برترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران

به گزارش گفتمان برتر، تهران از جمله شهرهای قرمز کرونایی است و هر روز تعداد کشته شده های کرونا بیشتر می گردد. روزهای در خانه ماندن یا بیرون رفتن با رعایت های بسیار طولانی شده است و همگان بر این باور هستند که تحت فشار روانی قرار گرفته اند. نباید از شهر خارج شد چرا که منطقی ندارد اما باید به فکر سلامت روان هم بود و کاری برای آن کرد. یکی از برترین کارهایی که می توانید انجام دهید رفتن به کوه ها و قله های کوچک در شهرتان است تا در محلی قرار بگیرید که بدون استرس کرونا باشید و از سویی که آرام بخشی بهتر از طبیعت وجود دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا با چند قله کوچک در تهران آشنا شوید.

برترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران

درکه (پلنگچال)

اگر عادت به ورزش و کوهنوردی ندارید ابتدای کار از درکه آغاز کنید. تا هم به شما خوش بگذرد و اولین بار کوه رفتن شما، آخرین بارتان نباشد. راستا درکه یا پلنگچال در روزهای تعطیل، مخصوصا در فصل تابستان پر از رفت و آمد می گردد. قله پلنگچال را یکی از قله های شمال شهر تهران است که از سمت درکه می توان برای صعود به آن اقدام کرد. پناهگاه پلنگچال هم در راستا صعود به همین قله واقع شده است. فاصله میدان درکه تا پناهگاه پلنگچال حدودا 10 کیلومتر است. برای پیمودن این فاصله، با توجه به شیب راستا حدود دو تا سه ساعت پیاده روی ضروری است. امکاناتی مثل رستوران، کافه، قهوه خانه، سرویس بهداشتی و… در این راستا در دسترس واقع شده است.

دارآباد

دارآباد یکی از خوش آب و هواترین منطقه ها تهران است که 1750 متر ارتفاع دارد و راستا سرسبز و مناسبی برای کوهنوردی دارد. ابتدای راستا دارآباد شیب تندی دارد که نگذارید مانع ادامه دادن شما گردد چرا که با تمام شدن شیب با راستای زیبا و آسان می توانید ارتفاع بسیاری را طی کنید. در طول راستا چشمه های پر آب، آبشارهای کوچک و حوضچه های زیبایی دیده می گردد.اما در روزهای اخیر که با توجه به بارش های گذشته آن چنان منتظر راستا همیشگی نباشید. برای کوهنوردی در راستا دارآباد، سه راستا شما پیش رو دارید که یکی از آن ها دره کوچکی را شامل می گردد. شاید عبور از این دره برای افراد عادی و کوهنوردان تازه کار کمی سخت باشد. اما کوهنوردان حرفه ای به راحتی از این دره عبور می نمایند. برای رسیدن به دارآباد با اتوبوس یا مترو، باید خودتان را به وسیله اتوبوس های راه آهن-تجریش و یا خط مترو تجریش، به ایستگاه تجریش برسید. پس از پیاده شدن در این ایستگاه، سوار اتوبوس های تجریش-دارآباد شوید و در ایستگاه پله پیاده شوید.

چین کلاغ

چین کلاغ از قله های جنوبی البرز با ارتفاع 2820 متر است. این کوه از شمال به یونجه زار و از غرب به کوه های امامزاده داوود و از شرق به کوه های درکه و از جنوب به منطقه سعادت آباد و فرحزاد و بخشی از محله درکه محدود می گردد. چین کلاغ قبل امامزاده داوود غربی ترین قله شناخته شده در رشته کوه توچال است. راستا های مختلفی برای صعود به چین کلاغ وجود دارد اما 3 تا راستا معروف و اصلی دارد که اولین گزینه برای بیشتر کسانی که می خواهند به قله چین کلاغ صعود نمایند از سمت سعادت آباد و فرحزاد است که تقریبا بیشتر راستا از روی یال رد می گردد. راستا دوم از سمت معدن سنگ سبز درکه گذر می نماید که یک سوم راستا از دره و مابقی از روی یال رد می گردد که یکی از زیبا ترین راستا ها برای صعود به چین کلاغ است. و راستا سوم که بخشی از راستا آن را راستا کوهپیمایی پلنگ چال تشکیل می دهد که از دره کارا و جنگل کارا رد می گردد که زیبایی فوق العاده ای دارد در خاتمه راستا به گردنه کارا می رسد که همان طور که گفته شد راستا بین دوشاخ و چین کلاغ است.

ولنجک (تله کابین توچال)

راستا ابتدایی ولنجک به شدت دستکاری شده است اگر در پی طبیعت بکری هستید سمت ولنجک نروید. اما هر چه ارتفاع را بیشتر کنید لذت بیشتری خواهید برد. ارتفاع قله ولنجک حدودا 3960 متر است. در ابتداری راستا کوهنوردی ولنجک امکانات و تجهیزات سرگرمیی خوبی تدارک دیده شده است. شما می توانید با یاری تله کابین نیمی از راستا را طی کنید و بعد از آن کوهنوردی را آغاز کنید. این راستا برای کسانی که علاقه به شب روی در کوه دارند هم مجذوب کننده است چرا که امکانات روشنایی هم دارد. کلمه توچال، چال آبگیر یا دریاچه های کوچک ترجمه می گردد. از آنجایی که در نزدیکی قله توچال، دریاچه ای از یخ طبیعی واقع شده است، نام این محدوده را توچال انتخاب نموده اند. در راستا ولنجک تا ایستگاه یک که همان راستا تله کابین است، جاده ها آسفالت شده هستند و خدمات رفاهی خوبی هم در دسترس است. از ایستگاه دوم به بعد امکانات رفاهی در راستا دیده نمی گردد، پس اگر چیزی لازم دارید با خودتان همراه داشته باشید.

کلکچال

برای رسیدن به مجتمع کلکچال که در ارتفاع 2600 متری واقع شده است، باید از راستای پهن و کم شیب عبور کنید. این راستا سهل العبور است اما در فصل زمستان به یخ زدن و لیز شدنش خطرناک می گردد. از مجتمع کلکچال به سمت شمال غربی، به طرف گردنه ای وسیع به نام گرز دره می روید. از آنجا یال شمال شرقی به سمت قله کلکچال با ارتفاع 3340 متر می رود و امتداد راستا به سمت غرب به پناهگاه شیرپلا منتهی می گردد. امکانات خوبی در راستا برای پذیرایی از کوهنوردان وجود دارد. در ایستگاه های 1 و 2 و 3 کافه هایی وجود دارد که برای صرف یک صبحانه خوشمزه بعد از چند ساعت پیاده روی عالی هستند. پس از ایستگاه 3 به آبخوری پایین تپه نورالشهدا و از آن پس به اردوگاه خواهید رسید. دسترسی به راستا کلکچال از پارک جمشیدیه کار ساده ای است.

دربند یا شیرپلا

راستا کوهنوردی دربند هم می تواند یکی از برترین راستاهای کوهنوردی در تهران باشد. ارتفاع این منطقه 1800 متر است و به قله توچال دسترسی دارد. در قسمت ورودی دربند، میدان سربند قرار گرفته که با مجسمه ای به نام تندیس کوهنورد تزئین شده است. راستا کوهنوردی دربند دقیقا از همین میدان آغاز می گردد و در ایستگاه پنجم توچال به خاتمه می رسد. آبشار دوقلو یکی از دیدنی های راستا دربند است که در راستا کوهنوردی آن ها را می بینید. حدودا 50 متر بالا تر از این آبشار، پناهگاهی به نام شیرپلا واقع شده است. شیرپلا در گویش مازندرانی همان شیر برنج ترجمه می گردد که در گذشته یکی از غذاهای اصلی بوده است. به جز آبشار دوقلو، دو چشمه به نام های نرگس و فرخلا هم در این راستا وجود دارد. شیرپلا به کوه جدی محسوب می گردد در نتیجه با تجهیزات مناسب به این کوه بروید.

گلابدره

راستا گلابدره از آن راستاها است که خوشبختانه خبری از رستوران ها و شلوغی های آن چنانی نیست اما اگر این راستا را انتخاب کنید ابتدا در ذوقتان خواهد خورد چرا که ماشین های سنگینی را می بینید که مشغول کار کردن هستند و در حال برهم زدن طبیعت. راستا کوهنوردی گلابدره، حد فاصل بین کلکچال و دربند است و ارتفاع 1800 متری دارد. در سمت چپ راستای که به سمت کوهنوردی در گلابدره منتهی می گردد، می توانید به سورتمه سواری بروید و این سرگرمی را هم تجربه کنید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1739

به "برترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین مسیرهای کوهنوردی در شهر تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید