شروع پیمان پاسیفیک بدون آمریکا

به گزارش گفتمان برتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان بی سی، کشاورزان آمریکایی که همین حالا هم با قیمت پایین کالاها و تعرفه ها تجاری تلافی جویانه چین آسیب دیده اند، با آغاز به کار توافق تجاری پاسیفیک بدون آمریکا، سال 2019 سخت تری در پیش رو خواهند داشت.

شروع پیمان پاسیفیک بدون آمریکا

توافق مشارکت تجاری جامع و پیش رونده ترنس پاسیفیک روز یکشنبه توسط 7 عضو خود تصویب شد. حالا که قرارداد تواق تجارت آزاد برای استرالیا، کانادا، ژاپن، مکزیک، نیوزلند، سنگاپور و ویتنام، اجرایی شده است، انتظار می رود به زودی 4 عضو دیگر، برونئی، شیلی، مالزی و پرو هم همین روال را انجام دهند.

این توافق مهم که توافق اصلاح شده قرارداد همکاری ترنس پاسیفیک است، تعرفه ها را بین 11 عضو کاهش می دهد. این اعضا 14 درصد از کل تولید ناخالص جهان را در اختیار دارند و به وسیله این توافق صادرات آنها در بازارهای یکدیگر ارزان تر می شود. حدود 90 درصد از کاهش تعرفه های بین این کشورها فورا اجرایی خواهند شد، همچنین تاجران از کاهش هزینه های دولتی و فواید دیگری مانند ترخیص کالا در بدو ورود، بهره مند خواهند شد.

به این ترتیب انتظار می رود از این به بعد کالاهای کشورهای غیرعضو، مانند آمریکا، در 11 کشور عضو سی پی تی پی پی، گران تر و غیررقابتی تر شوند.

بزرگترین اقتصاد جهان، تحت ریاست جمهوری اوباما، یکی از اعضای آغازکننده این توافق بود، اما آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ در اوایل 2017، از این توافق خارج شد. گوشت و محصولات کشاورزی آمریکا به ویژه در کشورهایی از پیمان سی پی تی پی پی که توافق تجارت آزاد با آمریکا ندارند، به مشکل خواهند خورد.

یک مثال مهم در این زمینه، ژاپن است. اتحادیه گوشت و گاوداران ملی آمریکا هشدار داد که این غول اقتصادی آسیا، بازار اصلی گوشت آمریکایی است، اما حالا تحت توافق سی پی تی پی پی، تعرفه واردات گوشت برای استرالیا تا 27.5 درصد کاهش می یابد و احتمالا جای گوشت آمریکایی را خواهد گرفت.

رییس این اتحادیه، کوین کستر، می گوید: صنعت گوشت آمریکا در معرض خطر از دست دادن سهم بازار در بازار بزرگ ژاپن است، مگر این که اقدامی فوری برای متوازن کردن میدان بازی انجام شود.

داستان مشابهی در مورد گندم آمریکا وجود دارد؛ رییس اتحادیه گندم آمریکا، وینس پترسون، می گوید: به لطف توافق سی پی تی پی پی، حالا صادرات گندم استرالیا و کانادا با کاهش قیمت فوری 7 درصدی روبرو شده است و در ماه آوریل به 12 درصد خواهد رسید. او اضافه کرد: فروش گندم آمریکا با خطر سقوط فوری روبروست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 437

به "شروع پیمان پاسیفیک بدون آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پیمان پاسیفیک بدون آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید