علایم کمبود ویتامین A

به گزارش گفتمان برتر، ویتامین A ماده ای مغذی است که وجود آن برای داشتان چشمانی سالم ، رشد سلول های اپیتلیال ، رشد اسنخوان ها ، کارکرد صحیح سیستم ایمنی و غیره ضروری می باشد. این مقاله به شرح درباره علایم کمبود این ویتامین در بدن

علایم کمبود ویتامین A

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

ویتامین A ماده ای مغذی است که وجود آن برای داشتان چشمانی سالم ، رشد سلول های اپیتلیال ، رشد اسنخوان ها ، کارکرد صحیح سیستم ایمنی و غیره ضروری می باشد. این مقاله به توضیح درباره علایم کمبود این ویتامین در بدن می پردازد.

سازمان غذا و داروی امریکا FDA دریافت روزانه تا 5000 واحد بین المللی ویتامین A را مجاز می داند. کمبود ویتامین A درکشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه پدیده ای رایج است. کمبود ویتامین A به ندرت در کشورهای پیشرفته دیده می گردد و اگر چنین باشد بیشتر در افراد الکلی دیده می گردد.

چنین کمبودی می تواند ناشی از عدم دریافت ویتامین A به اندازه کافی ، اختلالات کبدی و سوء جذب چربی به خاطر بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک ، کلستاز و بیماری سلیاک باشد. در اویل دهه 1900 مشاهده شد که نوزادان در دانمارک از کمبود ویتامین A رنج می برند. علت این کمبود عدم وجود چربی در شیر بود. فراوری نمایندگان چربی شیر را از آن می گرفتند و از آن برای فراوری کره استفاده می کردند که منجر به ایجاد این کمبود می شد.

محرومیت طولانی مدت تغذیه ای همچون آنچه که در جنوب و شرق آسیا دیده می گردد منجر به ایجاد رمد چشم می گردد. این علت اصلی ایجاد نابینایی در بچه ها در کشورهای در حال توسعه می باشد. در کنار سوء تغذیه، عامل دیگر ایجاد کمبود ذخیره سازی و گردش نادرست ویتامین A در بدن می باشد.

علایم کمبود ویتامین A

علایم مختلف کمبود ویتامین A به توضیح زیر است:

التهاب قرنیه

شب کوری

ضعف بینایی

بثورات پوستی

عدم اشتها

آسیب تماشا دندان ها و لثه ها

تأخیر در شد در بچه ها

خشک شدن موها

ریزش بیش از حد مو

کند شدن سرعت بهبود یافتن زخم ها

حس چشایی و بویایی ضعیف

تضعیف سیستم ایمنی

سرما خوردگی های طولانی مدت و مکرر

تشکیل لکه های کوچک و سفید در لایه داخلی پلک ها

آسیب پذیری در برابر عفونت های تناسلی و تنفسی

تجمع کراتین در پوست

اختلالات پوستی مانند آکنه ، ایجاد چین و چروک و غیره

مختل شدن توانایی بدن برای تشکیل مخاط

کراتیهمه شدن چشم ها منجر به رمد چشم می گردد که در این شرایط فعالیت غدد فراوری نماینده اشک متوقف می گردد. از اینرو، ملتجمه و قرنیه چشم خشک و ضخیم می گردد. اگر این بیماری درمان نگردد می تواند منجر به ایجاد زخم در قرنیه و در نهایت نابینایی گردد. شب کوری هم اگر درمان نگردد می تواند منجر به نابینایی کامل گردد.

کمبود ویتامین A را می توان با آزمایش خون تشخیص داد. با تشخیص وجود کمبود به بیمار توصیه می گردد که از رژیم غذایی حاوی ویتامین A بالا استفاده کند. در دوره درمان از مکمل های غذایی ویتامین A هم استفاده می گردد. زنان باردار تنها باید تحت نظر پزشک از چنین مکمل هایی استفاده نمایند. به طور کلی، مصرف مکمل ها باید تحت نظر پزشک متخصص انجام گردد زیرا، در غیر این صورت کمبود می تواند تبدیل به مسمومیت گردد. بنابراین، باید به اندازه مناسب از ویتامین A استفاده کرد.

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1746

به "علایم کمبود ویتامین A" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علایم کمبود ویتامین A"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید