چارچوب را به خاطر بسپار

به گزارش گفتمان برتر، تهران (پانا) - ناتوانی مهاجمان پرسپولیس در گلزنی موضوع جدیدی نیست و در فصل جاری بارها درباره آن صحبت شده اما این مهم در بازی مقابل پدیده نمود بیشتری پیدا کرد چرا که هم فرصت های زیادی خلق شد و هم اینکه دست یحیی برخلاف نیم فصل نخست خالی نیست و او حالا چند مهاجم تخصصی دارد.

چارچوب را به خاطر بسپار

به گزارش ایران، هدر رفتن موقعیت های زیاد گلزنی صدای پیشکسوتان و طرفداران این تیم را درآورده و کارشناسان این موضوع را پاشنه آشیل قهرمان 4 دوره گذشته لیگ برتر عنوان نموده اند. در این بین حتی خبر رسید که سیدجلال حسینی پس از بازی در رختکن نسبت به فرصت سوزی مهاجمان واکنش نشان داده و خطاب به آنها معترض شده که چرا موقعیت های گلزنی را هدر می دهید؟ در گفت و گو با مرتضی کرمانی مقدم، انتها رأفت و سهراب انتظاری 3 مهاجم سابق سرخپوشان این موضوع را آنالیز کرد.

کرمانی مقدم: در پرسپولیس همه از مهاجم گل می خواهند

مرتضی کرمانی مقدم مهاجم دهه 60 و 70 پـرسپولیس در خصـوص عملکرد مهاجمان در این فصل گفت: از آل کثیر که نمی گردد توقع داشت به این زودی هماهنگ گردد و چند هفته طول می کشد شرایط نرمال گذشته اش را پیدا کند ولی از سایر بازیکنان توقع می رود گل بزنند. پرسپولیس الان مهاجمان سرشناسی دارد و با نفراتی که جذب شده اند، نباید مسئله ای در این زمینه وجود داشته باشد. من به طرفداران قول می دهم که شرایط این طور نمی ماند. پرسپولیس در یک بازی مثل گل گهر 5 گل می زند ولی در بازی هایی هم فرصت ها به گل تبدیل نمی گردد و بخشی از زیبایی فوتبال همین است. اگر الان از عبدی انتقاد می گردد که چرا موقعیت خوبی را از دست داده، باید به یاد داشت او همان بازیکنی است که در بازی با النصر عربستان سرش را آنقدر کش آورد که آن گل زیبا را زد و کمتر مهاجمی در جهان می تواند چنین گلی بزند. از سویی همین که یک تیم اینقدر موقعیت خلق می نماید، خیلی خوب است و من را یاد دهه 60 می اندازد که پرسپولیس فرصت های زیادی به وجود می آورد.

او صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:در پرسپولیس همه از یک مهاجم انتظار گلزنی های زیاد دارند. طرفداران می خواهند مهاجمان فعلی هم مثل فرشاد پیوس یا علی دایی باشند اما شاید در فوتبال مان مثل آنها هیچ وقت نیاید. گرچه پیوس یا دایی هم همه فرصت های شان را گل نمی کردند و این طبیعی است. اما مهاجمان فعلی به دلیل بی دقتی توقعات را برآورده ننموده اند. آنها باید در تمرینات روی زدن ضربات در چارچوب بیشتر کار نمایند.

رأفت: ترکیب اصلی تیم نباید زیاد تغییر کند

پایـان رأفت مهاجم دهه 70 قرمزها با اشاره به ترکیب تیم در بازی با پدیده صحبت هایش را شروع کرد: من فکر می کنم یحیی تصمیم گرفت به ملی پوشان خود که در بازی با سوریه به میدان رفتند، استراحت بدهد و تغییراتی را در ترکیب اصلی به وجود آورد. او تصمیم داشت در صورتی که احتیاج شد به نوراللهی و امیری بازی بدهد که همین اتفاق هم افتاد و وقتی تیم بازنده به رختکن رفت و تا اواسط نیمه دوم هم به گل نرسید، آنها را به میدان آورد. البته پرسپولیس موقعیت های خوبی برای گلزنی داشت که تنها سرلک یکی از آنها را به گل تبدیل کرد و بقیه با بی دقتی یا بدشانسی به گل تبدیل نشد.

او صحبت های خود را این طور ادامه داد:در نیم فصل اول که پرسپولیس کمبود مهاجم داشت، تیم بدون مهاجم بازی می کرد که به نظر من تاکتیک خوبی بود و با اضافه شدن هافبک ها به خط حمله این تیم به نتیجه هم می رسید اما حالا مهدی ترابی، شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر به تیم اضافه شده اند و یحیی مجبور است حداقل به دو تای آنها بازی بدهد ولی به نظر من نباید خیلی زیاد ترکیب را تغییر داد. موضوع دیگر اینکه به اعتقاد من انجام 5 تعویض به ضرر تیم است و تمرکز بازیکنان را از بین می برد. اوایل فصل یحیی تعویض های کمتری در طول فصل انجام می داد و بعضاً فقط یک تعویض داشت و بازیکنان هم کارشان را انجام می دادند. درحال حاضر مغانلو و آل کثیر هم قدرت سرزنی دارند و هم می توانند در محوطه جریمه خطرناک باشند ولی احتیاج به فضا دارند. بازیکنانی مانند امیری، عالیشاه و پهلوان و ترابی هم بازیکنانی تکنیکی هستند که یک در مقابل یک را خوب رد می نمایند و امیدوارم با حضور این بازیکنان شرایط بهتری در بازی های آینده به وجود بیاید و پرسپولیس بتواند از عنوان قهرمانی اش دفاع کند.

انتظاری: فشاری روی تیم نیست، مهاجم باید گل بزند

سهراب انتظاری مهاجم دهه 80 سرخپوشان پایتخت درباره وضعیـت مهاجمان پرسپـولیس گفت: پرسپولیس در ملاقات با پدیده، بازی خوبی را انجام داد و طبیعتاً تیمی که مقابل پرسپولیس قدرت کمتری داشته باشد، از حربه دفاع- ضدحمله استفاده می نماید. پدیده هم به همین صورت یک بار در محوطه جریمه حاضر شد و امین قاسمی نژاد ضربه اش را به گل تبدیل کرد که این برای تیمی مثل پرسپولیس بد است. در مقابل، پرسپولیس بارها حمله کرد و موقعیت های زیادی برای گلزنی به دست آورد اما تنها یک بار از آن استفاده کرد و فرصت های زیادی را از دست داد. من فکر می کنم وقفه ای که در مسابقات به وجود آمد، در به وجود آمدن این شرایط تأثیر داشت. البته بدن بازیکنان خیلی آماده بود ولی اینکه چرا این همه موقعیت از دست می دهیم، باعث تعجب است. اگر به نام مهاجمان پرسپولیس نگاه کنید، می بینید که هر کدام بازیکنان مطرحی هستند و هر کدام شان هم به نحوی در این بازی موقعیت گل داشتند اما این که از فرصت ها استفاده نمی نمایند، خوب نیست. این امتیاز از دست دادن ها باعث می گردد که پرسپولیس از صدر فاصله بگیرد.

او ادامه داد: خوشبختانه آل کثیر برگشته و می تواند در خدمت تیم باشد. البته در یکی دو بازی آینده هم از عیسی توقع نمی رود که فوراً بیاید و گلزنی کند. او حتی 6 ماه نمی توانسته با تیم تمرین کند ولی از مهدی ترابی و شهریار مغانلو توقع داریم. او باید ثابت کند که لیاقت این را داشته که به فوتبال اروپا رفته است. من از مهدی عبدی تعجب می کنم دروازه ای را که دروازه بان داخلش نیست نمی تواند باز کند و ضربه اش را همان جایی می زند که مدافع حریف بود و توپ را برگشت داد. شاید فشار روی او زیاد است، در غیر این صورت این توپ ها باید گل گردد. بازیکنی که هفته ای 10 جلسه با تیم تمرین می نماید و فضا را می شناسد. بنابراین فکر نمی کنم فشاری هم روی او یا سایر بازیکنان باشد. چون تیم خیلی خوب بازی می نماید و امیدوارم در بازی های بعدی از این فرصت ها استفاده نمایند تا پرسپولیس از راستا قهرمانی خارج نگردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1489

به "چارچوب را به خاطر بسپار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چارچوب را به خاطر بسپار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید