بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید با هسته نارنج، ارزن، عدس، گندم و &hellip

به گزارش گفتمان برتر، سین سبز برای تزیین سفره هفت سین عید نوروز را هیچ گاه نمی توان نادیده گرفت. سبزه، سمبل تولد دوباره و زایش یکی از الهام بخش ترین نمادهای سفره باستانی هفت سین است و سبز کردن آن در خانه برای کسانی که عید نوروز را در سرتاسر دنیا جشن می گیرند اهمیت فراوانی دارد. سبزه عید را با انواع و اقسام بذرها و تخم مرکبات می توانید سبز کنید. سبزه عید با کنجد، خاکشیر، خرفه، منداب و انواع تخم مرکبات از جمله زیباترین و پرطرفدارترین انواع سبزه های عید است. آموزش کاشت انواع سبزه برای سفره هفت سین را در مجله خبرنگاران بخوانید.

بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید با هسته نارنج، ارزن، عدس، گندم و &hellip

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات کانادا تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

آموزش کاشت انواع سبزه سفره هفت سین با هسته پرتقال و نارنج و لیمو

این روزها که فصل پرتقال و نارنج و البته لیمو شیرین است بعد از میل کردن این مرکبات تخم یا همان هسته آن ها را دور نیندازید چون برای سبزه عید حسابی به دردتان می خورند. بهترین زمان کاشت هسته نارنج و سایر مرکبات برای سبزه سفره هفت سین 30 بهمن یا روزهای ابتدایی اسفند است. چون حدود دو هفته طول می کشد تا جوانه بزند. برای درست کردن سبزه هفت سین با تخم پرتقال و نارنج و لیموشیرین ابتدا هسته ها را به مدت یک روز در آب خیس کنید.

خیس کردن هسته را به این دلیل انجام می دهیم که پوست هسته به راحتی جدا گردد. بعد از یک روز خیس خوردن پوست هسته به راحتی جدا می گردد و کوچک ترین آسیبی به هسته وارد نمی گردد.

در یک گلدان که زیر آن دارای سوراخ است و زهکشی دارد خاک سبک بریزید. گلدان را با خاک سبک پر کنید و هسته ها را به آرامی و دقت روی خاک بریزید. فاصله هسته ها از هم نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

روی هسته ها یک لایه نازک خاک سبک بریزید. گلدان را با پلاستیک کاور کنید و منتظر جوانه زدن هسته ها بمانید. معمولا بین 2 هفته تا یک ماه طول می کشد تا هسته ها جوانه بزنند و از دل خاک بیرون بیایند. بعد از این که هسته ها جوانه زد کاور پلاستیکی را از دور گلدان بردارید. بهترین زمان برای تهیه سبزه سفره هفت سین با هسته مرکبات روزهای آخر بهمن است.

آموزش سبزه سفره هفت سین عید با کنجد سیاه خام

دانه کنجد سیاه خام (بو داده نباشد) یکی از دانه هایی است که رشد سریعی دارد و به درد سبزه دقیقه نودی عید می خورد. یک هفته قبل از عید هم می توانید این سبزه سفره هفت سین را آماده کنید به این ترتیب تا روز سیزده بدر یک سبزه سرحال و شاداب دارید. برای درست کردن سبزه هفت سین با کنجد سیاه باید کنجدها را به مدت چند ساعت در آب خیس کنید. حدود 7 الی 8 ساعت کافی است.

برای سبز کردن سبزه کنجد سیاه بعد از خیس کردن آن، روی ظرف مورد نظرتان یک پارچه نازک نخی بکشید. سپس دانه های کنجد خیس خورده را روی پارچه بریزید.

چند روز زمان ضروری است تا کنجدها جوانه بزنند و سبز شوند. اگر دوست دارید شکل متفاوتی از سبز داشته باشید می توانید سبزه کنجد را دور یک بطری یا کوزه به هر اندازه ای که دوست دارید سبز کنید. به همین ترتیب دور بطری یا کوزه گلی تمیز و پاکیزه را با یک پارچه تمیز بپوشانید و روی آن دانه های کنجد خیس خورده و لعاب دار را بریزید. کنجدها چون خیس هستند و لعاب دارند روی پارچه می چسبند. کنجد سفید بو نداده و خام هم گزینه خوبی برای سبزه عید است.

آموزش سبزه سفره هفت سین عید با ذرت

اگر تصمیم بگیرید برای سبزه سفره هفت سین سال جاری یک سبزه گلدان مانند داشته باشید بهتر است به سبزه بذر ذرت (بذر ذرت با دانه ذرت که با آن ذرت مکزیکی و پفیلا درست می نمایند متفاوت است و باید آن را از مغازه های بذر فروشی تهیه کنید) فکر کنید. برای سبز کردن بذر ذرت سه هفته قبل از عید دست به کار شوید اما اگر بار اول تان است یک ماه قبل از عید دست به کار شوید که اگر خراب شد دوباره دست به کار شوید. طرز تهیه سبزه بذر ذرت با سبزه های دیگر کمی متفاوت است. به مدت 4 روز ذرت ها را خیس کنید و هر روز آب آن ها را عوض کنید.

ظرف ذرت ها را عوض نکنید فقط آب ذرت ها را عوض کنید. بعد از 4 روز ذرت ها را در یک پارچه تنظیف بریزید و روزی چند بار با اسپری روی آن ها آب بریزید.

روی پارچه تنظیف را با یک پارچه ترجیحا نخی دیگر بپوشانید تا جوانه های ذرت مرطوب بمانند و سبز شوند. بعد از جوانه زدن ذرت ها باید آن ها را در ظرف مورد نظر برای رشد کردن بریزید. می توانید یک کار خلاقانه انجام دهید و تنگ ماهی و ظرف سبزه را یکی کنید.

برای این منظور یک سبد با سوراخ های ریز را داخل تنگ ماهی بگذارید. قطر سبد باید به اندازه ای باشد که در تنگ ماهی جا گردد و ثابت بماند. حالا دانه های جوانه زده ذرت را داخل سبد بریزید و داخل تنگ را با آب پر کنید. مقدار آب باید به حدی باشد که ذرت ها در آب باشند.

فعلا ماهی ها را در تنگ ماهی نیندازید. صبر کنید 10 روز بگذرد، ذرت ها ریشه نمایند و سبز شوند و سپس ماهی را داخل تنگ بیندازید.

یادتان باشد تعداد دانه ها داخل سبد باید متراکم باشد و به هم چسبیده و زیاد نباشند چون در این صورت به جای سبز شدن پوسیده می شوند. تعداد آن قدر هم کم نباشد که یک سبزه کم پشت و تنک داشته باشید.

آموزش سبزه سفره هفت سین به اشکال دلخواه با تخم منداب و خاکشیر و خرفه

برای درست کردن این سبزه زیبا و ابتکاری می توانید روی یک صفحه پلاستیکی محکم و شق و رق شکل یک پروانه بکشید (یا هر شکل دیگری که دوست دارید) دور صفحه را با دقت به شکل پروانه ببرید. روی پروانه را با پنبه بپوشانید و روی پنبه پارچه تنظیف بگذارید. پارچه تنظیف را با نخ و سوزن روی صفحه پلاستیکی بدوزید تا محکم و ثابت گردد. تخم منداب را به مدت 15 دقیقه خیس کنید و یک لایه از آن را روی تنظیف بریزید.

تخم خاکشیر و خرفه را که هر دو قرمز رنگ هستند با هم مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه خیس کنید. مخلوط خاکشیر و خرفه را روی جاهایی که دوست دارید قرمز شوند بریزید.

این سبزه باید سه روز در دمای اتاق باشد و روزی چهار الی پنج بار با اسپری آبیاری کنید. بعد از سه روز تعداد دفعات آبیاری را کم کنید و به روزی دو بار اسپری کردن آب اکتفا کنید. مدت زمان لازم برای سبز شدن این سبزه یک هفته است.

می توانید این سبزه را به شکل قلب یا هر شکل دیگری که دوست دارید آماده کنید. کافی است صفحه پلاستیکی را به شکل دلخواهتان برش بزنید و به همین ترتیب سبز کنید.

آموزش کاشت عدس برای سبزه عید سفره هفت سین

سبزه عدس از جمله محبوب ترین سبزه های سفره هفت سین است که اتفاقا نحوه کاشت آن هم بسیار ساده است. برای کاشت سبزه عدس ابتدا 15 یا 18 روز قبل از عید (حدود 15 اسفند یا یکی دو روز زودتر) در یک کاسه مقداری عدس بریزید. روی عدس ها آب بریزید و چند روز در دمای اتاق بگذارید. عدس خیلی زود آب را به خودش جذب می نماید پس مرتب آب عدس را هر روز چک کنید تا اگر کم شد دوباره اضافه کنید. بعد از 4 الی 5 روز روی عدس ها یک پارچه نخی نم دار بگذارید و جایی نزدیک پنجره که هوایی معتدل و نه سرد و نه گرم دارد قرار دهید. هر روز باید عدس ها را با آب آبکشی کنید و پارچه نخی را هم بشورید و آب آن را بگیرید و دوباره روی عدس ها بگذارید. صبر کنید تا عدس ها جوانه بزنند. بعد از این که عدس ها جوانه زدند آنها را آبکشی کنید و به ظرف اصلی سبزه منتقل کنید. برای اینکه یک سبزه پرپشت داشته باشید دانه ها را به صورت کپه ای در ظرف بریزید نه به صورت یک لایه نازک. هر روز باید عدس ها را آب بدهید و آب اضافی را از ظرف با احتیاط دور بریزید و پارچه روی آن را هم مرطوب نگه دارید. وقتی عدس ها کمی سبز شدند پارچه را از روی آن ها بردارید. هر روز سبزه ها را با اسپری آب بدهید. سبزه را در جایی قرار بدهید که نور آفتاب هست. ظرف را مرتب به سمت نور بچرخانید تا تمام قسمت ها به صورت یکسان نور بگیرند و رشد نمایند.

بهترین زمان کاشت انواع سبزه برای سفره هفت سین عید

بهترین زمان کاشت ماش برای سبزه سفره هفت سین عید 18 اسفند است.

بهترین زمان کاشت ارزن برای سبزه سفره عید 16 اسفند است.

بهترین زمان کاشت خرفه برای سبزه سفره عید 22 اسفند است.

بهترین زمان کاشت عدس برای سبزه سفره عید 15 اسفند است.

بهترین زمان کاشت شنبلیله برای سبزه سفره عید 16 اسفند است.

بهترین زمان کاشت شاهی برای سبزه عید 22 اسفند است.

هر نوع دانه برای انواع سبزه عید چقدر باید خیس بخورد؟

دانه هایی که باید حدود 6 تا هشت ساعت خیس بخورند

یونجه (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 5 الی 6 روز)

شنبلیله (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 3 الی 4 روز)

تربچه (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 5 الی 5 روز)

کنجد (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 1 الی دو روز)

دانه هایی که باید حدود 10 الی 18 ساعت خیس بخورند

نخود و ارزن (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 3 الی چهار روز)

ماش و عدس و سویا (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 3 الی 5 روز)

گندم و چاودار (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 2 الی سه روز)

آفتابگردان (مدت زمان لازم برای جوانه زدن 1 الی دو روز)

منبع: افق کوروش
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 741

به "بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید با هسته نارنج، ارزن، عدس، گندم و &hellip" امتیاز دهید

23 کاربر به "بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید با هسته نارنج، ارزن، عدس، گندم و &hellip" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان کاشت و آموزش انواع سبزه عید با هسته نارنج، ارزن، عدس، گندم و &hellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید