پنتاگون: سعودی ها باید بگویند حمله به آرامکو از کجا شروع شده است

به گزارش گفتمان برتر، سخنگوی پنتاگون پنجشنبه از گفتن اینکه ایران مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی بوده خودداری کرد.

پنتاگون: سعودی ها باید بگویند حمله به آرامکو از کجا شروع شده است

به گزارش گروه بین الملل گفتمان برتر، یک سخنگوی پنتاگون پنجشنبه از گفتن اینکه ایران مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان سعودی بوده خودداری کرد.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حمله به آرامکو از ایران اجرا شده گفت: ما می خواهیم سعودی ها اعلام نمایند که این حملات از کجا اجرا شده اند. هافمن گفت دولت آمریکا نمی خواهد قبل از تحقیقات سعودی ها در این باره اظهارنظر کند.

هافمن علی رغم این، در ادامه گفت: همه شواهد حاکی از آن هستند که ایران به نوعی [در حمله به آرامکو] نقش داشته است.

سخنگوی پنتاگون در بخش دیگری از ادعاهای خود گفت هدف سیاست های امریکا جلوگیری از درگیری در خاورمیانه (غرب آسیا) و بازگرداندن این کشور به نظم قاعده مدار بین المللی است.

پنتاگون گفت ارتش آمریکا در حال رایزنی با عربستان سعودی جهت یافتن راه هایی با هدف کاستن از تهدیدها علیه این کشور از مرزهای شمالی است.

شنبه هفته پیش (23 شهریورماه) یحیی سریع سخنگوی ارتش و کمیته های مردمی یمن گفت، یگان پهپادی یمن با 10 پهپاد پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داد.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا بدون ارائه هرگونه سندی مدعی شد که این ایران و نه یمنی ها بوده اند که تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داده اند. او دیروز (چهارشنبه) وارد شهر جده، واقع در غرب عربستان سعودی شد و مورد استقبال ابراهیم العساف، همتای سعودی اش نهاده شد. پامپئو در این سفر با محمد بن سلمان، ولی عهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت وگو کرد.

با اینحال مقامات ایران هرگونه مشارکت در این عملیات پهپادی را رد نموده اند. عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه) درباره اتهامات مقامات آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان گفت: 5 سال است یمن درگیر جنگ است و ائتلاف سعودی ها با پشتوانه کشورهای غربی مرتکب جنایات جنگی بسیاری در یمن شدند و طبیعی است که مردم یمن و نیروهای نظامی یمن برای متوقف کردن این جنایات واکنش داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 311

به "پنتاگون: سعودی ها باید بگویند حمله به آرامکو از کجا شروع شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون: سعودی ها باید بگویند حمله به آرامکو از کجا شروع شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید