فرهنگ میزبانی در مشهد هنوز جای کار زیادی دارد

به گزارش گفتمان برتر، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، فرهنگ میزبانی در مشهد هنوز جای کار زیادی دارد.

فرهنگ میزبانی در مشهد هنوز جای کار زیادی دارد

حجت گنابادی نژاد، معاون هماهنگی مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در مورد اقدامات اجرا شده در شورای عالی زیارت اظهار کرد: زیارت هویت اصلی مشهد و خراسان است و جز مسئله های عمده ای است که با 30 میلیون زائر در طول سال از حاکمیت انتظار می رود مورد توجه بیشتر و مضاعف قرار گیرد. از 8 آبان 1388 براساس مصوبه هیات وزیران کارگروه ملی زیارت تشکیل شد که در مقاطعی با مسئولیت معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیس جمهور در طول 12 سال 10 جلسه برگزار و تصمیماتی در بخش های مختلف اتخاذ شد.

وی اضافه کرد: زیارت نیازمند توجه بیشتر از منظر کیفی و کمی است. با توجه به اینکه ابراهیم رئیسی تجربه تولیت آستان قدس رضوی و اشراف خوبی به مسئله زیارت و مسائل پیرامونی آن را داشته است، از او تقاضا شد تا نخستین جلسه کارگروه ملی زیارت با حضور خودش برگزار گردد. یکی از مصوبات این بود که کارگروه به شورای ملی زیارت ارتقا پیدا کند و مسئولیت آن با رئیس جمهور باشد که نهایتا در هفته گذشته در هیات وزیران نهایی شد و به تایید رسید. این موضوع نوید آن را می دهد که توجه دولت به مسئله زیارت ارتقا پیدا نموده است.

معاون هماهنگی مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: اگر به درستی از این فرصت استفاده نگردد، ممکن است گرفتار کارهای کم اهمیت شویم. در این راستا براساس تاکید رئیس جمهور، دبیرخانه این شورا در خراسان رضوی قرار گرفته است. مقدمات دبیرخانه را در مشهد تدارک دیده ایم و در مرحله اول 4 کمیسیون برای آن تشکیل شده که کارهای کارشناسی و لوایح را پیش بینی کند. امیدوارم در مقدمات ساختاری به روزمره گی مبتلا نشویم. سهم فعالان رسانه و خبر در این خصوص جدی است. پیگیری، مطالبات و جریان سازی رسانه ها باعث می گردد ما گرفتار روزمره گری نشویم.

راههای خراسان رضوی در بدترین شرایط ممکن قرار دارند

گنابادی نژاد توضیح داد: مسئله زیارت در 4 محور معین شده که امیدواریم در این دوره از فرصت شورای ملی زیارت استفاده کنیم. در گام نخست می خواهیم زیارت را به مسئله کشور و نخبگان تبدیل کنیم. دومین اولویت ما این است که در حوزه زیرساخت ها، نواقص و مسائل عمده ای داریم. اگر از مرکز ایران به هر نقطه ای سفر بروید، راههای خراسان رضوی در تمام راههای مواصلاتی کشور در بدترین شرایط ممکن قرار گرفته است. شرایط ریلی و هوایی مشهد نیز مناسب نیست.

وی با اشاره به حوادث فرودگاه مشهد تاکید نمود: ایمنی زائر در فرودگاه، راه آهن و جاده مسئله مهمی است. مدیرکل رفاهی استانداری کارهایی را پیگیری نموده و تاکید شده تا کنترل ها و بروزرسانی هایی در فرودگاه مشهد صورت گیرد.

معاون هماهنگی مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اعلام نمود: نکته سوم ارتقای فرهنگ میزبانی است که به حاکمیت ارتباطی ندارد. مردم مشهد باید بیش از گذشته در امر میزبانی مشارکت داشته باشند. در حال حاضر معدل خدماتی که در مشهد داریم نسبت به سایر نقاط سفر داخل و خارج از کشور در جایگاه بالاتری قرار گرفته است. در حوزه رضایتمندی جای کار زیادی داریم. بعضی از نارضایتی ها مورد توجه است که به فرهنگ میزبانی ما مرتبط می گردد.

گنابادی نژاد اضافه کرد: الگوی اداره و مدیریت استان و شهر مشهد نیازمند تغییر و تحول است. مسئله ها در استان و مشهد بین المللی است، اما اختیاراتمان منطقه ای است. نمی توانیم با این اختیارات مسائل 30 میلیون زائر را حل کنیم. در حال حاضر با منابع اداری یک شهر 3 میلیونی به 30 میلیون زائر خدمات می دهیم که این موضوع نیازمند بازنگری جدی است.

پیش بینی شده که در دهه پایانی صفر به 400 هزار زائر خدمات بدهیم

وی در مورد تهمیدات استانداری خراسان رضوی در دهه پایانی صفر اعلام کرد: بزرگترین دغدغه ما اسکان زائران است. امیدوارم بتوانیم علاوه بر ظرفیت های رسمی، ظرفیت های غیررسمی را نیز فعال کنیم. در این بخش مدارس، مساجد، تکیه ها، زائرسراها و سالن های ورزشی در دستور کار قرار گرفته که امیدوارم بتوانیم به 400 هزار زائر خدمات اسکان بدهیم.

معاون هماهنگی مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی عنوان نمود: در بخش ایاب و ذهاب زائران بخصوص در جهت برگشت با یک تقویت باید مسائل آن را نیز مرتفع کنیم. رسانه ها نیز نگاه دیدبانی به حوزه زیارت داشته باشند. اختلال تلفن های همراه یک اختلال جزئی نیست، بلکه کار زائر مختل می گردد. امروز تلفن وسیله زنگ زدن نیست، بلکه وسیله زندگی است. بلیت، رزرو هتل و راهنمای جاده زائر در همین وسیله قرار گرفته است. رسانه نیز باید این موضوع را در لحظه رصد نموده و پیگیری کند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2038

به "فرهنگ میزبانی در مشهد هنوز جای کار زیادی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ میزبانی در مشهد هنوز جای کار زیادی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید