مهم ترین علت چاقی در ایران

به گزارش گفتمان برتر، حدود 60 درصد جمعیت بالای 18 سال کشور دچار اضافه وزن و چاقی اند حال آن که چاقی شاخص های سلامت را تهدید می نماید و سبب کاهش طول عمر و پایین آمدن کیفیت زندگی می گردد.

مهم ترین علت چاقی در ایران

به گزارش گفتمان برتر به نقل از ایسنا، زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره شرایط چاقی در کشور گفت: طبق آخرین مطالعاتی که در کشور صورت گرفته است، حدود 60 درصد جمعیت بالای 18 سال کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در عین حال میزان چاقی در زنان دو برابر مردان است و در بچه ها زیر 5 سال و نوجوانان و دانش آموزان هم شاهد فرایند رو به افزایش چاقی هستیم. براساس مطالعات وزارت بهداشت حدود 22 درصد دانش آموزان بین 7 تا 18 سال دچار اضافه وزن و چاقی هستند و حدود 20 درصدشان هم مبتلا به چاقی شکمی اند. بنابراین فرایندی افزایشی را در ارتباط با اضافه وزن و چاقی در کشور اعم از شهر و روستا و در گروه های سنی مختلف شاهدیم.

  • مهم ترین علت چاقی

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه چاقی علل متفاوتی دارد، گفت: مهم ترین علت آن الگوی نامناسب غذایی، مصرف بیش از اندازه قند، نمک و چربی، غذاهای چرب و سرخ شده، فست فودها، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های قندی و شیرین است. علاوه بر این تحرک بدنی ناکافی هم از دیگر علل بروز چاقی تلقی می گردد. در کشور ما کم تحرکی هم در بچه ها، هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان شایع است. به این دو علت فرایند افزایشی چاقی را در کشور شاهدیم.

  • امکان ابتلای افراد چاق به سوءتغذیه!

عبداللهی با بیان اینکه حتی بعضی افراد چاق ممکن است انواع کمبودهای تغذیه ای را هم داشته باشند، توضیح داد: ممکن است فردی مبتلا به چاقی باشد، اما در عین حال با کمبود ریزمغذی ها اعم از کلسیم، آهن و... هم روبرو باشد. باید توجه کرد که سوءتغذیه دارای دو طیف است؛ یکی سوءتغذیه به دلیل کمبود دریافت انرژی و پروتئین و کم خوری و دیگری به دلیل اضافه دریافت انرژی و بیش خواری. مسئله ای که در حال حاضر در کشور وجود دارد این است که هم با سوءتغذیه به دلیل کم خوری و هم با سوءتغذیه به دلیل بیش خوری و چاقی و اضافه وزن روبرویم.

در مناطق محروم کشور مشکل سوءتغذیه بچه ها گرچه طی 20 سال گذشته به شدت کاهش پیدا نموده است، اما همچنان مشکلاتی مانند کم وزنی و اختلال رشد بچه ها وجود دارد. در همین مناطق هم زمان شاهد اضافه وزن و چاقی هم هستیم.

  • پیشگیری از سوءتغذیه؛ اولویت وزارت بهداشت

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه پیشگیری و کنترل تمام اشکال سوءتغذیه در اولویت برنامه های وزارت بهداشت و نظام سلامت کشور است، گفت: در این زمینه اقداماتی برای بهبود تغذیه به وسیله شبکه های بهداشتی و درمانی کشور در قالب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی انجام می گردد. در شبکه بهداشتی، بیش از 1200 کارشناس تغذیه به کارگیری شده اند که اقداماتی چون مشاوره تغذیه برای همه گروه های سنی انجام می دهند.

وی همچنین توضیح داد: اندازه گیری قد و وزن و آنالیز الگوی غذایی هم از سوی این کارشناسان انجام می گردد. در عین حال برای همه گروه های سنی مکمل کمک ریزمغذی ها را به صورت رایگان، وزن گیری زنان باردار و... را هم انجام می دهیم. در عین حال اقداماتی را نیز در جامعه با همکاری صنایع غذایی انجام داده ایم مانند بازنگری در استانداردهای قند، نمک و چربی، افزایش تحرک بدنی و همکاری با وزارت ورزش در مدارس، مهدکودک ها و سطح جامعه تا تسهیلات بیشتری برای فعالیت بدنی فراهم گردد. در عین حال صنایع غذایی را تشویق نموده ایم محصولات غذایی سلامت وارد بازار نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 548

به "مهم ترین علت چاقی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین علت چاقی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید