نمایش فردوسی در تاجیکستان

به گزارش گفتمان برتر، تهران - خبرنگاران - نمایشی با موضوع حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور محمدتقی صابری سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان و جمع کثیری از تاجیکان و ایرانیان مقیم در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان توسط هنرمندان تاجیک اجرا شد.

نمایش فردوسی در تاجیکستان

به گزارش روز سه شنبه گفتمان برتر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان بعد از اجرای این نمایش با اهدای نسخه ای فاخر از شاهنامه فردوسی به آقای عثماناف کارگردان نمایش، از زحمات وی و سایر هنرمندان این نمایش قدردانی کرد.

صابری در سخنانی گفت: فردوسی تاریخ نیاکان مان را بخوبی به تصویر کشید و باعث استحکام و اتحاد اقوام و ساکنان تمدن پر عظمت و مشترک ما شد. تمدنی که ایرانیان و تاجیکان بدان فخر و مباهات می نمایند.

صابری با اشاره به نامگذاری روز 25 اردیبهشت (15 می) به نام روز فردوسی در تقویم ایران گفت: در آستانه این روز، امروز در این تالار تاریخی، شاهد نمایش هنرمندانه فردوسی توسط جمعی از برترین هنرمندان و بازیگران تئاتر کشور دوست و عزیزمان تاجیکستان بودیم.

صابری اضافه نمود: این نمایش زیبا و هنرمندانه ادای احترامی است به محضر فردوسی بزرگ از طرف هم زبانان و هم فرهنگان تاجیک و ارج گذاری این نمایش به فردوسی و اثر سترگ او شاهنامه، رشته های ناگسستنی و برادری دو ملت ایران و تاجیکستان را بار دیگر اثبات نمود.

سفر ایران گفت: لازم می دانم قدردانی صمیمانه خود را نسبت به کوشش های بانیان، کارگردان، بازیگران و عوامل فنی بیان کنیم. و امیدوارم در ایران و تاجیکستان، شاهد خلق آثار هنری بیشتری در مورد سرمایه ها و بزرگان ادبی، تاریخی و فرهنگی مشترک خود باشیم.

پیش از شروع نمایش آرتیق قادر هنرمند شهیر تاجیک ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان و علاقه مندان حکیم توس و همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه این نمایش ابراز داشت: برای نخستین بار است که در تاجیکستان نمایشی در مورد فردوسی بزرگ، بر اساس داستان شاهنامه و رمان فردوسی نوشته ساتم الغ زاده نویسنده نام آشنای تاجیک تهیه شده است.

قادر یادآور شد: رمان الغ زاده در سال 1999 کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شد و حتی صحبت هایی نیز در مورد فراوری فیلم سینمایی مشترک تاجیکستان و ایران بر پایه این اثر اجرا شده و خوشبختانه امروز شاهد روی صحنه رفتن نمایش فردوسی به نویسندگی و کارگردانی سلطان عثمان اف هستیم.

قادر در انتها با تاکید بر اشتراکات فراوان مردم تاجیکستان و ایران، شعر مشهور لایق شیرعلی شاعر فقید تاجیک درخصوص پیوندهای ایرانیان و تاجیکان را قرائت کرد که مورد استقبال گرم حضار نهاده شد.

چو از ﻧﺴﻞ ﻓﺮﯾﺪﻭﻧﯿﻢ/ ﺍﺯ ﯾﮏ ﺭﯾﺸﻪ ﯾﮏ ﺧﻮﻧﯿﻢ/چو ﺍﺯ ﺧﻮن ﺳﯿﺎﻭﻭﺷﯿﻢ/ﺟﺎﻭﺩﺍﻥ ﻫﻤﺎﻏﻮﺷﯿﻢ/ﺩﺭﻓﺶ ﮐﺎﻭﯾﺎﻥ ﺑﺎ ﻣﺎﺳﺖ/ﻓﺮ آﺭیاﻥ ﺑﺎ ﻣﺎﺳﺖ/عطاﯼ ﻓﻀﻞ ﯾﺰﺩﺍﻧﯽ/ﮐﻪ ﺑﺎ ﺟﻤﻊ ﻭ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ/ﺗﭙﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ ﺗﻨﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ ﺩﻝ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﺑﻪ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍنی /ﻣﺤﺒﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﺻﺪﺍﻗﺖ ﺑﺎﺩ/ﻧﺠﺎﺑﺖ ﺑﺎﺩ/ﺷﻬﺎﻣﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﭼﻮ ﺍﺯ ﯾﮏ ﺟﺎﻡ ﺟﻢ ﻫﺴﺘﯿﻢ/ﺍﺯ ﯾﮏ ﺟﺎﻡ ﻫﻢ ﻣﺴﺘﯿﻢ/ﺍﮔﺮ ﺭﺳﺘﻢ ﺳﺮ ﺍﻓﺮﺍﺯﺩ/ﺯ ﻧﻮ ﭘﺮﭼﻢ ﺑﺮﻓﺮﺍﺯﺩ/ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﺎ/ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺳﺘﺮﮒ ﻣﺎ/عطﺎﯼ ﻓﻀﻞ ﯾﺰﺩﺍﻧﯽ/ﮐﻪ ﺑﺎ ﺟﻤﻊ ﻭ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ/ﺗﭙﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ﺗﻨﺪ ﺑﺎ ﻫﻢ/ﺩﻝ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﺑﻪ ﺗﺎﺟﯿﮏ ﻭ ﺑﻪ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ/ﻣﺤﺒﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ/ﺻﺪﺍﻗﺖ ﺑﺎﺩ/ﻧﺠﺎﺑﺖ ﺑﺎﺩ/ﺷﻬﺎﻣﺖ ﺑﺎﺩ ﺍﺭﺯﺍﻧﯽ

آساق**1663**

منبع: ایرنا
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 122

به "نمایش فردوسی در تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش فردوسی در تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید