اصرار دولت هادی بر خروج شورشیان تحت امر امارات از عدن قبل از آغاز مذاکره

به گزارش گفتمان برتر، وزارت خارجه دولت منصور هادی بار دیگر تأکید کرد که هرگونه گفت وگو با شورشیان مورد حمایت امارات مشروط به عقب نشینی این شورشیان از شهر عدن است.

اصرار دولت هادی بر خروج شورشیان تحت امر امارات از عدن قبل از آغاز مذاکره

به گزارش گروه بین الملل گفتمان برتر، وزارت امور خارجه دولت عبد ربِّه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن اعلام کرد که این دولت تا شرایط عدن به قبل از اشغال آن از سوی شبه نظامیان مورد حمایت امارات برنشود، حاضر به گفت وگو با این شبه نظامیان نیست.

محمد الحضرمی، معاون وزیر امور خارجه یمن چهارشنبه (30 مرداد) گفت: ما از دعوت برادران مان در عربستان سعودی [به منظور گفت وگو با شورای انتقالی جنوب] دوباره استقبال می کنیم؛ ولی ما تنها زمانی با این شورا وارد گفت وگو می شویم که آن ها به آنچه که در بیانیه ائتلاف سعودی آمده، عمل کرده و از مراکز و مقرهایی که بر آن ها سیطره یافته اند، عقب نشینی کنند.

این مقام دولت منصور هادی همچنین از شورای انتقالی جنوب یمن که مورد حمایت امارات عربی متحده است، خواست سلاح های خود را بر زمین گذاشته و نیروهای این دولت به شهر عدن برگشته و نقض قوانین متوقف شود.

بعد از آنکه شهر عدن (واقع در جنوب غربی یمن) نوزدهم مرداد ماه بعد از چهار روز درگیری بین نیروهای دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب به تصرف این شورا درآمد، دولت منصور هادی آن را کودتا علیه خود خواند و عربستان سعودی به عنوان رهبر ائتلاف نظامی علیه یمن، از این شورا خواست از مواضع خود عقب نشینی کنند؛ در خواستی که شدیدا از سوی شورای انتقالی رد شد. (جزئیات بیشتر).

معاون وزیر امور خارجه دولت هادی گفت که این دولت بر اساس قانون بین الملل و منشور سازمان ملل متحد، جهت ضمانت عدم حمایت امارات از شورای انتقالی که منجر به شورش مسلحانه در عدن شد، بنا دارد تحرکاتی را با هدف اتخاذ اقدامات لازم شروع کند.

به گزارش خبرگزاری سبأ (وابسته به دولت هادی)، محمد الحضرمی طی دیداری که امروز چهارشنبه با جنید منیر، کاردار سفارت آمریکا در یمن داشته است، همچنین تأکید کرده است که دولت منصور هادی، در مواجهه با هر آنچه که به امنیت و ثبات یمن لطمه بزند، لحظه ای درنگ نخواهد کرد و تلاش خواهد کرد که به شورش مسلحانه شورای انتقالی جنوب یمن که تحت امر ابوظبی است، انتها دهد.

دولت منصور هادی در حالی که بر موضع خود مبنی بر عدم گفت وگو با شورای انتقالی تا زمان عقب نشینی کامل از شهر عدن تأکید دارد که شامگاه دیروز (سه شنبه) هیأتی از این شورا به ریاست عیدروس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوب یمن وارد شهر جده جهت مذاکره با عربستان سعودی شد (+).

سفر این هیأت به عربستان سعودی، بنا به درخواست رسمی وزارت خارجه این کشور صورت گرفته و قرار است هیأت مذکور علاوه بر سعودی ها با مقامات دولت منصور هادی نیز گفت وگو کند.

دولت مستعفی منصور هادی از سال 2015 شهر عدن را به عنوان پایتخت موقت خود انتخاب کرد. ولی حمله شورای انتقالی به این شهر و تصرف مقرهای دولتی، این دولت را که بیشتر در ریاض مستقر بود، بدون پایتخت کرد. دولت هادی، حوادث اخیر شهر عدن را کودتای از پیش طراحی شده امارات علیه خود می داند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 337

به "اصرار دولت هادی بر خروج شورشیان تحت امر امارات از عدن قبل از آغاز مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار دولت هادی بر خروج شورشیان تحت امر امارات از عدن قبل از آغاز مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید