واکنش یک عضو هیئت رئیسه مجلس درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی

به گزارش گفتمان برتر، یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که در حال حاضر بستر لازم برای اصلاح قیمت حامل های انرژی فراهم نیست و احتمالا در بودجه سال آینده هم چنین تغییری رخ نمی دهد.

واکنش یک عضو هیئت رئیسه مجلس درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی

بهروز نعمتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به بررسی موضوع یارانه های پیدا و پنهان در جلسه غیرعلنی روز دوشنبه گذشته 15 مهر، مجلس گفت: الان می گویند ما هزار و 300 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم که دارو، تحصیل، گاز، گازوئیل و بنزین را شامل می شود. این حرف درستی است اما سوال این است که آیا ما فقط امروز این کار را انجام می دهیم؟ و آیا این کار در تمام دنیا انجام می شود؟

وی اضافه کرد: اینکه ما می خواهیم موضوع پرداخت یارانه ها را ساماندهی کنیم اقدام خوبی است اما فرض کنید میزان یارانه ای که به تحصیلات دانشگاهی اختصاص می یابد را مشخص کردیم، در این صورت دانشجویان باید مابقی مبلغ را پرداخت کنند. از آن طرف چه خدماتی می خواهیم به مردم بدهیم؟ ممکن است کسی در حرفه خود در ایران ماهانه 2 تا 3 میلیون حقوق بگیرد و در یک کشور دیگر فردی با همان شغل 2 تا 4 هزار دلار حقوق بگیرد. قاعدتاً شما اینها را با هم مقایسه نمیکنید.

کننده مردم تهران در مجلس یادآور شد: موضوع ساماندهی یارانه ها به صورت خیلی کلی مطرح شده و از گذشته ها هم مطرح بود. اما سوال های متعددی در این باره وجود دارد. مادر حال حاضر 45 هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی به مردم پرداخت می کنیم، ابتدا باید دهک های بالا را برای حذف یارانه مشخص کنیم و بعد سراغ بقیه یارانه ها برویم. آقای شریعتمداری اخیرا گفته که تاکنون 700 هزار نفر برای حذف یارانه شناسایی شدند بنابراین هنوز باید جهت طولانی را طی کنیم.

نعمتی با بیان اینکه اصلاح قیمت حامل های انرژی و هدفمند کردن واقعی یارانه ها شدنی است، اضافه کرد: البته این امر مشروط به فراهم شدن بستر آن است. مثلا فرض کنید قیمت گازوییل را بالا ببریم، آیا ما توانسته ایم مشکل حمل و نقل را حل کنیم؟ چند درصد از حمل و نقل ما ریلی است؟ یا در موضوع تحصیل آیا ما می توانیم یارانه اش را برداریم؟

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در خاتمه اضافه کرد: به اعتقاد من الان بستر لازم برای اصلاح قیمت حامل های انرژی فراهم نیست بلکه این موضوع خامی است و حداقل باید دو تا سه سال روی آن کار علمی انجام شود. به نظر من در بودجه سال آینده هم هیچ تغییر و تحول خاصی در این زمینه اتفاق نمی افتد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 389

به "واکنش یک عضو هیئت رئیسه مجلس درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش یک عضو هیئت رئیسه مجلس درباره اصلاح قیمت حامل های انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید