کوشش محققان کشور برای درمان ام اس

به گزارش گفتمان برتر، از آنجا که هنوز هیچ درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد، محققان کشور در کوشش هستند با استفاده از فناوری و سلول های بنیادی، گامی برای درمان این بیماری بردارند.

کوشش محققان کشور برای درمان ام اس

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، بیماری ام اس ره آورد زندگی مدرن و شهری است. بیماری که به هیچ سنی رحم نمی نماید؛ اما شیوع آن در افراد 20 تا 40 ساله بیشتر است. این بیماری در افراد با مسائلی، چون اختلال در بینایی، سوزن سوزن شدن و بی حسی، درد و اسپاسم، ضعف یا خستگی شروع می گردد و با عدم تعادل یا سرگیجه، مسائل مثانه، اختلال عملکرد جنسی و مسائل شناختی ادامه می یابد. این بیماری لزوما ارثی نیست، اما بر اساس گزارش انجمن ملی ام اس، احتمال ابتلای افرادی که فرد مبتلا به این بیماری را در خانواده خود دارند به ام اس بیشتر است.

این بیماری که یک اختلال چالش برانگیز است درمان قطعی ندارد و هنوز هم دلیل اصلی بروز آن تعیین نشده است. ام اس یک بیماری خودایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت خود حمله می نماید و آن را می توان یکی از شایع ترین علل ناتوانی نورولوژیکی در افراد جوان دانست.

اما بعضی محققان، بسیاری از درمان ها را کشف نموده اند که می تواند پیشرفت آن را کند کند. با این حال، استعداد ژنتیکی همراه با عوامل محیطی نقش مهمی در بروز این بیماری ایفا می نمایند. تا به امروز آثار درمانی تعدادی از دارو های تعدیل نماینده ایمنی و ضدالتهابی برای ام اس مطالعه شده است، با این حال، درمان های فعلی قادر به توقف کامل پیشرفت بیماری و تخریب نورون ها نیستند.

چند سالی است که محققان در کوشش هستند این بیماری را با استفاده از سلول های بنیادی درمان نمایند و کارآزمایی هایی بالینی متعددی در این باره در حال اجرا است. در سلول درمانی از سلول های زنده بدن استفاده می گردد. این کار برای نخستین بار 50 سال پیش برای درمان سرطان خون با پیوند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان از یک فرد سالم به یک بیمار سرطانی مورد استفاده نهاده شد. امروز از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های متعددی از جمله بیماری قلبی، خود ایمنی، عصبی و غضروفی استفاده می گردد.

سلول های بنیادی را روشی احتمالی برای درمان بیماری ام اس می دانند. روشی که با پیوند نوعی سلول های بنیادی پیر مرتبط با بیماری ام اس به سلول های جوان می تواند عملکرد این سلول ها را بهبود بخشد. این روش در درمان بیماری ام اس و دیگر بیماری های انحطاطی سیستم عصبی موثر است. این سلول ها برای عملکرد مغز و سیستم عصبی حیاتی هستند. همه این روش ها در حال آزمون و خطا هستند تا بتوانند روشی موثر برای درمان بیماری ام اس شوند. یک بیماری آزاردهنده که برای فرد مبتلا عوارض زیادی دارد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی نیز در کوشش است تا با یاری متخصصان، محققان، دانشگاه ها، مراکز نوآوری و شرکت های دانش بنیان و فناوری که در کشور وجود دارند برای درمان بیماری ام اس اقدام کند. کوشش هایی که شروع شده و تحقیقات آن در راستا دانش بنیانی ادامه یافته است. این تحقیقات با هدف به کارگیری فناوری های نوین در درمان بیماری ها انجام می گردد. اگر این اقدامات در کشور به نتیجه برسد می تواند در کنار کند کردن فرایند رو به رشد این بیماری، درمان های امیدبخشی هم برای آن بیاید. سلول های حیات بخشی که زندگی را به بیماران هدیه می نماید و امید به زندگی را در آن ها افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1352

به "کوشش محققان کشور برای درمان ام اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش محققان کشور برای درمان ام اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید