یک روش مهم برای پیشگیری و درمان چاقی

به گزارش گفتمان برتر، بر اساس یک پژوهش، تمرینات ورزشی از مهم ترین روش های پیشگیری و درمان چاقی محسوب می شوند.

یک روش مهم برای پیشگیری و درمان چاقی

به گزارش خبرنگاران، آنالیز پژوهش های مرتبط با چاقی و اضافه وزن در تعامل با فعالیت بدنی در بچه ها و نوجوانان پنج تا 18 سال در پژوهشگاه تربیت بدنی انجام شد و با توجه به تأثیرات متفاوت پروتکل های مختلف تمرینی در جمعیت بچه ها چاق و دارای اضافه وزن، برترین نسخه ورزشی از نظر نوع و شدت فعالیت ورزشی و بعلاوه مدت انجام آن که منجر به بیشترین اثربخشی در کوتاه ترین زمان گردد، هنوز مشخص نیست و متخصصان در ارائه برترین پروتکل تمرینی جهت بیشترین بازدهی در کاهش وزن اتفاق نظر ندارند.

آنالیز پژوهش مرتبط با چاقی و اضافه وزن در تعامل با فعالیت بدنی در بچه ها و نوجوانان پنج تا 18 ساله به روش مرور ساختار یافته و فرا تحلیل به وسیله سید محمد مرندی و با همکاری پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی انجام شد.

بر اساس این گزارش که در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است، نتایج نشان می دهد که در بازه زمانی کوتاه مدت پروتکل هوازی بیشترین اثر را در کاهش BMI داشته است و در بازه زمانی میان مدت، بیشترین اثرگذاری و کاهش BMI به ترتیب در پی تمرینات هوازی ترکیبی رخ می دهد.

bmi مخفف Body Mass Index به معنی شاخص توده بدنی و یک معیار برای سنجش و مقدار گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن هر فرد است و در خصوص بدن هر زن و مرد بالغ صدق می نماید.

در بازه زمانی بلندمدت نیز تمرینات ترکیبی مؤثرترین پروتکل تمرینی در کاهش BMI بچه ها و نوجوانان چاق است و آنالیز ها نشان داد پروتکل های ورزشی مختلف در پسران نسبت به دختران اثرگذاری بیشتری دارد.

بعلاوه با در نظر گرفتن گروه سنی آزمودنی ها، نتایج نشان داد مقدار اثر پروتکل های تمرینی در بچه ها بزرگ تر از نوجوانان است ولی این اختلاف از لحاظ آماری معنادار نبود.

در آنالیز مطالعات کار آزمایی بالینی کنترل شده تصادفی نیز مقدار اثر به دست آمده از پروتکل های تمرینی در مقایسه با گروه کنترل در همه بازه های زمانی بزرگ تر از مطالعات قبل و بعد بود.

بعلاوه مقدار اثر تمرینات هوازی، در بازه زمانی میان مدت و کوتاه مدت و مقدار اثر تمرینات ترکیبی در بازه زمانی میان مدت، نسبت به پروتکل های دیگر بزرگ تر بود.

در مجموع نتیجه این پژوهش نشان می دهد هر یک از پروتکل های تمرینی در بازه های زمانی مشخص نتایج و مقدار اثرات متفاوتی را در کاهش BMI در بچه ها و نوجوانان چاق دارند و برترین پروتکل تمرینی در جهت کاهش BMI بچه ها و نوجوانان باید با توجه به تعداد جلسات شرکت در برنامه ورزشی مشخص گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1873

به "یک روش مهم برای پیشگیری و درمان چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک روش مهم برای پیشگیری و درمان چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید