شیوع تدریجی کرونا در آفریقا؛ اروپا منبع اول تهدید شمال آفریقاست

به گزارش گفتمان برتر، کرونا در شمال آفریقا تا امروز شیوع اندکی داشته است که علل مختلفی برای آن ذکر نموده اند اما بعضی نگران سرایت آن از اروپا به عنوان کانون انتشار، به شمال آفریقا هستند.

شیوع تدریجی کرونا در آفریقا؛ اروپا منبع اول تهدید شمال آفریقاست

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هم زمان که اروپا به کانونی برای انتشار ویروس کرونا تبدیل شده است، کمی پایینتر، در جنوب دریای مدیترانه، کشورهای شمال آفریقا شاهد تعداد انگشت شمار مبتلایان هستند.

سازمان بهداشت جهانی روز آدینه (13 مارس - 23 اسفند) خاطرنشان کرد که اروپا کانون انتشار ویروس کرونا شده و کشورها برای حفظ جان مردم، تدابیر لازم را سریع تر اتخاذ نمایند. اما در قاره آفریقا که کشورهای شمالی آن، نگران سرایت شرایط وخیم ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی به خود هستند، روشن نیست که آنها حقیقتا با ابتلای کم روبه رو هستند یا مبتلایان در مرحله پنهان (دو تا چهارده روزه) ویروس هستند؟

تا کنون مصر بیشترین آمار مبتلایان را داشته است. پس از ثبت سیزده مبتلایی که روز آدینه (دیروز) انجام شد، شمار مبتلایان ثبت شده به 93 نفر رسید که تا به امروز دولت مصر اعلام نموده دو نفر فوت نموده اند که یک نفر زن مصری و یک نفر یک آلمانی بوده است.

اکنون کشورهای شمال آفریقا از آمار بالای مبتلایان در ایتالیا هراس دارند. در آفریقا یک میلیارد و دویست میلیون نفر زندگی می نمایند که بیشترشان در نیمه شمالی هستند. در ایتالیای 60 میلیون نفری، تا به امروز 12 هزار مبتلا ثبت شده است.

موقعیت ایتالیا در شمال مدیترانه و شمال آفریقا در جنوب آن

روزنامه القبس کویت در گزارشی نوشت، بعضی آفریقا را خوش شانس می دانند اما بعضی دیگر آمار پایین آن را به علت نبود آزمایشگاه های کافی برای شناسایی یا اشتباه در تشخیص می دانند. مثلا ماه گذشته (میلادی-فوریه) که یک تاجر انگلیسی در نیجریه مبتلا به کرونا شد، بیماری اش را تب لاسا تشخیص دادند.

بعضی دیگر دمای بالای هوا در آفریقا را علت عدم شیوع گسترده ویروس کرونا دانسته اند. با این حال آفریقا اکنون شاهد شیوع بالا نیست و هر چند ممکن است در روزهای آینده موارد ابتلای بیشتری را ثبت کند، باید یادآوری کرد که بیماری های واگیردار خطرناک تری در این قاره هست. ابتلای به ابولا که درصد مرگ ومیر بیشتری دارد، فرایند نزولی ابتلا را دارد طی می نماید. 42 روز پیش اعلام شد که این بیماری سرکوب شده اما در مدت شیوع 2264 نفر از 3444 مبتلا را به کام مرگ کشاند. در مقابل این ویروس، کرونا بیماری خوش خیمی به نظر می رسد.

تا به امروز 14 کشور آفریقایی مبتلا شده اند اما به وسیله اروپا

کشورهای دیگر در شمال آفریقا نیز شاهد شروع شیوع کرونا هستند. الجزائر از ابتلای ده نفر جدید اطلاع داد تا مجموع مبتلایان به 37 به نفر برسد. به گزارش اسکای نیوز عربی، همچنین سه نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده اند.

الجزائر

مغرب تا به امروز 17 مبتلا را ثبت نموده و دیروز آدینه خاطرنشان کرد که یک نفر بهبود پیدا نموده. همچنین یک زن 89 ساله جان خودش را از دست داده است.

وبگاه خبری 2M مغرب خاطرنشان کرد که هشت نفر از مبتلایان مربوط به مهاجران مغربی است که چهار نفرشان مقیم اسپانیا، سه نفرشان مقیم ایتالیا و یک نفرشان مقیم فرانسه بوده است. این افراد در تاریخ های 24 فوریه تا 12 مارس، وارد شهرهای تطوان، رباط، الدار البیضاء، فأس و خریبکه شده اند.

خبرگزاری فرانسه (AFP) گزارش کرد که مرزهای زمینی بین مغرب و اسپانیا بسته شده است. تردد گردشگران مختل شده و خیلی از آنان سرگردان هستند. مغرب از پنجشنبه و بامداد آدینه تصمیم گرفت که همه پروازها و سفرهای دریایی از و به کشورهای فرانسه، اسپانیا، آلمان، هلند، بلژیک و پرتغال در اروپا و الجزائر در همسایگی خود را تا اطلاع ثانوی به دلیل نگرانی از شیوع کرونا تعلیق کند.

موریتانی نیز آدینه شب از ثبت اولین مورد ابتلا اطلاع داد و اعلام نموده که این فرد از ایتالیا بازگشته است. به گزارش خبرگزاری الوئام الوطنی موریتانی، این فرد خودش به مراکز بهداشتی مراجعه نموده و خود را قرنطینه نموده است. موریتانی اعلام نموده که معاینه افراد مشکوک ادامه دارد و مراکز تحصیلی تا یک هفته آینده تعطیل است.

در سنگال نیز مسئولان بهداشتی و پزشکی اعلام نموده اند که تا دیروز آدینه یازده مبتلای جدید شناسایی نموده اند که بیشترشان به این دلیل مبتلا شده اند که افرادی از نزدیکان یا بستگانشان از ایتالیا بازگشته بودند. مجموع مبتلایان در سنگال به 19 نفر رسیده است. سنگال اعلام نموده است که یکی از این مبتلاها از فرانسه بازگشته است.

غنا و گابون نیز اولین ابتلای خود را به ثبت رسانده اند. این دو نهمین و دهمین کشور آفریقایی هستند که از ثبت ابتلا به کرونا در آفریقا اطلاع داده اند.

گابون نیز اعلام نموده که یک زن 27 ساله که هشتم مارس از فرانسه بازگشته به کرونا مبتلاست. به گفته مقامات گابون، دو فرد دیگر که اخیرا از نروژ و ترکیه بازگشته اند، تست کرونایشان مثبت اعلام شده است.

سودان نیز روز آدینه (دیروز) اولین مبتلا در این کشور را ثبت کرد. با اعلام این خبر، بهای ماسک افزایش یافت و به 50 پوند سودانی (نیم دلار) رسید. نصرالدین مفرح وزیر امور دینی سودان به نمازگزاران توصیه کرد که برای جلوگیری از ازدحام و اختلاط، خطبه های نماز کوتاه و حتی المقدور فاصله اذان تا نماز کاهش یابد.

سودان

لیبی نیز در اقدامی پیشگیرانه تجمعات بیش از پنجاه نفر در مراکز و نقاط مختلف را ممنوع و اعلام نموده که مراکز تحصیلی تا دو هفته تعطیل است. در بیانیه دولتی آمده که تعطیلی مدارس به معنای آمدن به سطح شهر یا پارک ها و مراکز تفریحی نیست.

پیدایش ویروس کرونا یا کووید-19 از دسامبر گذشته (دی ماه) و از شهر ووهان چین بود. سازمان بهداشت جهانی تا به امروز شمار مبتلایان را بیش از 134 هزار نفر در 120 کشور اعلام نموده که بیش از پنج هزار نفرشان جان باخته و بیشترشان نیز بهبود یافته اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 804

به "شیوع تدریجی کرونا در آفریقا؛ اروپا منبع اول تهدید شمال آفریقاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع تدریجی کرونا در آفریقا؛ اروپا منبع اول تهدید شمال آفریقاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید