ایران همکاری خود را در پروژه ایمنی اتحادیه اروپا ادامه می دهد

به گزارش گفتمان برتر، با شروع سال دوم پروژه Risk-GONE از برنامه های افق 2020 اتحادیه اروپا، ایران همکاری خود را در این پروژه ادامه می دهد.

ایران همکاری خود را در پروژه ایمنی اتحادیه اروپا ادامه می دهد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با قیمت تور ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در پروژه ایمنی اتحادیه اروپا دعوت به عمل آمد و گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به نمایندگی از ایران و با همکاری مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری خود را در این پروژه آغاز کرد.

با آغاز سال 2020، سال دوم این پروژه آغاز شده و ایران همکاری خود را با 15 کشور اروپایی در این پروژه ادامه می دهد. هدف پروژه اعتبارسنجی دستورالعمل های مشخصه یابی و سم شناسی OECD برای نانومواد است.

سارا احمدی، کارشناس شبکه ایمنی نانو ایران درباره اهداف این پروژه می گوید: در سال اول این پروژه، چند نمونه مرجع و غیرمرجع برای انجام آزمایش های مشخصه یابی و سم شناسی در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران درقالب برنامه Risk-GONE ارسال شد و در نهایت نتایج این آزمایش ها که تقریبا انجام آن ها بیش از شش ماه زمان برد، به اتحادیه اروپا داده شد. با آغاز سال دوم این پروژه، نمونه های جدیدی برای انجام آزمایش ارسال شده است. این نمونه ها از شرکت های مختلف (سیگما و JRC) با ابعاد متفاوت بوده که باید مشخصه یابی و سم شناسی این نانومواد نیز انجام گردد.

احمدی اضافه کرد: در مراحل بعد، قرار است با استفاده از نتایج به دست آمده از این آزمایش ها، دستورالعمل های ویژه ای برای استفاده از نانومواد تدوین شده و این دستورالعمل ها برای تدوین استاندارد های بین المللی مورداستفاده قرار گیرد.

پروژه Risk-GONE) Risk Governance of NanoTechnology) از برنامه های Horizon 2020 اتحادیه اروپا بوده که با بودجه ای 5 میلیون دلاری از ژانویه سال 2019 آغاز شده است. این پروژه 4 ساله با همکاری 22 عضو در حال اجرا بوده که به جز ایران، 15 کشور اروپایی در این پروژه مشارکت دارند. ایران در کارگروه 4 و 5 پروژه Risk-GONE مشارکت دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 569

به "ایران همکاری خود را در پروژه ایمنی اتحادیه اروپا ادامه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران همکاری خود را در پروژه ایمنی اتحادیه اروپا ادامه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید