تمایل 70 درصد مردم ایران برای حضور در راهپیمایی اربعین

به گزارش گفتمان برتر، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شور و شعف فراوانی در میان مردم برای برگزاری راهپیمایی اربعین وجود دارد و طبق مطالعات اجرا شده 70 درصد مردم ایران ابراز علاقه نموده اند که در فضای معنوی راهپیمایی عظیم اربعین حضورداشته باشند.

تمایل 70 درصد مردم ایران برای حضور در راهپیمایی اربعین

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی گفت: شور و شعف فراوانی در میان مردم برای برگزاری راهپیمایی اربعین وجود دارد و طبق مطالعات اجرا شده 70 درصد مردم ایران ابراز علاقه نموده اند که در فضای معنوی راهپیمایی عظیم اربعین حضورداشته باشند.

وی توضیح داد: راهپیمایی باشکوه اربعین یک فضای خانواده گرا بوده و سفر 80 کیلومتری است که مردم ترجیح می دهند در این فضای معنوی لبیک گوی حسین (ع) و با شعار زیبای الحسین(ع) یجمعنا با همسر و فرزندان حضورداشته باشند.

عاملی گفت: در این جلسه ابتدا سه نفر از اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگ نکاتی را در مورد نرم افزارهای تصویری و ضرورت سیاست گذاری و مقررات گذاری در این حوزه و همچنین تذکراتی در مورد مطالعه تأثیرات مصوبات شورای عالی و ضرورت پیگیری آزادی سلیمانی متذکر شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به درخواست اعضاء شورای عالی، گزارش مبسوطی از سفر نیویورک ارائه کرد.

ارائه گزارش رصد پیشرفت علم و فن آوری در کشور

عاملی همچنین در ادامه بابیان اینکه موضوع اصلی جلسه رصد پیشرفت علم و فن آوری در کشور بود، گفت: گزارش ارائه شده در جلسه محصول نظر روسای دانشگاه های بزرگ کشور و جلسات مشترک با وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی و فن آوری رئیس جمهور و روسای کمیسیون های مرتبط در مجلس شورای اسلامی و کارشناسان خبره حوزه سیاست گذاری علم و فن آوری بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه سؤال اصلی گزارش گره های اصلی رابطه دانشگاه، صنعت و جامعه و چگونگی بهره برداری بهتر از دانشگاه بود، گفت: یکی از نکاتی که در جلسه برجسته و اطلاعات و آمارهای جدی از آن مستخرج شد این بود که در کشور همه ظرفیت برای پیشرفت علم و فن آوری را روی دوش دولت می گذاریم درحالی که بخش خصوصی در پیوند با دانشگاه نقش بسیار اساسی در پیشرفت علم و فن آوری در کشور دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه به آمارهای جهانی اشاره نمود و گفت: 10 شرکت مهم جهانی در حوزه ثبت اختراع 40 هزار ثبت اختراع داشته اند، درحالی که 10 دانشگاه برتر جهان حدود 2000 ثبت اختراع داشته اند و این به خاطر نقش نوآوری در توسعه صنعت و فن آوری است.

وی تأکید کرد: لذا نباید این توقع را داشته باشیم که ثبت اختراع در حوزه نظری اتفاق بیافتد و درواقع در عرصه حل مسئله است که نوآوری ها و ثبت اختراع محقق می گردد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اختراع و نوآوری در حوزه کسب کار معطوف به مسئله ها باهدف گره گشایی مشکل روی می دهند و برای رسیدن به توانایی بیشتر در صنعت و کسب وکار صنایع و بنگاه های مالی باید با رشد تحقیق و توسعه؛ رشد مالی و ثبت اختراعات مهم را محقق نمایند.

بخش صنعت باید اعتبارهای بیشتری را برای حوزه تحقیق و توسعه اختصاص دهد

عاملی توضیح داد: بخش صنعت باید اعتبارهای بیشتری را برای حوزه تحقیق و توسعه اختصاص دهد و در تعامل با دانشگاه بتواند زمینه های ارتقای کیفیت صنعت را فراهم کند.

وی توضیح داد: امروز بنگاه های بزرگ اقتصاد مثل فولکس واگن 19 میلیارد دلار را در سال 2019 به بودجه تحقیق و توسعه اختصاص داده اند یا شرکت آلفابت که شرکت مادر گوگل است به رقم 16 میلیارد دلار و آی بی ام به نزدیک به 10 میلیارد دلار برای تحقیق برای پیشرفت و توسعه رسیده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: باید ببینم بنگاه های بزرگ کسب وکار ایران چه مقدار به این امر مهم که نقش کلیدی در پیشرفت و کیفیت دارد؛ اهمیت داده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه بر این نکته تأکید شد که باید راهکارهای تکمیل این چرخه را پیدا کنیم تا دانشگاه و بازار و کسب وکارها در پرتو کار مشترک پیروز به روندهای شتابنده بزرگ در راستا پیشرفت کشور شوند.

وی افزود: اگر صنعت دفاعی کشور امروز در نقطه اوج واقع شده است محصول رابطه با دانشگاه است و اگر این زمینه ارتباطی که توانست قدرت بازدارندگی را برای کشور محقق کند را بتوانیم میان دانشگاه و بخش صنعت رقم بزنیم شاهد پیشرفت های قابل توجه در این بخش نیز خواهیم بود و اقتصاد کشور نیز توانا بازدارندگی طمع دشمنان را محقق خواهد نمود.

عاملی گفت: در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز همچنان موضوع رصد چالش های پیشرفت علم و فن آوری در کشور با نگاه به سه چرخه مهم در کشور یعنی دانشگاه، صنعت و جامعه را دنبال خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 383

به "تمایل 70 درصد مردم ایران برای حضور در راهپیمایی اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل 70 درصد مردم ایران برای حضور در راهپیمایی اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید