درگیری قالیباف و یک نماینده مجلس در صحن علنی مجلس!

به گزارش گفتمان برتر، جدال بر سر دست کاری جداول بودجه بعد از تصویب در مجلس، همچنان ادامه دارد و دیروز بعد از طرح ادعای دست بردن در جداول بودجه از طریق نماینده خرم آباد، رئیس مجلس به این موضوع واکنش نشان داد؛ واکنشی که مجددا با تذکر این نماینده روبرو شد.

درگیری قالیباف و یک نماینده مجلس در صحن علنی مجلس!

ماجرای ادعای دست کاری در لایحه بودجه 1400 به آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات دو هفته ای مجلس در 31 فروردین برمی شود که زمزمه آن با تذکر کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی و پاسخ قالیباف علنی شد. دلخوش به قالیباف گفت بسیاری از احکام و جداول بودجه سال 1400 بعد از تصویب در صحن تغییر پیدا کرد و جداول جابه جا شده است.

در پاسخ قالیباف هم گفت: برخی دوستان نامه ای در این مورد به من نوشتند و دیشب با آن ها هم صحبت کردم، خودم جلسه ای را د راین باره برگزار می کنم. بعدازظهر همان روز علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس، این توییت را خطاب به رئیس مجلس و نادران، رئیس کمیسیون تلفیق زد و از دست کاری جداول بودجه خبر داد و خواستار توضیح شد.

ماجرا با توییت های بعدی خضریان و مصاحبه های کنندگان فعلی و سابق ادامه پیدا کرد. در نهایت خضریان در توییتی از پذیرش دست کاری جداول بودجه از طریق قالیباف خبر داد و مدتی سکوت خبری بر این موضوع حاکم شد تا اینکه در جلسه علنی دیروز مهرداد ویس کرمی، کننده خرم آباد،

در خلال بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور در تذکری گفت که به دلیل اتفاقی که در بودجه افتاده و بدون تصویب صحن ویرایش در بودجه رخ داده، به اعتماد ما به هیئت رئیسه آسیب وارد شده است.

به گزارش ایسنا، بعد از این تذکر رئیس مجلس گفت: متأسفم پشت بلندگو می گویید در صحن یک چیزی تصویب شده و در متن چیز دیگری است، این ظلم به مجلس است. وظیفه من دفاع از مجلس بوده، خواهش می کنم دوستان رعایت کنند. حضرت آقا به ما تذکر دادند که موضوعاتی نگویید که بهانه به دست کسانی بدهیم که بخواهند مجلس را تضعیف کنند. بعد از این صحبت های قالیباف مجددا ویس کرمی با استناد به ماده 75 آیین نامه در تذکری گفت: من آقای قالیباف را فردی صبور و با متانت می دانم که در سال اول ریاستش در مجلس این را شاهد بودیم و قابل تحسین بود، اما امروز چند مطلب بیان شد که خلاف واقع بوده و لازم است به خاطر ثبت در مذاکرات نکاتی را درباره آن توضیح دهم.

او ادامه داد: اشکالی مطرح شد که هیئت رئیسه بعد از تصویب بودجه آن را ویرایش کرده و یا تغییراتی در بودجه اعمال شده است. این اشکال نه تنها در فکر بنده، بلکه در فکر تعداد دیگری از همکاران هم به وجود آمده که هنوز هیئت رئیسه به آن جواب مستدل و رسمی نداده است. نمونه آن در حذف تبصره 19 و کشت برنج است که از هیئت رئیسه می خواهم فیلم و تصویر آن را منتشر کنند یا دست بردن در جداول بعد از تصویب و در ایام تعطیلات مجلس.

او اضافه کرد: آن هایی که به آقای قالیباف احسنت گفتند دقت کنند اگر بنا باشد هر انتقادی تضعیف مجلس محسوب شود پس در موارد محال که انتقادی وارد است، چه باید کرد؟ آیا باید سکوت کنیم تا هیئت رئیسه هر کاری دلش می خواهد انجام دهد؟ من حتی می توانم به کلیت مجلس هم انتقاد کنم. مثلا شاید این را بگویم که خوب است در بازنگری قانون اساسی، در وظایف مجلس هم بازنگری شود. این چه اشکالی دارد؟ کجای قانون اساسی گفته است که ما اجازه نداریم؟

او گفت: بین هیئت رئیسه و کلیت مجلس تفاوت است، بنابراین تضعیف شخص رئیس و هیئت رئیسه با تضعیف مجلس دو مقوله جداست پس خواهشا مغالطه کل و جزء نکنید. طبق قانون اساسی کننده حق اظهار نظر در تمام مسائل کشور را دارد. البته حق تهمت زدن به کسی را ندارد. ما می گوییم روشنگری کنید. ما نگفتیم شما دزدی یا خدایی نکرده ظلم کردید، ولی ابهامی در فکر من و برخی کنندگان است که باید روشن شود.

ویس کرمی اضافه کرد: بدترین تضعیف مجلس انجام کار هایی است که کلیت مجلس را زیر سؤال می برد. هر کسی هر ضربه ای خورد از درون خورد؛ از این می ترسم که فردا آقای رئیسی تشریف آورند برخی بگویند علیه آقای رئیسی حرف زدن خلاف اسلام و مسلمانان است پس من کجا باید از حق مردم مظلوم خود دفاع کنم؟ اگر مجلس خطایی کرد، کجا باید آن را بیان کنم؟ پس دیگر این حرف ها را درباره مهرداد ویس کرمی در مجلس تکرار نکنید، چون هیچ اثری ندارد. من هم تابع جو نبوده و نیستم. ادعای دست کاری جداول بودجه ازجمله حاشیه هایی بود که حتی بی تفاوتی قالیباف و هیئت رئیسه مجلس به آن مانع از پیگیری کنندگان و افکار عمومی نشده است. توضیح صریح و دقیقی هرگز در این رابطه ارائه نشده و به متداول بودن چنین رفتاری در ارائه توضیحات بسنده شده است، ازاین رو همچنان بحث دست کاری جداول بودجه در هاله ای از ابهام واقع شده است و کنندگان مجلس همچنان خواستار توضیحی دقیق و شفاف در این رابطه هستند و حتی صد کننده مجلس در همان اوایل انتشار این خبر در نامه ای خواستار توضیح شده بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1625

به "درگیری قالیباف و یک نماینده مجلس در صحن علنی مجلس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری قالیباف و یک نماینده مجلس در صحن علنی مجلس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید