معرفی شوش دانیال یکی از کهن ترین شهرهای دنیا

به گزارش گفتمان برتر، شهر شوش دانیال یکی از کهن ترین شهرهای دنیا است که در سازمان دنیای یونسکو به ثبت رسیده است. از جمله آثار تاریخی موجود در این شهر می توان به تپه های شوش، مقبره دانیال نبی، قلعه فرانسوی ها و ... اشاره نمود.

معرفی شوش دانیال یکی از کهن ترین شهرهای دنیا
شهر شوش یا شوش دانیال از کهن ترین شهرهای دنیا و به قولی کهن ترین شهر دنیا است، که در استان خوزستان واقع شده است و حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح (ع) به عنوان کانون مذهبی ساکنان دشت اطراف بنیاد ساخته شد و پس از سال ها حیات پرفراز و نشیب و توام با روزهای پیروزی و شکست، رونق و رکورد و آبادانی و ویرانی، با سقوط هخامنشی در سال 332 ق.م به مرور در سراشیبی افول افتاد و در قرون میانه اسلامی رونق خود را به کل از دست داد و به روستای کوچکی گرداگرد آرامگاه دانیال نبی (ع) تبدیل شد.

شوش در دوره ایلامی ها هزاران سال مرکز این تمدن مهم بوده است در دوره هخامنشیان شوش مرکز سیاسی این امپراطوری پهناور بوده است. پس از آن نیز متاثر از رویدادهای تاریخی دست خوش تحولات بوده و پس از حمله اسکندر به تدریج مرکزیت خود را از دست داد. در دوره ساسانیان شوش به همراه شوشتر و جٌندی شاپور به عنوان مراکز مالی فراوری و صادرات ابریشم به اقصی نقاط دنیا مطرح بودند. شوش در سال 17 ه.ق به تصرف مسلمانان عایدی.

در دوره اسلامی نیز مدت ها از شهرهای پرجمعیت و پررونق بود، هنگامی که مرکز خوزستان به اهواز منتقل شد شوش اهمیت خود را از دست داد. با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راه های بسیاری و به ویژه راه بزرگ موسوم به راه شاهی ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون دنیا برقرار کرد.

تپه های شوش در جوار شهر شوش و تقریبا در 50 کیلومتری جنوب اندیمشک واقع شده است. وسعت این محوطه بنا بر شواهد باستان شناسی نزدیک به چهارصد هکتار است. این محوطه پهناور در بین دو رود بزرگ کرخه (در غرب) و دز (تقریبا در شرق) جای گرفته است.

بیش از 147 سال از شروع اولین کاوش باستان شناسی در شوش می گذرد و در این مدت نشانه هایی از تمدن هایی از شروع هزاره چهارم پیش از میلاد تا قرن سیزدهم میلادی (قرن هفتم هجری قمری) در آن شناسایی شده است.

شمال دشت خوزستان که محل ورود سه رود کارون کرخه و دز به این دشت رسوبی و حاصل خیز است محل مناسبی برای استقرار بشر اولیه بوده است، که به تازگی با تکثیر نباتات و اهلی کردن حیوانات آشنا شده بود. در 5000 سال پیش از میلاد آن ها با احداث آبراه ها و سدهایی مشکل آبرسانی را حل نمودند. باستان شناسانی همانند گیرشمن و ژان پرو بقایای ساختمان های بزرگی را در تپه های شوش کشف کردند که نشان از اهمیت این تپه ها در منطقه می دهد.

در کل دشت شوش تپه های فراوانی وجود دارد و نشان می دهد در پهنه بزرگ این دشت اجتماعات فراوان پراکنده کشاورزی وجود داشته است که مرکز همه آن ها در شوش بوده و همگی از نظر فرهنگ صنعت و نحوه زندگی با هم وحدت داشته اند.

مقبره دانیال نبی یکی از پیامبران نیز در این شهر واقع شده است و مورد توجه اهالی است. در کتاب مقدس ذکر شده است که مقبره استر در شوش است ولی آنرا در همدان می یابیم. به طور حتم می توان مقبره ای را که در عکس مشاهده می کنید به دانیال نبی از پیامبران یهود نسبت داد که با معماری سنتی ساکنان خوزستان ساخته شده است.

ثبت شهر شوش به عنوان میراث دنیایپرونده محوطه تاریخی شوش در سی و نهمین نشست کمیته میراث دنیای سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) که در سال 2015 میلادی در شهر بن آلمان برگزاری شد با موافقت اعضا به ثبت دنیای رسید. این پرونده به وسیله متخصصان ایرانی و با مدیریت و ریاست محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی ارایه و دفاع شد و به عنوان هجدهمین اثر میراث دنیای در لیست یونسکو به ثبت رسید. پرونده میراث فرهنگی شوش شامل کاخ شائور، آپادانا، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه های آکروپول و قلعه فرانسوی ها است

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1823

به "معرفی شوش دانیال یکی از کهن ترین شهرهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شوش دانیال یکی از کهن ترین شهرهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید