلوگیری گردد. بعضی خیاطان هم اقدام به فراوری ماسک نموده اند ولی ماسک های فراوریشده توسط آنان استاندارد نیستند.

او گفت: شرکت های پخش نماینده اگر ماسک داشته باشند، چون باید تحت کنترل هیات امنای صرفه جویی ارزی باشند و با توجه به سیاست هایی که این هیات در نظر دارد، به هیچ عنوان نباید به توزیع آن اقدام نمایند. تا به امروز هم در داروخانه ها توزیعی انجام نشده است.

عمادی ادامه داد: اگر ماسک توسط داروخانه ها توزیع گردد التهابی که در مردم بابت کمبود ماسک ایجاد شده از بین می رود و آنها با خیال راحت می توانند ماسک را از داروخانه تهیه نمایند.

او اعلام کرد: داروخانه ها الکل اصل را از شرکت های توزیع دارو خریداری می نمایند بنابراین بهترین کار این است که مردم هم با اطمینان الکل را از داروخانه ها خریداری نمایند. به عنوان مثال سوپرمارکتی که الکل عرضه می نماید ممکن است آن را از یک شرکت غیررسمی خریداری نموده و تقلبی باشد.

عضو انجمن داروسازان اظهار کرد: شماره تلفن وزارت بهداشت روی شیشه الکلی که اصل باشد، درج شده است. با تماس با این شماره هم می توان از تقلبی یا اصل بودن آن اطمینان حاصل کرد و قابل پیگیری هم هست.

داروخانه ها موظف به عرضه ماسک هستند

سید یاسر رایگانی، مدیرکل روابط عمومی و تشریفات و سخنگوی تعزیرات اظهار کرد: داروخانه ها باید ماسک توزیع نمایند و این که نباید توزیع می کردند مربوط به هفته اول اسفند بود.

او ادامه داد: بعد از مدتی مجوز توزیع به داروخانه ها داده شد و حق فروش دارند. اگر کسی مصداق گران فروشی را دیده باید اعلام کند تا از مبادی رسمی پیگیری گردد. این که چرا داروخانه ها با توجه به مجوزی که صادر شده، ماسک عرضه نمی نمایند، باید از سازمان غذا و دارو بپرسید.

متاسفانه کوشش های ما برای صحبت با دکتر جهانپور مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، مهندس صفوی مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر روئینی رئیس مجموعه داروخانه های دانشکده داروسازی و داروخانه های بیمارستانی دانشگاه و همچنین مهندس علاءالدین رئیس اداره نظارت بر تامین و نگهداشت تجهیزات و ملزومات پزشکی بی نتیجه ماند. اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی زیرمجموعه مهندس صفوی و اداره نظارت بر تامین و نگهداشت ملزومات پزشکی به ما گفتند دراین باره باید با دکتر جهانپور صحبت کنیم و بقیه بخش ها و مسئولان هم در این چند روز با موکول کردن به روز بعد و ساعتی دیگر در نهایت پاسخ گو نبودند!

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 751

به "یک داروخانه دار : توزیع دستکش و ماسک در داروخانه ها مجاز نیست ، مردم از فروشگاه های غیرمرتبط ماسک نخرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک داروخانه دار : توزیع دستکش و ماسک در داروخانه ها مجاز نیست ، مردم از فروشگاه های غیرمرتبط ماسک نخرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید