چشمتان را مالش ندهید!

به گزارش گفتمان برتر، یک جراح چشم گفت: مالش چشم بخصوص در بچه ها باعث افزایش احتمال ابتلا به قوز قرنیه خواهد شد و افراد باید از انجام این کار پرهیز کنند.

چشمتان را مالش ندهید!

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، مهرداد محمدپور جراح چشم در برنامه زنده تلویزیونی اظهار کرد: تشخیص قوز قرنیه بالینی است، اما در مراحل اولیه حتما باید تصویربرداری گردد. در ابتدا برای درمان این عارضه از اشعه درمانی و در موارد شدید از رینگ های 360 درجه استفاده می گردد.

او اضافه نمود: قوز قرنیه به معنای غیر قرینه شدن قرنیه است و شعاع انحنا در آن دیده می گردد که رنگ زرد و قرمز نشانه انحنای بیشتر، سبز متوسط و آبی نشانه انحنای کمتر است که با عدد نمایش داده می گردد.

محمدپور شرح داد: شرط اول برداشتن عینک این است که قوز قرنیه نداشته باشند یا مراحل اولیه قوز قرنیه در آنان دیده گردد، البته در مراحل اولیه ممکن است این عارضه در زمان تصویر برداری دیده نگردد.

این جراح چشم با بیان اینکه افراد مبتلا به قوز قرنیه باید از مالش چشمان خود خودداری کنند، تاکید کرد: مهم ترین علت قوز قرنیه بعد از ژنتیک، مالش چشمان است و این عامل حتی در صورت نبود قوز قرنیه می تواند باعث ایجاد آن به خصوص در کسانی که چشمان خود را عمل کرده اند گردد.

محمدپور ادامه داد: بچه ها به هیچ عنوان نباید چشمان خود را مالش دهند، زیرا باعث ایجاد قوز قرنیه می گردد.

او اظهار کرد: استفاده از آب سرد در افرادی که خارش چشم دارند تاثیرگذار است، اما در صورت بی فایده بودن می توان از اشک مصنوعی استفاده کرده و به چشم پزشک مراجعه کرد، هچنین آستیکمات خلاف قاعده در افراد آنان را مستعد ابتلا به قوز قرنیه خواهد کرد.

این جراح چشم با بیان اینکه قوز قرنیه درمان کاملی ندارد، تاکید کرد: حتی پیوند قرنیه هم به معنای درمان این عارضه نخواهد بود و تنها می تواند بیماری را اصلاح کند که امکان بازگشت عارضه نیز وجود دارد. افراد مبتلا به قوز قرنیه معمولا به صورت حاشیه دار یا سایه دار و کارتونی می بینند که به مرور باعث کاهش بینایی یا نابینایی خواهد شد.

او درباره کدورت قرنیه گفت: کدورت قرنیه معمولا به علت ضربه عفونت های قبلی ایجاد می گردد و ربطی به قوز قرنیه ندارد؛ بنابراین تنظیم اشعه در مقابل دید بیمار بسیار حائز اهنیت است، همچنین آب مروارید معمولا بعد از انجام عمل برنمی گردد و اظهار نظر افراد بر اساس کدورت های قرنیه در پشت لنز است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1272

به "چشمتان را مالش ندهید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمتان را مالش ندهید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید