عرضه روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ در کشور

به گزارش گفتمان برتر، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: بنابر جوجه ریزی خرداد، روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ در کشور توزیع می گردد.

عرضه روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ در کشور

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به اینکه قیمت مرغ کماکان تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون ناهماهنگی، در توزیع مشکلاتی ایجاد نموده که امیدواریم با اعمال نظارت دقیق مرتفع گردد چرا که کمبودی در فراوری وجود ندارد.

وی عرضه مرغ بالاتر از نرخ مصوب را ناشی از سودجویی دستگاه های مسئول دانست و اضافه نمود: با توجه به آنکه مرغداران، هر کیلو مرغ زنده را با نرخ 17 هزار و 100 تومان عرضه می نمایند، از این رو دستگاه های مسئول باید جدیت بیشتری داشتند چرا که عرضه مرغ گرم بالاتر از نرخ مصوب ناشی از سودجویی دستگاه های مسئول است که باید جدیت بیشتری داشته باشند.

اسداله نژاد قیمت تمام شده مرغ را بیش از 20 هزار تومان درب واحدهای مرغداری اعلام نمود و گفت: در حال حاضر نهاده های دامی همچنان با تاخیر بارگیری می شوند که این موضوع در کنار بوروکراسی، کاغذ بازی و دستورالعمل های خلق الساعه که وزارت جهاد صادر می نماید، مرغداران را دچار سردرگمی نموده است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به موانع پیش روی مرغداران بیان نمود: وزارت جهاد کشاورزی با صدور دستورالعمل های متعدد، وقفه در فراوری ایجاد می نماید که امیدواریم مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به جمع بندی کلی برسند و تکلیف مرغدار را روشن نمایند تا فراورینماینده برای ادامه فراوری دچار نگرانی و حاشیه نگردد.

وی با بیان اینکه نرخ مصوب مرغ جوابگوی هزینه های فراوری نیست، اضافه نمود: علی رغم افزایش هزینه های فراوری و نرخ مصوب ذرت، کنجاله سویا، حمل و نقل و دیگر نهاده ها قیمت مرغ تغییری ننموده است که امیدواریم قیمت هر چه سریع تر اصلاح گردد چرا که نرخ مصوب فعلی مورد تایید مرغداران و جوابگوی هزینه های فراوری نیست.

این مقام مسئول در شرایط فعلی عرضه مرغ گرم بالاتر از نرخ مصوب را غیرواقعی دانست و گفت: در حال حاضر مرغداران هر کیلو مرغ زنده را با نرخ مصوب حداکثر یک هزار تومان بالاتر عرضه می نمایند که با این وجود عرضه با نرخ بالای 26 هزار تومان غیرواقعی و ناشی از سودجویی عوامل واسطه و دلال است.

وی از افزایش 10 درصدی جوجه ریزی در خرداد نسبت به اردیبهشت اطلاع داد و گفت: بنابر آمار در خرداد 113 میلیون قطعه جوجه ریزی شده که با وجود کاهش 20 تا 25 درصدی فراوری ناشی از استرس و شرایط گرمایی، روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ به بازار عرضه می گردد که امیدواریم مدیریت فراوری به گونه ای باشد که بازار حداقل دچار التهاب نگردد و همیشه در کنار اصلاح قیمت، مردم بتوانند مرغ مورد احتیاج را با نرخ مناسب تهیه نمایند.

اسداله نژاد قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده را 21 هزار تومان و مرغ گرم 29 هزار تا 30 هزار تومان اعلام نمود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با عرضه روزانه 6 هزار و 100 تن مرغ به بازار، در صورت توزیع مناسب و نظارت بر توزیع مسئله ای در بازار نداریم. اما درخواست فعلی مرغداران همچنان اصلاح قیمت است که طی نامه ای به وزارت جهاد کشاورزی خواهان هر چه سریع تر این موضوع شدیم.

وی با بیان اینکه قیمت های دستوری مورد تایید نیست، گفت: با توجه به کندی و تاخیر در تامین و تحویل نهاده های دامی، آینده روشنی پیش روی صنعت نیست.

اسداله نژاد در سرانجام درباره آینده بازار مرغ توضیح داد: آینده بازار مرغ تابع تاثیر فصل گرما بر فراوری و سیاست گذاری دولت است، با همین خاطر با اعمال حمایت های لازم مسئله ای در بازار مرغ نخواهیم داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1400 بروزرسانی: 5 شهریور 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1692

به "عرضه روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه روزانه بیش از 6 هزار و 100 تن مرغ در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید