تعطیلی مطلق 60 درصدِ هتل های مشهد

به گزارش گفتمان برتر، رییس جامعه هتلداران استان خراسان رضوی گفت: 60 درصد از هتل های شهر مشهد تعطیل مطلق شده اند.

تعطیلی مطلق 60 درصدِ هتل های مشهد

ایسنا: جامعه هتلداران ایران، امیر سزاوار، شرایط هتل های شهر مشهد را اسفناک خواند و اظهار کرد: گردشگری در مشهد کاملاً به گردشگری زیارتی وابسته است. در نتیجه، در دوران کرونا با رکود گردشگری زیارتی، ضربه بزرگی به صنعت هتلداری استان خراسان رضوی و شهر مشهد وارد شد.

او اضافه کرد: هتل هایی که هنوز تعطیل نشده اند، هیچ سودآوری ای ندارند و صرفاً به دلیل تامین نیازهای محدود به اقامتگاه، فعالیت هایشان را متوقف ننموده اند. باز بودن هتل ها هزینه های جاری معین و عمدتا سنگینی دارد، این هزینه ها در صورتی که ضریب اشغال هتل ها حداقل 50 درصد باشد و نرخ های مصوب از مسافران دریافت گردد، تامین خواهد شد، در چنین شرایطی فقط از پس هزینه های جاری برمی آییم و به سودآوری و درآمدزایی نمی رسیم. بماند که هزینه استهلاک و به اصطلاح خواب سرمایه ای را که در هتل های بی رونق متوقف شده است، در نظر نگرفته ام.

او فعالیت اقامتگاه های دولتی را معضل دانست و گفت: بسیاری از هتل ها و مراکز اقامتی در کشور و از جمله در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در اختیار بخش خصوصی نیست. از ارگان های نظامی و انتظامی گرفته تا نیمه دولتی هایی مانند بیمه و تامین اجتماعی و دادگستری اقامتگاه دارند. در چنین شرایطی چه جایی برای فعالیت بخش خصوصی می ماند؟ ضمن این که آن ارگان ها و سازمان ها هم هیچ کدام پیروز نبودند و سودآوری نداشتند، یعنی نه خودشان در درآمدزایی پیروز شده اند و نه فضا و بازار را در اختیار بخش خصوصی که باید موتور محرک صنعت گردشگری باشد، قرار داده اند.

رییس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی با اشاره به اظهارات اخیر رییس جمهور در دفاع از عملکرد دولت در گردشگری، اظهار کرد: نمی دانم آقای رییس جمهور از چه منظری به صنعت گردشگری نگاه می نمایند که از عملکرد دولت در این بخش ابراز رضایت نموده اند؟ کاش می دانستیم ایشان چه چیزی را به عنوان پیروزیت مد نظر دارند. زمانی می توانیم در خصوص این عملکرد این طور قاطعانه سخن بگوییم که آمارهای دقیق، آن هم آماری که حاصل کار کارشناسی گروه هایی بیرون از بدنه دولت باشد، پیروزیت در بخش گردشگری را تایید کند. در یک سال و چند ماه گذشته که کشور با معضل کرونا روبه رو بوده است، دولت چه کمکی به خسارت دیدگان این صنعت کرد؟ آیا بسته های حمایتی را باید ملاک قرار دهیم؟ همان بسته هایی که خیلی از آن ها اصلا اجرا نشد و آن هایی هم که اجرا شد، راه به جایی نبرد؟

او ادامه داد: گاهی می بینم که در جراید و رسانه ها گفته می گردد باید راهکارهایی برای بازگشتن صنعت گردشگری به قبل از شیوع کرونا داشته باشیم. پرسش من این است آیا اوضاع صنعت گردشگری قبل از شیوع کرونا مطلوب بود؟ آیا قبل از آغاز کرونا گردشگری ایران با کشورهای دیگر، از جمله کشورهای منطقه مانند ترکیه و … قابل قیاس بود!؟

سزاوار در بیان مهم ترین موضوعی که دولت آینده در بخش گردشگری باید به آن توجه داشته باشد، گفت: در دهه های گذشته تجربه نشان داده است که دولت در هر بخشی که سعی نموده خودش امور را در دست بگیرد و متصدی اجرای طرح های توسعه باشد، شکست خورده است. بنابراین اولین کار باید این باشد که تصدی گری دولت در بخش گردشگری به طور کامل حذف گردد. تصدی گری دولت در بخش گردشگری نه تنها کاری از پیش نمی برد، بلکه مانع از پیشرفت این صنعت می گردد، کما این که در تمام سال های گذشته در دولت های مختلف، شاهد عدم پیروزیت این صنعت در کشور بوده ایم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1605

به "تعطیلی مطلق 60 درصدِ هتل های مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی مطلق 60 درصدِ هتل های مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید