چه ویتامین هایی در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟

به گزارش گفتمان برتر، یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه وظیفه محافظت از بدن در برابر انواع میکروب ها همانند باکتری، ویروس و عوامل بیماری زا به عهده سیستم ایمنی است، گفت: به طور کلی سلامت بدن در گرو سیستم ایمنی سالم و قوی است.

چه ویتامین هایی در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر تیرنگ نیستانی با اشاره به اهمیت تغذیه در پیشگیری از بیماری های واگیردار و عفونی اظهار کرد: تردیدی وجود ندارد که شدت بیماری با توجه به کمبود مواد مغذی و نقص سیستم ایمنی درافراد متفاوت است به گونه ای که اگر دونفر به این بیماری مبتلا شوند تظاهرات بالینی در این دو فرد بسته به میزان شدت و مقاومت بدن متفاوت است. به طور مثال یک بیماری و یا ابتلا به یک ویروس مشترک می تواند در یک فرد کشنده باشد ولی در فرد دیگری علائم و عوارض جدی نداشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که تعداد مبتلایان در بیماری نظیر کرونا، سارس و یا آنفلوآنزا بیشتر از افرادی است که جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری ها از دست داده اند، گفت: دستگاه ایمنی بدن به تنهایی متاثر از تغذیه نیست. هرچند که تغذیه می تواند نقش مهمی در عوارض و شدت ابتلا به این بیماری ها ایفا نماید.

وی خستگی و کارسنگین را یکی دیگر از عوامل ابتلا به انواع بیماری ها دانست و گفت: افرادی که خواب کافی، راحت و با کیفیت ندارند به دلیل نقص سیستم ایمنی بیش از سایرین در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و ویروس ها هستند.

رازهای تقویت سیستم ایمنی بدن

این عضو هیئت علمی دانشگاه اهمیت مصرف مواد معدنی و ریزمغذی ها را مورد توجه قرار داد و گفت: در بحث های مربوط به تغذیه استفاده از ویتامین A اهمیت ویژه ای دارد تا جائی که این ویتامین به عنوان ویتامین ضد عفونت معروف شده است.

  • ویتامین A ویتامین ضد عفونت

به گفته وی ویتامینA به میزانی قابل توجهی سیستم ایمنی بدن را در برابر ابتلا به بیماریهای تقویت می نماید.

نیستانی با اشاره به این که لبنیات، تخم مرغ، انواع گوشت، سبزیجات زرد و نارنجی منبع سرشار ویتامینA هستند، اظهارکرد: کمبود ویتامین Aعامل عفونت تنفسی و آسیب به پوست و سیستم گوارشی می گردد. سیب زمینی، کلم، هویج، فلفل، زردآلو، انبه، تخم مرغ وکره حاوی این ویتامین هستند.

  • کاهش روی دستگاه ایمنی را ضعیف میکند

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: استفاده از منابع معدنی نظیر روی نیز در رژیم غذایی می تواند تاثیر بسزایی در ارتقای سطح ایمنی بدن داشته باشد.

این متخصص تغذیه در ادامه گفت: کاهش روی می تواند دستگاه ایمنی را تضعیف کند و نکته اصلی اینجاست زمانی که مسائل تغذیه ای ایجاد می گردد دستگاه ایمنی بدن اولین نقطه ای در بدن است که دچار آسیب می گردد و در عین حال زمانی که مشکل کمبود ویتامین ها در بدن جبران می گردد سیستم ایمنی آخرین جایی در بدن است که ترمیم خواهد شد.

وی چاقی و اضافه وزن را موضوعی کاملا بی ارتباط با کمبود ویتامین و مواد معدنی در خون دانست وتوضیح داد: تحقیقات نشان می دهد افرادی که دارای چربی شکمی و دچار اضافه وزن هستند نیز در بیشتر موارد دچار کمبود ویتامین هستند بنابراین چاقی هیچ ارتباطی به کافی بودن ویتامین ها در بدن ندارد.

  • سبزیجات سبزو نارنجی منبع اصلی ویتامین D

وی منبع اصلی دریافت ویتامین D به جز منابع گیاهی همانند غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین، شیر و تخم مرغ را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دریافت ذکر کرد.

نیستانی در ادامه تامین ویتامین D در بدن را برای حفظ ایمنی ضروری ذکر و گفت: کاهش ویتامین D می تواند بر ایمنی ذاتی بدن اثر گذار باشد.

این متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضرورت توجه به تامین مواد مغذی و مورد احتیاج بدن را مورد تاکید قرار داد و اظهارکرد: کمبود ویتامین هایی که در بدن علایم خاصی ایجاد نمی نماید می تواند در دراز مدت مسائل جدی ایجاد کند.

ویتامین C تاثیر ثابت شده ای برای محافظت در برابر عفونت های تنفسی ندارد

وی همچنین درباره اثرات ویتامین C در بدن گفت: این ویتامین تاثیر ثابت شده ای برای محافظت در برابر عفونت های تنفسی ندارد، همچنین این ویتامین در مقادیر بالا اثرات مخربی بر بدن می تواند داشته باشد.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه ویتامین C و سایر مواد غذایی و معدنی دیگر هرگز نمی توانند به تنهایی بدن را در برابر عفونت های ویروسی به ویژه کرونا ویروس محافظت نمایند.

نیستانی در خاتمه اظهارکرد: تحقیقات نشان می دهد زمانی که با کاهش سطح ریز مغذی ها روبرو می شویم حتی ویروس های ضعیف نیز قابلیت تبدیل شدن به ویروس مقاوم و بیماری مهلک را دارند. به معنی ساده تر شرایط میزبان روی شدت بیماری اثرگذار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 762

به "چه ویتامین هایی در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه ویتامین هایی در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید