بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است

به گزارش گفتمان برتر، رئیس دانشگاه تهران با اشاره به تاثیر این دانشگاه در تاریخ 85 ساله آن گفت: بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است.

بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است

به گزارش گروه دانشگاه گفتمان برتر، به نقل از دانشگاه تهران، محمود نیلی احمدآبادی در اولین گردهمایی دانش آموختگان ادوار که 6 آذر 1398 برگزار گشت، با بیان اینکه پشتوانه و سرمایه اصلی هر دانشگاه، دانش آموختگان آن هستند، گفت: علاقه ای که دانش آموختگان دانشگاه تهران به دانشگاه خود دارند، مثال زدنی است و البته دانشگاه هم وظیفه خود می داند به آنان در حد توان و امکانات یاری کند. همانگونه که در جهان نیز مشاهده می شود، دانش آموختگان همواره پشتوانه و یاری رسان دانشگاه ها هستند.

وی با اشاره به تشکیل کانون دانش آموختگان دانشگاه تهران، گفت: اقدامات مثبتی در جهت تشکیل کانون دانش آموختگان اجرا شده است. ما با یک حلقه گمشده در دانشگاه روبرو بودیم و امروز با تشکیل این کانون یکی از سرمایه های بزرگ به دانشگاه پیوسته است و امید دارم که هم افزایی هرچه بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

نیلی احمدآبادی، با اظهار اینکه دانشگاه تهران، همچنان معتبرترین و مؤثرترین دانشگاه کشور است، اضافه نمود: دانشگاه تهران جایگاه نخبگان است و بهترین جوانان کشور آرزوی ورود به این دانشگاه را دارند. هم چنین انتخاب اول کسانی است که می خواهند عضو هیأت علمی شوند. دانشگاه تهران، به واسطه عملکردی که در جامعه دارد و نقش دانش آموختگان آن، در همه عرصه ها تأثیرگذار بوده است و از لحاظ کمی و کیفی همواره بزرگترین تأثیر اجتماعی را در کشور داشته است.

رئیس دانشگاه تهران، در ادامه با عنوان اینکه این دانشگاه در صحنه های بین المللی نیز شناخته شده و معتبر است، علت عمده این شناخت را ناشی از عملکرد بسیار خوب دانش آموختگان برشمرد و شرح داد: هم چنین حضور استادان در دانشگاه های مختلف جهان و ارتباطات گسترده ای که این دانشگاه با مجامع و مراکز علمی بین المللی دارد، تبادل دانشجو، برگزاری دوره های مشترک، فعالیت های پژوهشی، پذیرش دانشجویان و استادان خارجی در قالب دوره های کوتاه مدت، عضویت در IAU یکی از بزرگترین اتحادیه های بین المللی جهان و ریاست AUP دومین اتحادیه بزرگ دانشگاهی از جمله فعالیت های بین المللی دانشگاه تهران است.

وی با تبیین اهداف برنامه راهبردی پنج ساله دانشگاه تهران و با تأکید بر اهمیت مسئولیت اجتماعی به عنوان یکی از رویکرد های مهم دانشگاه های جهان گفت: به تازگی برخی از دانشگاه های جهان گزارشی را تحت عنوان تأثیر اجتماعی (Social Impact)، منتشر می کنند. در همه جوامع بین المللی نیز در کنار مأموریت آموزشی و پژوهشی مسئولیت اجتماعی به عنوان مأموریت سوم دانشگاه ها مطرح می شود. ما هم در دانشگاه تهران تلاش داریم تا چنین گزارشی را تهیه کنیم، البته تهیه این گزارش کار سختی است، چون باید تأثیر یک دانش آموخته بر محیط پیرامونش بررسی شود. هم چنین تأثیر دانشی که در دانشگاه تهران تولید می شود بر جوامع ملی و بین المللی و سایر عملکرد های دانشگاه نیز محاسبه شود که این می تواند دشواری زیادی را پیش رو داشته باشد. اما تفکر من بر این است که در کنار سایر گزارش هایی که منتشر می شود، این مسئله هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

نیلی احمدآبادی، در ادامه سخنان خود با اظهار اینکه بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است، خاطر نشان کرد: وقتی تاریخ 85 ساله دانشگاه تهران را مرور می کنیم، در می یابیم چه تأثیر بزرگی این دانشگاه در زمینه های مختلف جامعه داشته است. تصور اینکه دانشگاه تهران نبود چه اتفاقی می افتاد، بسیار سخت است. اما با اطمینان می توان گفت، به طور حتم بسیاری از پیشرفت ها و پیروزیت های امروز محقق نمی شد و کمبود های بسیار بیشتری را در کشور داشتیم.

رئیس دانشگاه تهران، اضافه نمود: آنچه که دانشگاه تهران را متمایز از دیگر دانشگاه ها می کند، بحث جامع بودن، تاریخ، دانش و علم، مدیریت و سازماندهی آن است. هنوز بسیاری از آئین نامه های آموزش عالی برگرفته از این دانشگاه است و امروز هم اگر در نظام آموزش عالی کشور تحولی حاصل می شود به واسطه تجربه و گستردگی، طراحی آن در دانشگاه تهران اجرا شده است. البته این ارزش ها می تواند به مراتب فراتر از این شود، به شرط آنکه بتوانیم در کنار آن ها هم افزایی هم ایجاد کنیم و ما در دانشگاه تهران به دنبال ایجاد هرچه بیشتر هم افزایی در بخش های مختلف هستیم.

وی با تأکید اینکه دانشگاه در حوزه آموزش و پژوهش باید از حالت جزیره ای خارج شود، گفت: همانگونه که می دانیم تحول جهان به واسطه بین رشته ای است و دانشگاه تهران به عنوان یک مرکز علمی توانمند توان انجام این کار را دارد. در این جهت گام های بسیار بزرگی برداشته شده است، به نحوی که پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی بین رشته ای در این دانشگاه قرار گرفته است. اما این امر مهم می تواند با شبکه سازی بهتر و گسترده تر با یاری دانش آموختگان دانشگاه تهران که در سراسر کشور و جهان هستند، پیروز تر عمل کند. هر یک از دانش آموختگان نقش مؤثر و بارزی در حوزه خود دارند که اگر در کنار دانشگاه قرار بگیرند، اتفاقات بسیار بزرگ و مهمی رخ خواهد داد.

به گفته نیلی احمدآبادی، در جهت مسئولیت اجتماعی، دانشگاه تهران با یاری دیگر دانشگاه ها مسائل کشور را رصد می کند و راه حل ارائه می دهد و اگر دانش و تجربه دانش آموختگان به این فعالیت ها اضافه شوند به واسطه اینکه آنان در جامعه حضور دارند به طور قطع دیدگاه های دانشگاه بهتر، دقیق تر و عملیاتی تر پیاده سازی خواهند شد.

رئیس دانشگاه تهران، نهاد های جدید ایجاد شده در دانشگاه را زمینه ای برای حضور بیشتر و مؤثر دانش آموختگان برشمرد و بیان نمود:یکی از این مراکز پارک علم و فناوری است که وظیفه آن ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار دانشجویان و دانش آموختگان است. دانش آموختگان می توانند با قرار دادن شرکت، یافته ها و علم و دانش خود شبکه پارک علم و فناوری را گسترده تر کنند. در بزرگترین طرح و توسعه علم و فناوری؛ یعنی شهر دانش که در حال اجراست، بیش از 400 هزار متر مربع فضا به پارک علم و فناوری اختصاص یافته است

وی اضافه نمود: موقعیت ویژه شهر دانش در مرکز شهر و در کنار دانشگاه تهران یک زیست بوم جدیدی را ایجاد می کند که همان اتصال دانشگاه به جامعه است و برای این موضوع باید راه حل های عملی نیز ارائه شود. هم چنین دانشگاه تهران یک معاونت توسعه و سرمایه گذاری دارد که وظیفه آن یاری به توسعه دانشگاه از طریق جذب سرمایه گذاری در حوزه هایی است که مأموریت ها و مسئولیت های این دانشگاه تعریف شده است.

نیلی احمدآبادی، در پایان سخنان خود گفت: امید دارم که با حمایت دانش آموختگان و علاقه ای که به دانشگاه تهران دارند و با استقبالی که از کانون خواهد شد، شاهد یک تحول بزرگ در مجموعه آموزش عالی و کشور باشیم. از نظر ما کانون دانش آموختگان یک تشکیلات مردم نهاد است، البته دانشگاه هم یاری خواهد کرد. اما مجموعه فعالیت ها توسط دانش آموختگان انجام خواهد شد و دانشگاه تلاش می کند تا امکانات خود را در اختیار آنان قرار دهد. امیدوارم این شبکه گسترده تر شود تا همه از نتایج آن بتوانیم بهره مند شویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 507

به "بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسیاری از تحولات آموزش عالی برگرفته از دانشگاه تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید