ایران چه کالاهایی از روسیه می خرد؟

به گزارش گفتمان برتر، طی 9 ماه سال جاری 34 درصد از تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و 66 درصد را واردات تشکیل داده که بیشترین سهم متعلق به روسیه و واردات از این کشور بوده است که اقلام عمده وارداتی از روسیه شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، کاغذ روزنامه و گوشت می گردد.

ایران چه کالاهایی از روسیه می خرد؟

به گزارش گفتمان برتر، سیدروح الله لطیفی - سخنگوی گمرک - اظهار کرد: با توجه به اجرایی شدن موافقت نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه مالی اوراسیا از پنجم آبان و تجارت با اعمال تخفیفات ترجیحی در مورد 862 قلم کالای وارداتی و صادراتی به کشورهای عضو اتحادیه مالی، علاوه بر صادرات و واردات اقلام دیگر صادرات ایران به کشورهای مذکور طی 9 ماهه امسال، حدود 2.43 درصد از نظر وزنی و 2.46 درصد از نظر ارزشی کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: حجم صاردات ترجیحی ایران به کشورهای اوراسیا پس از تفاهم نامه و اعمال تخفیفات ترجیحی در آبان امسال به 58 هزار و 302 تن و به ارزش 66 میلیون دلار رسیده است.

لطیفی با اشاره به میزان سرجمع صادرات کشور پس از اجرایی شدن موافقتنامه به اوراسیا گفت: سرجمع صادرات ایران به مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا 663 هزار و 35 تن بوده است که ارزش این حجم صادرات برابر با 270 میلیون و 5157 دلار است که نسبت حجم صادرات ترجیحی طی سه ماهه گذشته نسبت به کل صادرات به این اتحادیه 8.79 درصد و از حیث ارزش این نسبت 24.33 درصد است.

دبیرشورای اطلاع رسانی گمرک در مورد میزان واردات ترجیحی از اوراسیا گفت: حجم واردات از کشورهای اوراسیا طی پنجم آبان تا به امروز یک میلیون و 493 هزار و447 تن بوده است که از این مقدار یک میلیون و 383 هزارو 541 تن واردات ترجیجی بوده است. به عبارت دیگر 92.64 درصد از حجم واردات کشور از اوراسیا را کالاهای ترجیحی، تشکیل داده اند که میزان ارزش واردات ترجیحی 439 میلیون و 333 هزار و 809 دلار بوده است که این میزان 84.65 درصد کل ارزش واردات از کشورهای اوراسیا را در نزدیک به سه ماه بعد از اجرایی شدن این موافقتنامه است.

به گفته وی، در این مدت 34 درصد حجم تجارت خارجی با اوراسیا را صادرات و 66 درصد را واردات تشکیل می دهد. از این حجم تجارت، بیشترین سهم متعلق به فدراسیون روسیه است با 39.9 درصد حجم صادرات و 71.9 میزان واردات را شامل می گردد که اقلام عمده وارداتی از روسیه نیز شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامی، محصولات نیمه تمام آهن یا فولاد، خطوط راه آهن، کاغذ روزنامه و گوشت بوده است.

لطیفی همچنین با اشاره به 50 قلم اصلی صادرات به اوراسیا گفت: صرف نظر از گاز طبیعی و سایر مشتقات گازی، میوه، خشکبار، صیفی جات، سبزیجات، محصولات غذایی بخش عمده این اقلام را تشکیل می دهند. ضمن آنکه اقلام وارداتی ترجیحی نیز شامل ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس و کاغذ روزنامه است.

او با اشاره به نقش منطقه ویژه امیرآباد در تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت: این بندر با دارا بودن نسل سوم بندری یکی از پیشرفته ترین بنادر کشور است که قابلیت جابجایی بار به صورت رو رو را دارد و گمرک با داشتن نقش محوری در تسهیل تجارت کشور با اتحادیه اوراسیا می تواند ضمن اجرای قوانین گمرکی، به تسریع در جابجایی کالا یاری کند. همچنین بندر امیرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلی و زیرساخت های مناسب در تجارت با کشورهای آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا نقش سازنده ای را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 651

به "ایران چه کالاهایی از روسیه می خرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران چه کالاهایی از روسیه می خرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید