ظروف برنجی را با این روش های ساده براق کنید

به گزارش گفتمان برتر، اگر از ظروف برنجی خود استفاده نکنید با مرور زمان و بر اثر تماس با اکسیژن تغییر رنگ می دهند.

ظروف برنجی را با این روش های ساده براق کنید

به گزارش گروه وبگردی خبرنگاران، ظروف برنجی هواداران خاص خود را دارند و زمانی که براق و تمیز هستند چشمگیر بودن آنها چندین برابر می گردد. ظروف برنجی همان میزان که می توانند زیبایی و جلا داشته باشند، اگر کدر و تیره شوند جذابیت خود را از دست می دهند. دقت کنید که حتی اگر از ظروف جنس برنج خود استفاده نکنید با مرور زمان و بر اثر تماس با اکسیژن تغییر رنگ می دهند. بنابراین بهتر است روش های تمیز کردن جنس برنج را یاد بگیرید تا ظرف هایتان همواره براق بماند.

آب گرم و صابون و سس

ظرف برنج را نزدیک به یک ساعت در این مخلوط آب و صابون نگه دارید تا خیس بخورد و آن را با یک دستمال خشک تمیز کنید. سس گوجه فرنگی نیز اثر خوبی بر ظروف برنجی دارد. سس را بر روی دستمال بریزید و روی ظرف برنجی بکشید و پس از چند دقیقه آن را تمیز کنید. رب گوجه فرنگی نیز اثر سس را دارد.

لیمو و نمک

یک عدد لیمو ترش را از عرض نصف کنید و قدری نمک روی بـرش لیمو بریزید. لیموی نمکی را بـردارید و بـر روی ظـرف بـرنجـی بکشید. نمک بـه عنوان یک ساینده سبک عمل مـی کند و آب لیمو یاری مـی کند تا جرم های روی ظرف بـرنج رفع شوند. بـا یک پارچه نرم و خشک نمک و لیمو روی ظـرف بـرنجـی را بـه خوبی تمـیز کنید. چنانچه احتیاجی بود ظـرف بـرنجـی را بـرای تمـیز کردن خوب بشویید، ولی اطمینان پیدا کنید کـه در جای مناسبی بـه خوبی خشک مـی گردد.

ماست

ماست به دلیل داشتن اسید لاکتیک می تواند به آسانی تیرگی و جرم را از سطح فلز پاک کند. برای این کار نخست سطح ظرف را گردگیری نموده و ماست تهیه کنید. سطح ظرف برنج را کاملا با ماست بپوشانید و صبر کنید تا کامل خشک گردد. با آب به خوبی فلز برنج را شسته و با دستمال خشک کنید. استفاده از ماست آسان ترین روش براق کردن فلز برنج است.

آرد و سرکه سفید

داخل یک ظرف آرد، نمک و قدری سرکه سفید بریزید تا خمیری گردد. خمیر را یک ساعت روی ظرف برنجی قرار دهید تا ظرف برنجی تمیز گردد. خمیر را از روی همه قسمت های ظرف برنجی پاک و ظرف را کاملا خشک کنید.

نکته مهم

پیش از شروع تمیز کردن و جلا دادن به ظروف برنجی از اصل بودن ظروف خود مطمئن شوید چون اگر ظروف شما اصل نباشد صدمه خواهند دید. بدنه ظروف برنجی اصل بدنه کلا از جنس آلیاژ برنج است و پخت غذا در آنها باعث جذب روی می گردد اما ظروف دارای روکش برنجی بدنه ای از جنس دیگر فلزات دارند که روی آنها لعابی از آلیاژ برنج کشیده شده است. احتیاج است قبل از تمیز کردن ظروف با هر روشی بدانید که جنس ظرف شما دقیقا از کدام نوع برنج است. روش آسان آن هم استفاده از آهن رباست. اگر آهن ربا به ظرف جذب نشد، برنج اصل است.

منبع:ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1789

به "ظروف برنجی را با این روش های ساده براق کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظروف برنجی را با این روش های ساده براق کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید