خبر خوش وزیر کار از بیمه زنان خانه دار

به گزارش گفتمان برتر، تهران (پانا) - وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از افزایش 5 برابری مشارکت مالی زنان در چهار دهه گذشته اطلاع داد.

خبر خوش وزیر کار از بیمه زنان خانه دار

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست صمیمانه با بانوان مدیر، فعال و برگزیده وزارتخانه و سازمان های تابعه به مناسبت بزرگداشت روز زن و میلاد فاطمه زهرا (س) گفت: در ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زنان حضور چمشگیری در جامعه نداشتند اما نقش زنان پس از پیروزی انقلاب شکل دیگری به خود گرفت و دگرگونی اساسی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، مالی و ... رخ داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ارائه آمارهایی از حضور زنان در قبل و پس از انقلاب اسلامی اظهارکرد: هم اکنون زنان در عرصه های مختلف مالی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می نمایند و به موفقیت های فراوانی نیز دست یافته اند.

وی اضافه کرد: قبل از انقلاب تنها 6 درصد فارغ التحصیلان زن بودند درحالی که هم اکنون این رقم به 45 درصد رسیده است. در گذشته حدود یک درصد کرسی استادی در دانشگاه های کشور به زنان اختصاص داشت اما هم اکنون این رقم به 20 درصد افزایش یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد زنان پزشک قبل از انقلاب را 3 هزار و 500 نفر مطرح نمود که این رقم در حال حاضر به حدود 60 هزار نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: پزشک متخصص زن در گذشته 597 نفر و در دوره کنونی 30 هزار نفر است.

شریعتمداری تعداد تشکل های بانوان را قبل از انقلاب 5 تشکل دانست که بیشتر در خدمت خانواده سلطنتی بود اما هم اکنون تعداد 2 هزار تشکل بانوان در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی مدال آوری زنان ورزشکار را پس از پیروزی انقلاب چشمگیر دانست و تاکید نمود: سن امید به زندگی زنان از 54 به 78 سال افزایش یافته که نشات گرفته از ترمیم زیرساخت های بهداشتی و اجتماعی است.

شریعتمداری، نرخ مشارکت مالی زنان را در گذشته 3 درصد اعلام و اظهار داشت: این رقم با افزایش 5 برابری در حال حاضر به حدود 15 درصد رسیده هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رقم خوبی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توانمندسازی زنان در سایر حوزه ها اظهارکرد: در این بخش هم قدم های وسیعی برداشته شده است ؛کارآفرینی زنان نیز پیشرفت های خوبی داشته به طوری که زنان در حوزه های صنعتی، زنبورداری ، رنگ و نساجی و ... پیشگام هستند.

وی همچنین بهره مندی از مشارکت جوانان نخبه و جامعه زنان را در بخش های مختلف کشور ضروری دانست و تاکید نمود: همه طیف ها باید این جهت را طی نمایند تا پیشرفت خوبی برای کشور حاصل گردد و به صندلی مطلوبی برسیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، استفاده از توانمندسازی و آموزشهای مهارتی زنان را نیز ضروری دانست و گفت: در 10 استان کشور به وسیله تسهیل گیری جهاددانشگاهی قدم های موثری برای توانمندسازی 6 هزار زن برداشته شده است و همین میزان برای سال 1400 برای 20 هزار زن برنامه ریزی شده که با مشارکت معاونت امور خانواده و زنان نهاد ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت.

شریعتمداری تاکید نمود: کوشش نموده ایم در منابع روستایی سهم قابل ملاحظه ای به زنان اختصاص یابد به طوری که 37 درصد از کل منابع توزیع شده در حوزه اشتغال روستایی به جامعه زنان تعلق داشته و به توسعه فعالیت های اشتغالزا یاری نموده است.

وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر مشارکت دادن زنان در حوزه های مدیریتی به صورت سیستماتیک توضیح داد: باید بتوانیم در همه عرصه ها از زنان شایسته بهره مند شویم.

وی اضافه کرد: آموزش زنان نیز به صورت فردی و تشکلی ضروری بوده و باید قوانینی به تصویب برسد که مدیریت زنان را مسجل کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توسعه بیمه زنان خانه دار به عنوان یکی از نیازهای مهم نیز تاکید نمود و گفت: تمام کوشش مان را می کنیم تا انتها دولت بیمه زنان خانه دار نهایی گردد.

شریعتمداری با اشاره به ضرورت آموزش های حین و قبل از ازدواج اظهار کرد: آنالیز این موضوع در جلسه شورای عالی رفاه با حضور رییس جمهوری در دستور کار واقع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به زهرا پژوهی و فاطمه پژوهی در عرصه های مختلف زندگی گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان فردی عدالتخواه و مدافع حق الگوی جامعه اسلامی ماست که باید ادامه دهنده راه ایشان باشیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در ادامه پوشش بیمه جامعه روستایی زنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در ابتدای تشکیل صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود 640 هزار بیمه شده داشتیم که این رقم به حدود 2 میلیون نفر رسیده که کوشش می کنیم به 3 میلیون نفر افزایش یابد که کوشش می گردد 20 درصد به زنان اختصاص یابد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1471

به "خبر خوش وزیر کار از بیمه زنان خانه دار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش وزیر کار از بیمه زنان خانه دار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید