ایران به مدار بالای 1000 کیلومتر زمین ماهواره می فرستد

به گزارش گفتمان برتر به نقل از وزارت ارتباطات، مرتضی براری با اشاره به پیشرفت بالای ایران در حوزه هوافضا گفت: به همت جوانان متعهد کشورمان توانسته ایم جایگاه ممتازی را در حوزه دانش فضایی کسب کنیم و در حال حاضر جز 11 کشوری هستیم که در دنیا به فضا دست پیدا کرده و توانسته اند ماهواره تولید و به فضا پرتاب کنند.

ایران به مدار بالای 1000 کیلومتر زمین ماهواره می فرستد

رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه تاثیر صنعت فضایی بر ارتباطات که از پایه های اقتصاد است دنیا را متحول می کند، گفت: با استفاده از این تکنولوژی همه چیز قابل دریافت است؛ پایش پدیده های زمینی با استفاده از ماهواره می تواند در کشاورزی اثرگذار باشد و کاهش هزینه و افزایش تولید را در برداشته باشد. همچنین داده های ماهواره ای در مدیریت بلایای طبیعی کاربرد بالایی دارد که می تواند اثرات سوء آن را بسیار کاهش دهد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سند جامع علمی کشور در حوزه هوافضا گفت: در این سند چند گام در حوزه هوافضا تعریف شده که در گام اول ما توانستیم طبق آنچه معین شده بود چند ماهواره را در مدار 250 کیلومتر قرار دهیم؛ در گام دوم دستیابی به مدارهای بالای 500 کیلومتر در دستور کار قرار گرفته است که از سال گذشته عملیات آن آغاز شده و ماهواره های پیام و ظفر نیز به همین منظور تولید شده اند.

وی اضافه کرد: در پرتاب ماهواره ظفر که اخیرا انجام شد ما با موفقیت به مدار 541 کیلومتر دست پیدا کردیم ولی به علت تغییرات شدید درجه حرارت، تزریق ماهواره در مدار انجام نشد.

به گفته براری، در استاندارد بین المللی 10 پرتاب اولیه در یک مدار، آزمایشی محسوب می شوند که با این وجود متخصصان ما در همین پرتاب اخیر نیز توانستند آزمایش های مربوط به ماهواره را به صورت کامل و با موفقیت انجام دهند.

رئیس سازمان فضایی ایران دستیابی به مدارهای بالای 1000 و 36 هزار کیلومتر را به عنوان گام های بعدی حوزه هوافضای کشور گفت و گفت: عملیات ساخت ماهواره برای پرتاب به مدار بالای 500 کیلومتر در حال انجام است و همزمان طراحی و ساخت ماهواره برای پرتاب در مدار بالای 1000 کیلومتر نیز توسط دانشمندان کشورمان پیگیری می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 706

به "ایران به مدار بالای 1000 کیلومتر زمین ماهواره می فرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به مدار بالای 1000 کیلومتر زمین ماهواره می فرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید