فرکی: همیشه زیاد کتک می خوردم

به گزارش گفتمان برتر، سمیرا شیرمردی، پیکان در 3 هفته ابتدایی لیگ نتایج خوبی به دست نیاورد تا شایعه تغییر کادرفنی تیم خیلی زود به گوش برسد. در همان روزهایی که همه فکر می کردند آخرین مهلت حسین فرکی برای ماندن در پیکان است، این تیم نمایش عجیبی مقابل ماشین سازی تبریز داشت و توانست این تیم را با نتیجه 6 بر 2 شکست دهد. خیلی ها فکر می کنند شایعه تغییر کادرفنی باعث شد بازیکنان از جان و دل مایه بگذارند و بهترین بازی شان را انجام دهند تا فرکی بماند اما ظاهراً خود سرمربی پیکان از این مسأله اطلاعی نداشت. حسین فرکی سرمربی پیکان که یکی از آرام ترین و بی حاشیه ترین مربیان لیگ ایران به حساب می آید، در مورد این بازی، شرایط تیمش، صحبت های عیسی آل کثیر، اینکه هیچ وقت کارت قرمز نگرفته، بازی با فولاد و... صحبت های جالبی دارد.

فرکی: همیشه زیاد کتک می خوردم

-

بعد از چند بازی که به نتیجه دلخواه نمی رسیدید، در مقابل ماشین سازی تبریز به یک پیروزی پر گل، عجیب و ارزشمند دست پیدا کردید. جالب این است که بعد از بازی گفته بودید ماشین سازی تیم خوبی بود و اینطور نبود که پیکان کار راحتی مقابل شاگردان خطیبی داشته باشد.

بله، همینطور است. ماشین سازی در 2، 3 بازی قبلی اش کار سختی مقابل حریفان داشت. این تیم مقابل مدعیانی مثل استقلال، سپاهان و شهر خودرو بازی داشت که استقلال را برد و در مقابل سپاهان و شهر خودرو هم با نتیجه یک بر صفر و به سختی باخت. اینکه تیم ما به ماشین سازی 6 گل می زند، از شایستگی اش است وگرنه ماشین سازی تیم خوبی است که با توجه به نتایج قبلی اش برای همه عجیب بود که بتوانیم چنین بردی به دست بیاوریم. ما در بخش گلزنی در همه بازی های مان به جز 45 دقیقه اول مقابل شهر خودرو، موقعیت های زیادی داشتیم که توی گل نمی رفت یا حریف روز خوبش بود. مثل بازی نساجی که واقعاً خوب کار کردیم اما نتوانستیم ببریم. به هر حال نتیجه بازی با ماشین سازی عالی بود و زمان خوبی هم رخ داد. ما باید این بازی را می بردیم و خودمان را در جدول به جایگاه خوبی می رساندیم.

پیکان مقابل شاهین بوشهر هم موقعیت های خوبی داشت که حتی عبدالله ویسی هم به تعریف و تمجید تیم تان پرداخت اما در آنجا انگار خوش شانس نبودید.

واقعیت همین است. در بازی با ماشین سازی همه موقعیت های مان گل شد اما در بوشهر برعکس بود. در آنجا ما اگر اول بازی گل می زدیم شاید چنین نتیجه ای هم آنجا رقم می خورد اما شانس نداشتیم.

و الان بهترین خط حمله لیگ را تا اینجای کار دارید.

بله، ما الان با 10 گل زده، بیشترین گل زده را داریم که خیلی خوب است چون همه بازیکنان برای گل زدن و پیروزیت تیم تلاش می کنند.

اما گل های خورده زیادی هم دارید.

به هر حال باید روی این مسأله کار کنیم که در بخش دفاعی بهتر ظاهر شویم.

در چند روز گذشته شایعه هایی در مورد احتمال تغییر در کادرفنی پیکان به وجود آمده بود که ظاهراً همین مسأله باعث شد بازیکنان با جان و دل کار کنند و چنین نتیجه ای به دست بیاید.

همینطور است. بچه ها محبت دارند و احساسی هم هستند که برای من خیلی قابل احترام است. برای ما جای مسروری دارد که چنین حسی به بازی داشتند. من هم به آنها اعتماد دارم. به هر حال تیم ما بازیکنان خوبی دارد اما شروع فصل چندان خوب نتیجه نگرفتیم. الان شرایط استقلال هم همینطور است و شروع خوبی نداشت. هر تیمی شرایط متفاوتی دارد که بعضی وقت ها برای یکی خوب می آید و برای دیگری برعکس است.

بعد از آن 3 هفته اول، حالا اتفاق خوبی برای پیکان افتاد تا همه بازی های قبلی را فراموش کنند.

بله، برای ما خوب آمده. درست است شروع خوبی نداشتیم اما روند خوبی بوده که امیدواریم روز به روز بهتر شویم. بچه ها در این روز نتیجه زحماتی که کشیده می شود از سوی خودشان، کادرفنی و تیم را گرفتند.

-

درست است که قبل از بازی به شما اولتیماتوم داده شد؟

نه، اصلاً چنین چیزی نبوده و حتی یک کلمه هم در این مورد نشنیده بودم.

به هر حال در سال های اخیر مدیران نشان دادند تحمل کمی دارند و خیلی زود برای تغییر دست به کار می شوند که در مورد پیکان هم چنین شایعه هایی به گوش می رسید.

متأسفانه فضای فوتبال ما خوب نیست و حاشیه هایش کمک می کند به این مسائل. الان هر کسی به دنبال زمین خوردن دیگری است. این مسائل برای ورزش ما بد است و کار کردن در این فضا خیلی سخت خواهد بود.

چه هدفی در این فصل با پیکان دارید؟

تلاش می کنیم جایگاه خوبی داشته باشیم. به هر حال 6، 7 تیم هزینه های زیادی کردند ولی تیم ما در سطح متوسط ها کار را دنبال می کند. ما تلاش می کنیم نتایج خوبی بگیریم و بهتر از همیشه باشیم.

قبل از شروع فصل صحبت از سهمیه آسیا بود. الان هم چنین هدفی را دنبال می کنید؟

همه این صحبت ها را دارند و ما چیزی را رد نمی کنیم اما در کنارش باید به واقعیت ها هم نگاه کنیم و واقع بین باشیم. ما تلاش مان را برای کسب سهمیه آسیا انجام می دهیم و باید ببینیم در نهایت چه اتفاقی می افتد.

یکی، 2 روز پیش عیسی آل کثیر مصاحبه ای با ایران ورزشی داشت که بخشی از آن در مورد شما بود. فکر می کردم آل کثیر از باشگاه پیکان و شما دلخور باشد اما نه تنها دلخور نبود بلکه به تعریف و تمجید از شما پرداخت و گفت دوست دارد فصل آینده شاگرد شما باشد...

چیزی که شما می گویید مسأله عجیبی نیست. همه بچه هایی که در جمع ما هستند و با آنها کار می کنیم به من محبت دارند. من هم دوست دارم هر چه زودتر بار دیگر در خدمتش باشم و کنار هم کار کنیم. عیسی بازیکن توانمند و خوبی است که همیشه به من لطف داشت. وقتی من به پیکان آمدم شرایط به گونه ای باب میل من نبود و هم بازیکن و هم مربی اذیت می شدند. سعی کردیم شرایط را بهتر کنیم که عیسی توانایی هایش را بیشتر نشان داد. او یکی از خوب های تیم ما بود که قبلاً کمتر به او توجه می شد اما ما به او فرصت دادیم تا بتواند توانایی هایش را نشان دهد. حتی عیسی را مورد تنبیه قرار دادیم که با این مسأله خوب روبه رو شد و به جهت خودش برگشت. چیزی که من همیشه تلاش می کنم این است که بازیکنان هم در فوتبال و هم در زندگی شان پیروز باشند. مسرورم که خاطره بدی از همدیگر نداریم و البته از هیچ بازیکنی خاطره بد ندارم. اگر بازیکنی را هم اذیت کردم از او عذرخواهی می کنم. ما فصل گذشته 2 بازیکن خوب داشتیم که سامان نریمان جهان و شاهین ثاقبی بودند. آنها به ماشین سازی رفتند و قبل از بازی لطف شان را به من نشان دادند که برایم مسرور کننده است. برای آنها آرزوی پیروزیت می کنم و می دانم فوتبال چنین است که یک روز ممکن است بازیکنی کنارت باشد و روزی نباشد.

نکته جالبی که آل کثیر به آن اشاره کرد و البته برای خودش هم ظاهراً عجیب بود این است که تا حالا شما عصبانی نشدید و صدایتان را بالا نبردید.

درست است. من در تمام طول عمرم صدایم بالا نرفت.

یعنی در خانه و زمانی که مثلاً بچه هایتان کاری خلاف میل تان انجام دادند هم عصبانی نشدید؟

اصلاً. اتفاقاً شما دومین نفری هستید که این مسأله را بیان می کنید. چند روز پیش که بازی محبت آمیز داشتیم وقتی تیم داوری پایین بود و رفتم که به آنها خسته نباشید بگویم یکی از داوران گفت تا حالا کارت قرمز گرفتی؟ گفتم نه. گفت چطور ممکن است یک مربی یا یک بازیکن در طول فوتبالش کارت قرمز نگیرد؟ در موردش چه فکری می کنید؟ گفتم فقط لطف خدا است که با حوصله و صبر باشم و از خدا به خاطر این مسأله متشکرم. راه های زیادی هست که نیازی به عصبانی شدن نیست.

واقعاً می دانید عصبانیت چه چیزی است؟ !

نه، خیلی میانه ای با عصبانیت ندارم.

مگر می شود کسی در طول عمرش عصبانی نشود؟

چه کار می شود کرد؟ من نگاهم به حال است، به گذشته و به آینده و اینکه ممکن است روزی نباشم. برای همین می گویم بهتر است جوری بروم که یادگاری خوبی از خودم به جای بگذارم.

الان هم همه به خوبی از شما یاد می کنند اما جالب این است که در پستی که شما بازی می کردید، معمولاً برخورد هم می شد که منجر به کارت شود اما شما آن زمان هم کارت نگرفتید.

چون همیشه کتک می خوردم و کار می کردم.

این هفته مقابل فولاد خوزستان بازی دارید. مقابل تیمی که با آن خاطرات خوبی در ذهن تان ثبت شده و حالا باید در اهواز مقابل همان تیم قرار بگیرید که به نظر می رسد بازی جالب و متفاوتی برایتان باشد.

هم جالب است و هم سخت. من بعد از آن خاطرات خوب با فولاد خوزستان، چندین بار با تیم های سپاهان، سایپا و پیکان هم مقابل فولاد قرار گرفتم. فصل گذشته هم بازی کردیم و حقیقتاً هر وقت آنجا می روم برایم بازی مقابل فولاد سخت و سخت است چون همچنان هم مردم خوزستان و هم هواداران را دوست دارم. با فولاد هم قهرمان شدیم و به جام باشگاه های آسیا هم رفتیم که هر وقت به اهواز می روم این اتفاقات زیبا برایم تداعی می شود و شاید همین هم بازی با فولاد را برایم سخت می کند. به هر حال باید جلوی فولاد قرار بگیرم و کار ما طوری است که باید به این رویارویی ها عادت کنیم. امیدوارم این بازی خوب پیش برود چون واقعاً بازی خاصی است.

رویارویی با جواد نکونام هم باعث می شود این بازی حتی خاص تر هم شود...

دقیقاً. جواد هم از دوستان خوب من است و هم شاگردم. با هم همیشه ارتباط داریم و اگر کمک یا کاری باشد انجام می دهیم. امیدوارم جواد با فولاد پیروز باشد و خاطرات خوبی با این تیم داشته باشد.

-

دربی 90 هم برگزار گشت و باز هم یک بازی بد از هر 2 تیم دیدیم.

اکثراً این نظر را دارند که بازی سرد، بی روح، پرتنش و پر حاشیه بوده. این علی رغم تمام تذکراتی است که قبل از بازی داده می شود اما در بازی اتفاقاتی می افتد که خیلی خوب نیست. نتیجه هم به نظر من می توانست مساوی شود و امتیازات بین 2 تیم تقسیم می شد.

یعنی فکر می کنید پرسپولیس هیچ فزونی نسبت به استقلال نداشت که بتواند برنده بازی باشد؟

بازی خیلی نزدیک بود و چندان کیفیت نداشت. موقعیت آنچنانی هم پیش نیامد و هر 2 تیم دنبال توپ بودند و بیشتر در میانه میدان کار می کردند.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 331

به "فرکی: همیشه زیاد کتک می خوردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرکی: همیشه زیاد کتک می خوردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید