ماجرای یک میلیون دلار ایران که AFC سوزاند

به گزارش گفتمان برتر، رییس پیشین فدراسیون فوتبال می گوید هنوز با استعفای او موافقت نشده است و او روی کاغذ هنوز نایب رییس اول این فدراسیون است.

ماجرای یک میلیون دلار ایران که AFC سوزاند

به گزارش خبرنگاران، علی کفاشیان، رییس پیشین فدراسیون فوتبال اظهار کرد: یک سال است که در فدراسیون حضور پیدا ننموده ام ولی همان موقع هم به آقای تاج گفتم برای جانشینی من در نایب رییسی او یک نفر را به مجمع معرفی کند. این کار در مجمعی که در فدراسیون تشکیل شد اتفاق نیفتاد و نایب رییسی من باقی ماند اما من خودم دیگر به فدراسیون نرفتم. من روی کاغذ نایب رییس اول هستم. مشکل دیگر این بود که من نمی خواستم فعالیتی انجام دهم. نایب رییس اول حقوق و مزایا ندارد. به من مسئولیت فوتسال و فوتبال ساحلی محول شده بود. در اساسنامه آمده کار نایب رییس این است که اگر رییس فدراسیون به هر دلیلی از این پست کنار رود، تا انتخابات بعدی نایب رییس فدراسیون را راهنمایی می نماید.

او ادامه داد: دلتنگ کارهای سخت فدراسیون نیستم. من نمی توانم به خودم نمره دهم اما ملاک به نظرم رفتن به جام جهانی است که ما دو بار پشت سر هم رفتیم. تیم های فوتسال و فوتبال ساحلی و فوتسال بانوان ما نتایج خوبی دریافتد. تنها نمره پایین ما مربوط به نرفتن به المپیک بود. هم در زمان من و هم در زمان آقای تاج این رخ داد. نمره قابل قبولی در این مدت گرفتیم. به نظر من نرفتن به المپیک 4 نمره منفی دارد.

کفاشیان درباره مسائل اساسنامه فدراسیون فوتبال هم شرح داد: این اساسنامه باید 4 سال پیش بازنگری می شد. فیفا و AFC هر ساله تغییراتی در اساسنامه هایشان ایجاد می نمایند. فدراسیون ها باید این تغییرات را لحاظ نمایند. برای همین بود که من 4 سال پیش پیشنهاد کردم یک کمیته برای تغییر اساسنامه تشکیل گردد چون از سال 90 به این طرف اصلاحی در اساسنامه نداشتیم. متاسفانه این اتفاق نیفتاد. البته به نظر من با همان اساسنامه قبلی هم می توانستیم انتخابات را انجام دهیم ولی به دلیلی ایراد فیفا و بیماری کرونا عقب افتاد. الان اساسنامه در حال بازنگری است و نقطه نظرات فیفا در آن لحاظ می گردد. اساسنامه هم تا آنجایی که قوانین کشور اجازه می دهد تغییر می نماید. در اساسنامه اولیه که سال 86 تصویب شد آمده بود که فدراسیون نهادی مستقل و غیردولتی است. این اساسنامه به تصویب هیات وزیران و دولت رسید. بعدا نهادهای نظارتی به ما گفتند این اساسنامه مصوبه دولت را ندارد. بعد از پیگیری ها معین شد که اساسنامه به کمیسیون های خاص رفته بود اما به تصویب دولت نرسیده بود.

او افزود: اساسنامه راه ورود نخبگان را به فدراسیون نبسته است. اساسنامه راهش را معین نموده است. من ندیده ام تعداد اعضای مجمع فدراسیون های فوتبال در جهان بیشتر از 80 نفر باشد ولی زیاد بودن اعضا دلیلی بر اداره فدراسیون توسط آنها نیست. مجمع سالی یک بار تشکیل می گردد. هر کسی وظیفه ای دارد. مربی کارش مربیگری است، داور کارش قضاوت در زمین است. کانون هایی باید باشد مثل کانون مربیان که به وسیله آن نظراتشان در مجمع اعلام گردد. تصمیم گیران اصلی مجمع، اداره نمایندگان امور فدراسیون هستند.

رییس پیشین فدراسیون فوتبال ایران درباره کارلوس کیروش هم، گفت: قراردادی که با آقای کیروش در دو دوره جام جهانی بستیم رقم معینی داشت. در دور اول یک میلیون و 500 هزار دلار بود. برای دور دوم هم یک میلیون و 400 هزار یورو قرارداد بستیم. پاداش هم داشت که 10 درصد از رقم پاداش فیفا برای رسیدن به جام جهانی بود. پاداش های دیگری هم در کنار این بود. ما به بازیکنان بعد از برد مثلا 5 هزار دلار پاداش می دادیم. اینجا هم کی روش بهره می برد. غیر از این چیز دیگری نبود. البته برای جام ملت های هم پاداش معین می کردیم. برای قهرمانی مثلا 500 هزار و برای نایب قهرمانی مثلا 300 هزار دلار پاداش در نظر می گرفتیم. خود آقای کیروش خیلی مقرراتی و با تجربه همه این ها را در قرارداد می نوشت و زمانش که می رسید پاداشش را می خواست.

کفاشیان که در برنامه ورزش تعطیل نیست صحبت می کرد، درباره طلب فدراسیون از فیفا هم شرح داد: ما وقتی به جام جهانی آفریقای جنوبی صعود نکردیم طبیعتا فیفا پاداشی هم به ما نداد.فیفا فقط به تیم هایی پاداش می دهد که به جام جهانی صعود می نمایند.

او درباره پاداش AFC برای رفتن به جام جهانی هم اظهار کرد: AFC یک میلیون دلار به ما تخصیص داد. زمانی که قرار بود این پول به ما برسد چون به دلار بود خزانه داری آمریکا این پول را بلوکه کرد. بعد از این ما به AFC اعتراض کردیم و AFC به خزانه داری آمریکا اعتراض کرد و این ماجرا سه سال زمان برد که بعد از آن AFC گفت وکیل استخدام می نماید. ما هم آقای علیپور را برای پیگیری معرفی کردیم و AFC هم جداگانه یک وکیل استخدام کرد.

کفاشیان افزود: ما از AFC خواستیم کناره گیری کند تا ما خودمان موضوع را پیگیری کنیم ولی آنها قبول نکردند.AFC می خواست این پول را بگیرد و به ما بدهد. تا زمانی که من رییس فدراسیون بودم این پول وصول نشده بود. حتی یک بار خزانه داری آمریکا موافقت کرد اما چند دادگاه در آمریکا مخالفت کردند. بعد از رفتن من از فدراسیون، AFC خاطرنشان کرد که با استخدان وکیل و هزینه کردن برای آن، این پول را آزاد نموده است. اینکه من با دریافت بخشی از این پول مخالفت نموده باشم، غلط است. AFC از یک میلیون دلار، 700 هزار دلار به وکیل داده بود. ما اصلا این را نمی خواستیم. فدراسیون می توانست بعد از این علیه AFC شکایت کند. در این ماجرای آقای علیپور مبلغی دریافت نکرد اما نمی دانم وکیلی به نام فراری که در آمریکا از طرف او استخدام شد چقدر دریافت نموده است.

در ادامه این برنامه، عباس ترابیان روی خط آمد و درباره ماجرای کمیته اخلاق شرح داد: یکی از دوستان به شوخی می گفت این پرونده پشت شوفاژ افتاده است. حدود 10 ماه است که ما به این پرونده بدوی اعتراض کردیم. من واقعا از برخی از افرادی که در فدراسیون بودند و هنوز هم هستند، دلگیرم چون آبرو و حیثیت ما را بردند. کمال دشمنی و کم لطفی را در حق ما کردند.آن شرکت توسط دادگاه در انگلیس بسته شده است. این شرکت سر همه کشورهای اروپایی و آسیایی کلاه گذاشته است اما هنوز هم که هنوز است از جاهای مختلف ما را برای جواب دادن به سوالات شان می خواهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 909

به "ماجرای یک میلیون دلار ایران که AFC سوزاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای یک میلیون دلار ایران که AFC سوزاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید