احتمال گسترش بیماری های ناشی از خاک در ایران

به گزارش گفتمان برتر، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به غفلت های صورت گرفته در حفظ خاک گفت: باید به دور هرگونه مصلحت اندیشی به سمت بازگرداندن مواد آلی خاک و توجه به کشاورزی حفاظتی حرکت کنیم و کود شیمیایی را کنار بگذاریم.

احتمال گسترش بیماری های ناشی از خاک در ایران

به گزارش گفتمان برتر، سیدجمال سجادی پور، در همایش روز جهانی خاک که با حضور مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی برگزار گردید، با اشاره به اهمیت روز جهانی خاک، به معرفی وضعیت خاک های استان پرداخت و اظهار کرد: در سال های گذشته در حفظ خاک و جلوگیری از کاربری زمین های کشاورزی غفلت های زیادی شده است.

وی با اشاره به این که عده ای معتقدند چون آب کم است باید زمین ها تغییر کاربری داده شوند، اضافه نمود: این نگاه غیرپایدار در کمیسیون های ماده پنج، همچنان وجود دارد و به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری ها تلقی می گردد به گونه ای که 30 تا 40 درصد درخواست های این کمیسیون در شهرها مربوط به همین موضوع است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با تأکید بر لزوم تغییر نگاه های در توسعه گفت: باید با دوری از مصلحت اندیشی و نگاه منطقه ای و بخشی در مباحث قانونی و اجرای آن، به سمت نگاه توسعه پایدار گام های جدی برداریم .

محمدحسین پاپلی یزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس یکی از معضلات عمده خاک را دید اقتصادی جوامع بشری به آن دانست و بیان نمود: در اقتصاد سنتی عدالت اجتماعی و یاری به زنده ماندن ضعیفان، محور بوده ولی امروز بدلیل عدم رعایت قوانین کشور و بی توجهی به دانش و مدیریت بومی شاهد فرسایش شدید خاک در بخش کشاورزی هستیم.

این استاد دانشگاه توضیح داد: اجرای قوانین موجود در زمینه حفظ و نگهداری خاک، اضافه نمودن درس حقوق به دروس دانشجویان منابع طبیعی و کشاورزی و همچنین گسترش دانش بومی از مهمترین اقدامات برای کاهش مسائل خاک کشور است.

عیسی اسفندیارپور عضو هیئت علمی دانشگاه رفسنجان نیز در این همایش به نگرانی های جامعه در مورد معضل استفاده بی رویه کودهای شیمیایی، خاکورزی های بی رویه و نابجا و نیز تجمع عناصر سنگین در خاک های کشاورزی اشاره و اعلام نمود: در صورتی که به این عنصر ضروری برای حیات، نگاه ویژه و راهبردی نگردد، جهان و بخصوص ایران باید منتظر گسترش بیماری هایی باشد که به وسیله خاک به گیاه، حیوان و انسان منتقل می گردد.

اسفندیارپور در ادامه مطالب جامعی در مورد سلامت و اهمیت خاک بیان داشت و دانشجویان را به تشکیل NGO های کاربردی و پرتوان برای مقابله با مسائل خاک دعوت کرد.

سمیه قاسمی مدیر گروه مدیریت مناطق خشک و بیابانی نیز در خصوص برگزاری این همایش گفت: منابع خاک کشور به عنوان ثروت عظیم ملی و بستر اصلی کشاورزی و محیط زیست، در قرن گذشته در سطح جهانی و ملی، مورد بی مهری قرار گرفته و این عدم توجه باعث بروز مسائل عدیده ای در بهره وری کشاورزی و حفاظت محیط زیست شده است .

وی اضافه نمود: بعضی از این مسائل همچون هدررفت و تلفات خاک، کاهش باروری و توان فراوری اراضی، افت کیفیت و ارزش غذایی محصولات، کمبود آب و پایین بودن بهره وری مصرف آن، افزایش وقوع حوادث غیرمترقبه و بحران های زیست محیطی از قبیل سیل، خشکسالی، ریزگردها، تهدید بهداشت و سلامت جامعه و همچنین ضرورت فراوری غذای بیشتر برای جمعیت روزافزون، زنگ خطر را به صدا درآوره است.

این استاد دانشگاه توضیح داد: خوشبختانه در دو دهه اخیر توجه اندیشمندان جهانی به موضوع مهم منابع خاک معطوف شده است که معین روز پنجم دسامبر در هر سال به عنوان روز جهانی خاک، بیانگر این بیداری است. در این راستا، این همایش به همت دانشکده منابع طبیعی و انجمن علمی علوم خاک دانشگاه یزد با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، برگزار گردیده است. امیدواریم این حرکت بتواند قدم بسیار مثبتی در گسترش فرهنگ توجه به خاک و بهره برداری بهینه و مدیریت پایدار آن باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 33

به "احتمال گسترش بیماری های ناشی از خاک در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال گسترش بیماری های ناشی از خاک در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید