ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ورود دانشگاه به تحقیقات همگرا وچند رشته ای

به گزارش گفتمان برتر، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر از راه اندازی باشگاه مهارت و اشتغال در این دانشگاه خبرداد و گفت: در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار می گردد.

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ورود دانشگاه به تحقیقات همگرا وچند رشته ای

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسین حسینی تودشکی با اشاره به برگزاری فرصت مطالعاتی خارجی کوتاه مدت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این برنامه از دو سال گذشته آغاز شده و در تابستان اجرا می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: سال 96 تعداد 20نفر، سال 97 تعداد 18 نفر به این فرصت مطالعاتی اعزام شده اند که در امسال نیز 15 نفر برای شرکت در این فرصت مطالعاتی انتخاب شده اند.

حسینی تودشکی گفت: برنامه ریزی های لازم برای اجرای این فرصت مطالعاتی اجرا شده اما برای اجرای آن باید دید که شرایط بیماری کرونا چگونه خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید نمود: برنامه دیگر دانشگاه اخذ ایندکس های بین المللی برای ژورنال های دانشگاه است چراکه با اجرای این برنامه اعتبار بین المللی دانشگاه رشد خواهد یافت.

برنامه ریزی برای تقویت پروژه های صنعتی دانشگاه

حسینی تودشکی با اشاره به افزایش و تقویت پروژه های صنعتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال گذشته دو پروژه صنعتی کلان که دارای رقم قرار داد بالایی بودند در دانشگاه برنامه ریزی شد که هم اکنون به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.

وی با بیان اینکه حوزه های آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و ایمنی، تحقیقات همگرا، و فناوری اطلاعات و هوشمند سازی حوزه های دارای اولویت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بشمار می فرایند، اضافه کرد: برنامه داریم فعالیت های پژوهش و فناوری دانشگاه را در این حوزه ها به وسیله حمایتهای ویژه و ایجاد زیرساختهای جدید تقویت نماییم.

حسینی تودشکی بیان کرد: دانشگاه این آمادگی را دارد که از طرح هایی که در حوزه اولویت های دانشگاه هستند حمایت کند و در این راستا در امسال حداقل از 10 طرح که منجر به ایجاد زمینه برای آوردن پروژه های صنعتی عظیم شود حمایت می شود.

وی گفت: فعالیت جدیدی در حوزه ارتباط با صنعت در دانشگاه تحت عنوان بازاریابی آغاز شده که در این طرح به وسیله فضای مجازی احتیاجهای صنایع به اساتید اعلام و پیگیری می شود. در امسال در این واحد میزان پیشرفت پروژه های صنعتی مطابق برنامه زمانبندی پیگیری می شود و در مطالبات اقتصادی از صنعت پیگیریهای لازم به عمل خواهد آمد.

برگزاری جلسات مشترک صنعت با دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یکی از اقداماتی که از سال گذشته آغاز شد برگزاری جلسات مشترک با صنایع مختلف در حوزه های تخصصی تعیین با مشارکت اعضای هیئت علمی فعال در آن حوزه برگزار گردید.

حسینی تودشکی بیان کرد: در سال گذشته 5 جلسه صنایع با اعضای هیئت علمی در حوزه های معادن، ارتباطات و نرم افزار، خودرو ، صنایع غذایی و صنایع شوینده برگزار گردید که برگزاری این جلسات منجر به ایجاد بردهای مشورتی بین دانشگاه و صنعت شد و این فرایند در امسال نیز دنبال خواهد شد.

وی گفت: برنامه دیگر پژوهشی این دانشگاه استقرار دفاتر تحقیق و توسعه شرکت ها در دانشگاه است که در سال گذشته بیش از 5 مورد از دفاتر تحقیق و توسعه در برج فناوری و یا دانشکده های مرتبط در دانشگاه آغاز به کار نمودند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در دفاتر تحقیق و توسعه به صورت مداوم و مرتب احتیاجهای شرکت ها به اساتید و دانشجویان منتقل شود و بر این اساس دانشجویان و اساتید بازوهای برطرف احتیاجهای شرکت ها و موتورهای خلاقیت و نوآوری صنایع خواهند شد.

حسینی تودشکی اضافه کرد: استقرار دفاتر تحقیق و توسعه در دانشگاه منجر به تعریف و اجرای پروژه های صنعتی و ظهور استارت آپ های جدید خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه برنامه دارد تا در حوزه های چند رشته ای ورود یابد، تاکید نمود: فناوری های چند بعدی و چند رشته ای منجر به ایجاد و خلق تکنولوژی های نوین و پیشرفته چند رشته ای خواهند شد. اگر برنامه ریزی و اجرای منسجم همراه کار تیمی خوب صورت گیرد میتواند منجر به برون دادهای فناوری با سطح پیشرفته شود که موجبات ارتقاء کیفی و همچنین ظهور شرکتهای تجاری و اثر گزار در موضوعهای فناورانه شود.

حسینی تودشکی گفت: در این راستا برنامه داریم از حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی یاری بگیریم.

وی گفت: توسعه فعالیت های مرکز فناوری و نوآوری و تجاری سازی برون دادهای علمی و فناوری دانشگاه از دیگر برنامه های معاونت پژوهش و فناوری است.

آخرین شرایط برج فناوری دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه افزایش 5.5 طبقه به برج فناوری شماره1 (ساختمان ابن سینا) دانشگاه آغاز شده است. با اجرای این پروژه 8500 متر مربع به فضای مراکز نوآوری دانشگاه اضافه می شود.

حسینی تودشکی گفت: پس از اتمام این پروژه برج فناوری دانشگاه به 11 طبقه افزایش می یابد و فضای فعلی برج فناوری شماره1 بیش از 2 برابر خواهد شد.

وی ادامه داد: برج فناوری شماره 2 دانشگاه نیز درحال بازسازی است. این برج قرار بود سال گذشته افتتاح شود که به دلیل مشکلاتی که با شهرداری و مقاوم سازی پروژه داشتیم با تاخیر در حال اجراست و به نظر می رسد تا شهریورماه این برج نیز به افتتاح برسد.

حسینی تودشکی گفت: برج فناوری شماره2 دانشگاه نیز در 9 طبقه و 2200 متر مربع فعال خواهد شد. در این برج که 2 شتاب دهنده کسب و کار مستقر می شوند و در 2 تا 3 طبقه از این برج نیز شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شهر هوشمند مستقر خواهند شد. همچنین صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز در این برج مستقر خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: مراکز تحقیق و توسعه دو شرکت نیز در این برج مستقر شوند.

حسینی تودشکی بیان کرد: درحال حاضر بیش از 225 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مجموعه مراکز نوآوری و برجهای فناوری این دانشگاه مستقر هستند و پیش بینی می شود تا انتها امسال تعداد این مراکز به 300 واحد فناور و شرکت برسد.

وی گفت: برج فناوری شماره3 دانشگاه نیز در خیابان عظیممهر با حضور 20 شرکت دانش بنیان رویشی مشغول به فعالیت هستند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه پروژه برج فناوری شماره4 این دانشگاه نیز درحال آنالیز است، گفت: برنامه داریم در این برج 30 تا 50 شرکت رویشی دانشگاه مستقر شوند که تامین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی انجام شده و در حال نهایی شدن است.

راه اندازی 5 مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده ها

حسینی تودشکی ادامه داد: در سال گذشته سیاست ایجاد مراکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه آغاز شد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا به امروز 5 مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: این مراکز در دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی و یک بخش در دانشکده مهندسی کامپیوتر می باشند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در دانشکده مهندسی کامپیوتر 4 دفتر تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در حال فعالیت و یا توسعه فضای فیزیکی هستند. مرکز تحقیق و توسعه علی با با، شرکت ققنوس، شرکت توسن تکنو و خدمات آزمایشگاهی فناوریهای اقتصادی شرکت ارتباط فردا از جمله این مراکز هستند.

دکتر حسینی تودشکی گفت: یک مرکز نوآوری تخصصی در حوزه انرژی با تمرکز در بخش نفت و گاز و با حمایت بخش خصوصی در طبقه دوم دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه ایجاد شده که به دلیل شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به تاخیر افتاده است. انتظار می رود این مرکز اواخر خردادماه و یا اوایل تیرماه بصورت رسمی افتتاح شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: همچنین در حوزه نفت و گاز یک مرکز تخصصی نوآوری در پردیس ماهشهر این دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است که به زودی افتتاح خواهد شد.

حسینی تودشکی ادامه داد: پردیس ماهشهر دانشگاه دارای تجهیزات آزمایشگاهی خوب، فضای کارگاهی و ساخت مناسب و امکانات خوابگاهی خوبی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید نمود: دانشکده های مهندسی عمران، شیمی، پلیمر، مواد، صنایع، فیزیک، مدیریت و معدن نیز درخواست راه اندازی مرکز تخصصی نوآوری دارند که امیداوریم با حمایت معاونت علمی و فناوری بتوانیم در امسال در این دانشکده ها نیز مراکز تخصصی نوآوری ایجاد کنیم.

راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه

حسینی تودشکی با اشاره به راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این مرکز به تجاری سازی پروژه های داخل دانشگاه که مستعد تجاری سازی هستند یاری می نماید.

وی ادامه داد: همچنین شرکت هایی که فرآیندی را در تجاری سازی طی نموده اند اما احتیاج به سرمایه گذار دارند می توانند به مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری دانشگاه که محل استقرار آن در برج فناوری شماره2 است مراجعه نمایند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خدماتی مانند آموزش مشاوره، ثبت پتنت و انتقال تکنولوژی نیز در آینده در این مرکز ارائه خواهد شد و شرکت هایی که خدمات به شرکت های دانش بنیان و فناور ارائه می دهند می توانند در این بخش مستقر شوند.

حسینی تودشکی گفت: همچنین در این مرکز صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز مستقر خواهد شد که این صندوق در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری مجوز لازم را اخذ نموده و فعالیت های اداری راه اندازی آن در حال تکمیل است.

وی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این صندوق با شرکتهای خصوصی شریک است و 34 درصد از سهام این صندوق مربوط به دانشگاه می باشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه داریم در سه ماهه دوم امسال فعالیت صندوق را به صورت رسمی و عملیاتی آغاز کنیم. سرمایه این صندوق 10 میلیارد تومان است و اگر خوب فعالیت کند قادر خواهد بود تا 10 برابر این میزان خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه

حسینی تودشکی تاکید نمود: برنامه اشتغال و مهارت افزایی فارغ التحصیلان تنها مربوط به معاونت پژوهشی نیست و بخشی هایی از آن مرتبط با معاونت آموزشی است که رویه جدیدی در هیات رئیسه دانشگاه در این زمینه مصوب شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مجری ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال می باشد که در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دوره های مربوط به باشگاه مهارت و اشتغال تعریف و سایتی نیز برای آن ایجاد شده است که برای اجرای اولین دوره ثبت نام ها آغاز شده و برای سه کلاس 500 نفر دانشجو و فارغ التحصیل ثبت نام نموده اند.

وی اضافه کرد: با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری درحال مذاکره جهت اخذ مجوز پارک علم و فناوری و یا ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر می باشیم.

ارتقا صندلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی

وی با بیان اینکه صندلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی ارتقا یافته است، گفت: صندلی این دانشگاه در رتبه بندی های کیو اس، تایمز و لایدن نسبت به سال های پیش ارتقا چشمگیری داشته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: براساس رتبه بندی کیو اس در سال 2018 شاخص ارجاعات بر تعداد هیات علمی این دانشگاه رتبه 40 بوده که در سال 2010 به رتبه 28 و در سال 2020 به رتبه 22 بین المللی ارتقا یافته است.

حسینی تودشکی تاکید نمود: کیفیت برون دادهای دانشگاه طی سال های اخیر بسیار عالی بوده و در سطح بین المللی اثرگذاری خوبی داشته است.

وی اضافه کرد: براساس رتبه بندی تایمز دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه دوم کشوری در میان دانشگاه های صنعتی، براساس رتبه بندی لایدن رتبه نخست در میان دانشگاه های صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: 19 نفر از اساتید این دانشگاه در سال گذشته جزء یک درصد دانشمندان بین الملل بوده اند.

دکتر حسینی تودشکی گفت: برنامه داریم سیاستهای افزایش کیفیت مقالات دانشگاه را اجرایی نموده و درصد فراوری مقالات بین المللی مشترک افزایش یابد.

وی ادامه داد: سیاست هایی که در حوزه اعطا گرنت پژوهشی و ارتقاء اعضای هیات علمی در دانشگاه تدوین شده است در راستای توسعه کیفی بفرایندادهای علمی بوده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: نسبت تعداد مقالات با همکاران خارجی در این دانشگاه طی دو سال گذشته حدود 30 درصد رشد یافته است.

همچنین در حوزه افزایش فراوریات علمی و فناوری برنامه ای از سال گذشته اجرایی شده است که طی آن صنعتگران و اساتید دیگر دانشگاه ها به وسیله پژوهشکده های فعال دانشگاه می توانند به عنوان استاد همکار بصورت نیمه وقت در دانشگاه همکاری داشته باشند و فعالیت های پژوهش و فناوری خود را تبدیل به مقالات علمی و یا محصولات فناورانه تجاری، نمایند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 960

به "ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ورود دانشگاه به تحقیقات همگرا وچند رشته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ورود دانشگاه به تحقیقات همگرا وچند رشته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید