اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری

به گزارش گفتمان برتر، محسن حاجی میرزایی در گفت وگوی ویژه خبری درباره شرایط آموزشی دانش آموزان در ایام کرونایی توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: تا قبل از تعطیلی مدارس، 70 تا 75 درصد محتوای دروس به صورت حضوری تدریس شده بود. در مدت تعطیلی اخیر هم اقداماتی صورت گرفته است. ما به وسیله شبکه شاد یک ارزیابی از آموخته های بچه ها داریم و سپس ادامه محتوای آموزشی را به وسیله شبکه شاد تدریس نموده و به سرانجام می بریم.

اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: کار در شبکه شاد را در روز نیمه شعبان و از دوره ابتدایی آغاز کردیم و از دو روز گذشته با ثبت عضویت در دوره متوسطه ادامه دادیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه 9 و نیم میلیون نفر، 112 هزار مدیر و 500 هزار معلم در سامانه آغاز بکار نموده اند، گفت: شبکه شاد هفت میلیون کاربر فعال در طول روز دارد و 1.7 میلیون گروه درسی تشکیل شده است. تا کنون هم 96 میلیون فایل و بیش از 234 میلیون پیغام مبادله شده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: این فایل ها همه در محیط امن و ایزوله بین معلم و دانش آموز مبادله می گردد و حتی امکان ارتباط دانش آموزان با همدیگر وجود ندارد و منحصرا بین معلم و دانش آموزان است.

وی درباره نگرانی اولیاء مبنی بر ارزیابی سرانجامی دانش آموزان و کیفیت آموزش، توضیح داد: ما به عنوان متولی امر آموزش جامعه مسئول هستیم که آموزش را در دسترس همه قر ار داده و از انتقال مفاهیم اطمینان یابیم. در این روش تمرکز بیشتری داریم و از مدیر مدرسه تا سطح استان، در جریان محتوای آموزش داده شده و فرایند پیشبرد آن قرار دارند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه درباره نحوه برگزاری آزمون ها، تابع سیاست های وزارت بهداشت هستیم، ادامه داد: اگر در سرانجام دوره آموزشی مجال این باشد که با رعایت پروتکل ها آزمون ها را حضوری برگزار کنیم حتما این کار را انجام می دهیم و اولویت ما برگزاری حضوری امتحان هاست. معلم ها پنج ماه اول سال با دانش آموزان کار نموده اند و آن ها سهم قابل توجهی در ارزیابی ها دارند.

وی درباره ساعات آغاز کلاس ها در شبکه شاد نیز گفت: ترجیح ما این بوده که کلاس ها در ساعات معینی برگزار گردد، اما ضروری است تغییراتی داده گردد. بعضی چند فرزند دارند و امکان استفاده همه از یک گوشی به طور همزمان وجود ندارد. امکان نوسانات و تغییر ساعات را داریم، فقط باید در ابتدا همه به عضویت شبکه شاد دربیاند و عملیات آموزشی آغاز گردد و بعد متناسب با اطلاعات دقیق به دست آمده، تغییرات را اعمال کنیم.

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه مزیت شبکه شاد نسبت به شبکه های اجتماعی دیگر که تا کنون به صورت پراکنده مورد استفاده قرار می گرفت چیست؟ اضافه کرد: ما اشرافی بر آن بستر ها نداشتیم و نمی دانستیم محتوا چقدر و چگونه آموزش داده شده است؛ اما با این اپلیکیشن اختصاصی امکان دریافت اطلاعات و تحلیل آن ها را داریم. ضمن آنکه در آینده هم ممکن است با شرایط های غیرمترقبه ای روبرو شویم، حتی احتمال بازگشت کرونا هم هست و باید آمادگی داشته باشیم که بلافاصله ادامه آموزش را به شبکه شاد منتقل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا امکان ذخیره فایل ها در شبکه شاد وجود دارد؟ اظهار کرد: قطعا امکان ذخیره وجود دارد و ما هم برای نظارت و ارزیابی دسترسی هایی داریم. معلمان در درجه اول مسئول هستند که سال تحصیلی را به اتمام برسانند حالا حادثه ای پیش آمده و سرکلاس نمی توانند بفرایند. اما کارشان که تمام نشده است. معلم ها با غیرت و علاقه مندی به میدان آمدند و وظیفه ما بود امکاناتی فراهم کنیم که این کار را آسانتر و ایمن تر ادامه دهند.

وی اضافه کرد: ضمن آنکه برای آینده این سامانه هم پیش بینی هایی شده که معلمین می توانند تدریس خود را با دیگر معلمان و دانش آموزان به اشتراک بگذارند و در معرض دید دیگران قرار دهند که از حیث شناسایی معلمان خلاق هم خوب است و می تواند مزیت اقتصادی هم داشته باشد و فرصت هایی را برای آن ها ایجاد کند.

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه در بعضی استان ها که ممکن است شرایط سفید داشته باشند، امکان بازگشایی مدارس وجود دارد؟ و آیا در صورت وقوع، این اتفاق باعث بی نظمی و ناهمگونی نمی گردد؟ گفت: اشکالات زیادی وجود دارد که این کار را منطقه ای انجام دهیم. 30 درصد معلمان ما در تردد بین مناطق هستند و این تردد ها نگرانی ها را تشدید می نماید. در هر منطقه ای که بخواهیم مدرسه ها را باز کنیم باید پروتکل های وزارت بهداشت را رعایت کنیم. لااقل باید یک متر فاصله بین بچه ها باشد و بسیاری مدارس ما امکان یک متر فاصله بین دانش آموزان را ندارند.

وی با اشاره به بعضی تحقیقات گفت: تعطیلی مدارس تا 12 درصد در فاصله گیری اجتماعی موثر است و دانش آموزان، میزان تردد را تا 25 درصد افزایش می دهند. در تمام جهان واحد های آموزشی اولین جایی هستند که تعطیل و آخرین جایی هستند که باز می شوند. تبعات ناشی از اقتصاد سخت تر قابل جبران است؛ اما تبعات آموزش را به وسیله آموزش مجازی جایگزین می کنیم و این اقدام می تواند تا حدی نگرانی ها را رفع کند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه پس به نظر می رسد مدارس باز نشوند؟ توضیح داد: وزارت بهداشت اعلام نموده مدارس تا اطلاع ثانوی باید بسته باشند. هر زمان بگویند ما این کار را انجام می دهیم، ولی در مجموع تابع سیاست های وزارت بهداشت هستیم.

حاجی میرزایی درباره بلاتکلیفی دانش آموزان کنکوری نیز شرح داد و گفت: شرایط دانش آموزان پایه دوازدهم اهمیت ویژه ای دارد و همه دانش آموزان پایه دوازدهم می دانند که معمولا بخش عظیمی از محتوا تا 90 درصد قبل از عید آن تمام می گردد و آغاز سال جدید با مرور درس ها و تقویت یادگیری ها همراه است.

وی ادامه داد: ما اردیبهشت را برای مرور درس ها و جمع بندی ها درنظر می گیریم و بعد از سرانجام اردیبهشت، سه هفته برای برگزاری امتحانات نهایی احتیاج داریم که تا هفته سوم خرداد طول می کشد و سرانجام دوره امتحانات نهایی خواهد بود. بعد از آن احتیاجمند سه هفته زمان برای آمادگی شرکت در کنکور هستیم؛ بنابراین سازمان سنجش می تواند دهه سوم تیرماه برای برگزاری کنکور آماده گردد. اگر اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ ندهد احتمالا زمانبندی ما اینگونه است.

وزیر آموزش و پرورش درباره چگونگی برگزاری امتحانات نهایی نیز گفت: می توانیم سالن های عظیمتری را اختصاص و فاصله را رعایت و هر پروتکلی مورد احتیاج باشد برای آزمون حضوری اجرا کنیم. تاکید ما برگزاری حضوری امتحانات نهایی است. در نهایت اگر پروتکل ها اجازه برگزاری آزمون ها را ندهد ما به روش های دیگری هم فکر می کنیم.

وی با بیان اینکه یک میلیون و 100 هزار نفر درروز به شبکه شاد می پیوندند و نشان می دهد سیستم دارد خوب کار می نماید، اظهار کرد: شماره تماسی اعلام کردیم که اگر مسئله ای وجود داشت مردم تماس بگیرند و مشکلشان را حل نمایند. نواقص نیز به تدریج رفع شده است. جامعه ما بیش از صد سال است که عادت نموده تا کلاس ها حضوری باشند؛ اما اکنون به فضای دیگری کشیده شده ایم و اضطراب داریم که طبیعی است و امیدواریم به تدریج و با مدارا و حوصله مردم مسائل حل گردد.

حاجی میرزایی اضافه کرد: تیم فنی با افراد متخصص و مجرب حضور دارند و اطمینان داده اند که مسائل فنی را حل می نمایند. به ما اطمینان داده شده که بارگذاری فایل ها در شبکه شاد از سامانه های خارجی سریعتر است. هیچ اپلیکیشن داخلی نیست که این مقدار کاربر داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش درباره امنیت شبکه شاد گفت: اطمینان می دهم که امنیت اطلاعات خانواده ها برای ما فوق العاده اهمیت داشته و داشتن شبکه اختصاصی ایجاد امنیت برای همین فضا است. مجموعه اطلاعات در بانک اطلاعاتی خود آموزش و پرورش واقع شده است و در اختیار کسان دیگری قرار نمی گیرد و امنیت اطلاعات تضمین شده است.

وی درباره هزینه اینترنت برای دانش آموزان اظهار کرد: ما در ستاد عالی مدیریت کرونا طرح موضوع نموده ایم که، چون جایگزین آموزش رسمی است باید اینترنتش رایگان باشد. مصوبه ای هم داشته ایم و در راستای فراهم کردن امکانات و منابع مورد احتیاج هستیم تا این امر محقق گردد.

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه راضی نیستیم اختلالی در زندگی و یادگیری پیش بیاید و زیر این بار سنگین رفته ایم که به خانواده ها اطمینان بدهیم، گفت: خودمان را مسئول آموزش می دانیم. هرکه می تواند برنامه را نصب کند و آن ها که نمی توانند باید به روش های دیگری برایشان فکر کنیم. هنوز اطلاعات دقیقی نداریم.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، اولویت اول ما شبکه شاد است؛ اما اگر جایی این امکان فراهم نگردد احتیاجمند برگزاری حضوری یا استفاده از تلویزیون های محلی و فراوری بسته های یادگیری در مناطق دور و محرومتر هستیم.

وی اضافه کرد: مدیران به عنوان کسانی که مسئول کنترل اطلاعات دانش آموزان هستند به شبکه بپیوندند و این ارزیابی را انجام دهند. بعد از آنکه اطلاعات لازم را به تفکیک مدرسه به دست آوردیم باید برای مناطقی که اینترنت ندارند آموزش را با راه حل های دیگری جبران کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره مشکل اقتصادی بعضی خانواده ها و نداشتن چند گوشی همراه در خانه گفت: هر نوع اقدامی مستلزم اطلاعات دقیقتر است. هنوز نمیدانیم چه حجمی از افراد ممکن است با مشکل روبرو باشند. با معین شدن اطلاعات دقیقتر تدبیر خواهیم کرد و به راه حل های دیگر فکر می کنیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: در شرایط فعلی ما چاره دیگری نداریم. قطعا این کار مسائل و مسائلی خواهد داشت و هیچ چیزی جایگزین آموزش حضوری نخواهد شد. همه کوشش ما این است که بهترین کیفیت را داشته باشد، اما ممکن است کاستی هایی نیز داشته باشد.

وی درباره مسائل استفاده همزمان از شبکه شاد در خانواده هایی با چند دانش آموز در یک خانه گفت: این امکان وجود دارد که متناسب با اطلاعاتی که از مناطق می گیریم دانش آموزان را در دو نوبت صبح و بعدازظهر توزیع کنیم که بچه ها بتوانند با مشکل کمتر در کلاس ها حضور پیدا نمایند.

حاجی میرزایی درباره فعالیت های پرورشی و فرهنگی دانش آموزان نیز گفت: از امکانات حضور محروم شده ایم، اما این ابزار در یکسری کار ها قابلیت های بهتری نسبت به روش های حضوری دارد. روی همین سامانه کانالی را برای معاونت پرورشی پیش بینی نموده ایم. برای انجمن اولیاء و مربیان هم کانالی را درنظر گرفته ایم. والدین درگیر آموزش بچه ها شده اند و تعاملی بین مدرسه و خانواده برقرار شده است. روی این کانال آموزش مهارت های مناسب برای والدین پیش بینی نموده ایم.

وی با بیان اینکه کانالی هم برای معاونت تربیت بدنی درنظر گرفته شده است، ادامه داد: در حال تمرین و بازسازی کلاس های حضوری هستیم. ما یک جشنواره رشد با ده ها هزار فیلم داریم که می تواند به عنوان ذخیره در اختیار معلمان قرار بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: این حجم از جمعیت در یک اپلیکیشن اختصاصی و سامانه ملی یک دستاورد عظیم است و امکانی برای همه کسانی است که به مقوله آموزش و تربیت جامعه اهمیت می دهند و اهتمام دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 899

به "اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید