احتمال افزایش خروجی سد دز تا 750 مترمکعب بر ثانیه در روزهای آینده

به گزارش گفتمان برتر، مدیرکل دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان خروجی کنونی سد دز را 600 مترمکعب بر ثانیه مطرح نمود و گفت: احتمال افزایش خروجی این سد تا 750 مترمکعب بر ثانیه نیز وجود دارد.

احتمال افزایش خروجی سد دز تا 750 مترمکعب بر ثانیه در روزهای آینده

به گزارش از ، داریوش بهارلویی مدیرکل دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان درخصوص شرایط سد های استان گفت: در حال حاضر خروجی سد دز 600 مترمکعب بر ثانیه است و تا 750 مترمکعب بر ثانیه نیز احتمال افزایش دارد.

او اضافه کرد: همچنین در سد کرخه میزان خروجی حدود 430 تا 450 مترمکعب بر ثانیه است که طی روز های آینده این میزان خروجی افزایش نخواهد داشت.

بهارلویی گفت: اگر شرایط اعلام شده تغییرات جدی تری نداشته باشد، هم اینک سد های خوزستان ظرفیت خالی برای مهار سیلاب های پیش رو را دارند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: با تمهیداتی که از ابتدای سال آبی برای مهار سیلاب های محتمل اندیشیده شده است؛ در آغاز فروردین ماه سال جاری فضای خالی و حجم کنترل سیل استان در مقایسه با سال قبل در همین مدت مشابه 2 میلیون و 861 هزار مترمکعب بیشتر شده است که حجم مناسبی برای مهار سیلاب ها در اختیار برنامه ریزان قرار می دهد.

این مقام مسئول شرح داد: در دو حوضه دز و کرخه که سال گذشته درگیر سیلاب های سهمگین بوده اند سال جاری در حوضه کرخه 700 میلیون مترمکعب و در حوضه دز بیش از 115 میلیون مترمکعب فضای بیش تر برای مهار سیل در نظر گرفته شده است که امید می رود مسئله ای در پایین دست این مناطق شکل نگیرد.

او ادامه داد: برآورد ها نشان می دهند به رغم سامانه های بارشی که به شکل متوالی وارد استان و حوضه های آبریز رودخانه های استان ما می شود، تا نیمه فروردین ماه سال جاری قابلیت مهار همه این جریانات سیلابی وجود دارد و سعی می شود که رهاسازی آب از تاب آوری رودخانه ها بیشتر از این نشود.

داریوش بهارلویی گفت: هر چند تداوم این شرایط می تواند بر اثر پیش بینی های سازمان هواشناسی تغییر کند، ولی سیاست کلی آن است که تا حد امکان و با توجه به مشخصات و ظرفیت های فنی که اجازه می دهد، از افزایش هر گونه جریان جلوگیری شود.

او بیان نمود: از ابتدای اسفندماه سال 98 تا به امروز چند جریان سیلابی رخ داده است که همه آن ها در سد های استان مهار شدند.

بهارلویی اذعان داشت: از ابتدای سال آبی 12 میلیون و 931 هزار مترمکعب آب وارد سد ها و رودخانه های استان شده که بیش از 44 درصد آن فقط در ماه اسفند محقق شده و این میزان بیانگر حجم سنگین جریانات ورودی طی یک ماه گذشته است.

او اضافه کرد: شرایط سد ها و رودخانه به صورت روزانه رصد می شود و تصمیمات متناسب با تغییرات گرفته می شود.

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 821

به "احتمال افزایش خروجی سد دز تا 750 مترمکعب بر ثانیه در روزهای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش خروجی سد دز تا 750 مترمکعب بر ثانیه در روزهای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید