کاهش نرخ سود در بازار اوراق

به گزارش گفتمان برتر، خبرنگاران : نتایج یازدهمین حراج اوراق بدهی دولت حکایت از کاهش نرخ سود موثر و افزایش سهم بازار سرمایه از خرید اوراق دارد.

کاهش نرخ سود در بازار اوراق

به گزارش خبرنگاران، گزارش خزانه داری کل کشور از نتایج دور جدید حراج اوراق های دولتی نشان می دهد در این دور بانکها اشتیاق کمتری به خرید اوراق در مقایسه با بازار سرمایه داشته اند.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا) در یازدهمین مرحله حراج اوراق اقتصادی اسلامی که در 21 مرداد برگزار گردید، پس از اخذ سفارش های خرید اوراق از متقاضیان یاد شده در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ 3.041 میلیارد تومان اوراق به فروش رسید که 1680 میلیارد تومان آن مربوط به بازار سرمایه و 1361 میلیارد تومان آن مربوط به بازار پول است. طبق آمار و ارقام در هفته یازدهم سهم بازار پول در حراج اوراق 45 درصد و سهم بازار سرمایه 55 درصد است.

طی برگزاری ده مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت تا خاتمه هفته دوم مردادماه 1399، در مجموع معادل49,800 میلیارد تومان تأمین اقتصادی اجرا شده بود . در هفته دهم طبق آمار و ارقام سهم بازار پول در حراج اوراق اقتصادی اسلامی 53 درصد و سهم بازار سرمایه 47 درصد بود که با توجه به هفته یازدهم شاهد رشد قابل ملاجظه ای در سهم بازار سرمایه در فروش اوراق هستیم.

به همین دلیل تا قبل از هفته یازدهم نسبت فروش اوراق در بازار پول و سرمایه مجموعا برای بازار پول 72 درصد و برای بازار سرمایه 28 درصد بود. اما پس از هفته یازدهم به سهم بازار سرمایه در فروش اوراق بهادار به صورت جمعی 2 درصد افزوده شد و در خاتمه دوره یازدهم کلا 30درصد از فروش اوراق بهادار را بازار سرمایه و 70درصد آن را بازار پول تامین نموده است.مجموع نقدینگی تامین شده از این بازار نیز به 52 هزار میلیارد تومان رسید.

نکته دیگری که در جدول حائز اهمیت است آن است که نرخ میانگین وزنی بهره موثر هر هفته در دوره دهم 20.19 درصد بود که با افت 0.77 درصدی به میزان 19.42 درصد در هفته یازدهم رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1082

به "کاهش نرخ سود در بازار اوراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود در بازار اوراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید