پل شهرستان اصفهان؛از قدیمی ترین پل های زاینده رود، عکس

به گزارش گفتمان برتر، این پل، جزء بناهای تاریخی و معروف شهر اصفهان بوده که با اسم های پل جی و پل جسر حسین هم شناخته می گردد.

پل شهرستان اصفهان؛از قدیمی ترین پل های زاینده رود، عکس

پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان:

پل شهرستان یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زاینده رود است. این پل در زمان ساسانیان ایجاد شد و در زمان دیلمیان و سلجوقیان تعمیر و بازسازی شده است. پل شهرستان در جی قدیم در شرق اصفهان واقع شده است.

پایه های آن بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه راسخ شده است. طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود 105 متر و عرض آن از 4/ 25 تا 5 متر متغیر است. جهت پل، شمالی- جنوبی با کمی انحراف است.

پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی عظیم است. ولی قسمت بالایی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده است و تنها پیاده میتوان از روی آن عبور کرد.

این پل در واقع یک پل جنگی و نظامی بوده است. از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پل های قدیمی ایران فقط پل دزفول و پل شوشتر با این پل برابری میکنند . اثرهای بر جای مانده مسجد جامع جی از زمان سلاجقه و آرامگاه الراشد بالله خلیفه عباسی و قلعه قدیمی اصفهان به اسم سارویه(کهندژ) و حصار جی را در نزدیکی این پل تاریخی میتوان مشاهده کرد. در نزدیکی این پل از دیر باز مردمانی زیسته اند که هنوز هم با پسوند فامیل شهرستانی میتوان آنان را یافت.

مصالح ساختمان بکار رفته در پل شهرستان که پلی باستانی است از سنگ، آجر، خشت و ملات است. پل روی بستر صخره اى رودخانه احداث شده است. در قدیم، براى ایجاد پل ها، بستر صخره اى رودخانه انتخاب مى شد. همچنین محل موردنظر را جایى انتخاب مى کردند که رودخانه باریک شده است. این روش، براى استحکام و صرفه جویى در مصرف مصالح در ساختمان پل بکار گرفته مى شد.

در این روش، اول صخره را تراشیده بعد با سنگ و ساروج، پایه هاى پل را بوجود مى آوردند. در ساختن پل شهرستان هم از همین روش استفاده شده است و پایه ها را از سنگ لاشه و ساروج ساخته اند.

پل شهرستان اصفهان در تاریخ 1 دی ماه 1348 با شمارهٔ ثبت 889 بعنوان یکی از اثرهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

علت نامگذاری پل شهرستان:

علل آن که این پل شهرستان نامیده میشود این است که در روستائی به همین اسم در شرق اصفهان واقع شده است. در نزدیکی پل، بقعه الراشد بالله، خلیفه عباسی واقع شده است که در سال 532 هجری قمری در اصفهان به دست یکی از فدائیان اسماعیلی کشته شد.

علل شهرت پل شهرستان چیست؟

خوشبختانه امروزه هم در کنار این پل تاریخی محل برگزاری نمایشگاههای بین المللی اصفهان را انتخاب کرده اند ، از این جهت پیوسته شهروندان اصفهان با برگزاری نمایشگاههای گوناگون با عبور از این پل می توانند آثار اقتدار ایران زمین در گذشته را مشاهده کنند.

آدرس پل شهرستان:

استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان سلمان فارسی

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1206

به "پل شهرستان اصفهان؛از قدیمی ترین پل های زاینده رود، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل شهرستان اصفهان؛از قدیمی ترین پل های زاینده رود، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید