اسکی و موج سواری در کویر جندق

به گزارش گفتمان برتر، بیشتر این تورهای کویرگردی هم مقصدشان یا مرنجاب است و یا مصر. اما الآن وقتش رسیده که شما با یک منطقه زیبای کویری دیگر آشنا بشوید: جندق.

اسکی و موج سواری در کویر جندق

کویر مرکزی ایران، استان اصفهان، حوالی خور و بیابانک؛ اگر پایتان به این منطقه باز شد سری به جندق بزنید. به عبارت سخت تر، جندق در حوزه استحفاظی استان اصفهان واقع شده است یعنی؛ در فاصله 350 کیلومتری شمال شرقی اصفهان. برای یک کویرگردی جانانه و برای آن که ستاره ها را از نزدیک ترین فاصله ببینید و لمس کنید، می توانید یکی از این دو راستا را برای رسیدن به جندق انتخاب کنید: راستا اول از سمت شاهرود است؛ حدود 50 کیلومتر بعد از مصر به جندق می رسید. راستا بعدی هم از طرف نائین است.

دریانوردی در دل صحرا

در ضمنًً کسی نگوید که در این کویر برهوت پرنده هم پر نمی زند! کل و بز، روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و باقرقره، و البته پلنگ و یوزپلنگ ساکنان خجالتی این منطقه هستند که از دست گردشگران گریزانند و البته همین جانوران باعث علاقه مندی گروه دیگری از گردشگران - شما بخوانید شکارچیان- به جندق شده است.

جندق هم شد اسم؟!

اگر به سفری رفته اید که درباره دلیل نام گذاری آن شهر چیزی نمی دانید خجالت نکشید. با پرسیدن وجه تسمیه شهرها اطلاعات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی زیادی نصیبتان می گردد که نمی گردد به این راحتی از خیرش گذشت. درباره جندق هم همین قاعده حکم می نماید. پس بد نیست بدانید که جندق به خاطر خصوصیات جغرافیایی اش به این اسم نام گذاری شده است؛ جندق یعنی حاشیه کویر و زمین صاف. بارش کمتر از 100میلی متر در سال جندق را به یک منطقه کویری تمام عیار تبدیل نموده ؛ اما به رغم بارندگی کم، جندق از محصولات کشاورزی بی بهره نیست. زراعت و کشت گندم و جو در این منطقه رواج دارد و عجیب تر این که گفته می گردد زعفران جندق مرغوب ترین زعفران جهان است، با این حال حجم پایین فراوری زعفران در جندق باعث شده که قدر این طلای زرد بیشتر دانسته گردد.

در ضمنًً اگر به جندق رفتید و به پوشش گیاهی منطقه برخورد کردید تعجب نکنید؛ تاق، گز، روناس، اشنو، بادام کوهی، خارشتر، مارچوبه، شیرین بیان و... پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهد هر چند این منطقه مثل هر کویر دیگری بخش هایی کاملاً خشک و لم یزرع دارد که از زیبایی بی نظیری برخوردار است. وقتی طوفان امواج شن را به حرکت در می آورد، تپه های شنی و حجم های زیبایی می سازد که کویرگردان بسیاری مشتاق دیدنش هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1377

به "اسکی و موج سواری در کویر جندق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکی و موج سواری در کویر جندق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید