کاخ سفید ازبازداشت مدیرهوآویبه دلیل نقض تحریمهای ایران دفاع کرد

به گزارش گفتمان برتر به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا روز جمعه مدعی شد که کاخ سفید پیش از بازداشت یکی از مدیران ارشد شرکت فنآوری دیجیتال هوآوی به اتهام نقض تحریمهای آمریکا علیه تهران، بارها به این شرکت هشدار داده بود.

کاخ سفید ازبازداشت مدیرهوآویبه دلیل نقض تحریمهای ایران دفاع کرد

لری کادلو مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی گفت: ما از مدتها پیش درباره نقض تحریمهای ایران به آنها [شرکت هوآوی] هشدار داده ایم.

لازم به ذکر است که دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریمهای واشنگتن علیه تهران که توسط مقامات دولت کانادا در شهر ونکوور صورت گرفت، با خطر پیچیده تر شدن مناقشه تجاری کنونی میان آمریکا و چین همراه است؛ آنهم در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ همتای چینی وی شنبه گذشته بر سر یک آتش بس تجاری 90 روزه توافق کردند تا طی این مدت، اختلافات خود را حل و فصل کنند.

لری کادلو در کوشش برای کم اهمیت جلوه دادن تأثیر منفی این بازداشت بر روابط تجاری آمریکا و چین مدعی شد که دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد مالی هوآوی موضوعی جداگانه است که بر مذاکرات اقتصادی دو طرف تأثیری ندارد!

اوایل امسال میلادی نیز وزارت بازرگانی آمریکا خرید قطعات ساخت آمریکا را برای شرکت زد تی ای دومین تولیدکننده بزرگ تجهیزات مخابراتی در چین ممنوع نمود. مقامات فدرال آمریکا مدعی شدند که شرکت مذکور تحریمهای آمریکا علیه ایران و کره شمالی را نقض نموده است؛ ادعایی که سبب شد این شرکت چینی فعالیتهای مهم عملیاتی خود را برای مدت زمانی متوقف سازد.

لازم به ذکر است که خانم منگ قرار بود روز جمعه و پیش از استرداد به آمریکا در دادگاهی در ونکوور حضور یابد. دولت چین خواهان آزادی فوری این تبعه چین شده است و بازداشت وی را نقض فاحش حقوق بشر می داند.

روزنامه گلوب اند مِیل روز چهارشنبه گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی هوآوی را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت نموده است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که مِنگ وانژو که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر بازداشت شده و قرار است روز جمعه در جلسه دادگاه حضور یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 34

به "کاخ سفید ازبازداشت مدیرهوآویبه دلیل نقض تحریمهای ایران دفاع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید ازبازداشت مدیرهوآویبه دلیل نقض تحریمهای ایران دفاع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید