چرا گورستان باستانی سقاره برای مصریان اهمیت داشته است؟

به گزارش گفتمان برتر، ایسنا/ بدنبال آخرین اخبار واصله، این پرسش مطرح می شود که چرا گورستان باستانی سقاره برای مصریان اهمیت داشته است؟

چرا گورستان باستانی سقاره برای مصریان اهمیت داشته است؟

سقاره به عنوان مکانی که تعداد زیادی مومیایی و مقبره مصر باستان و چندین هرم را در خود جای داده است، رویای باستان شناسان است. هر ساله محققان به اکتشافات جدیدی در این محوطه دست پیدا می نمایند که از جمله آنها به نقاب مومیایی، طومارهای کتاب مردگان و حتی کارگاه های مومیایی کردن میتوان اشاره نمود. با تمام این تفاسیر، این پرسش مطرح می گردد که چرا تعداد زیادی از مصریان باستان در این مکان دفن شده اند؟

لایوساینس نوشته است سقاره به مدت هزاران سال مورد استفاده نهاده شد و به گفته نیکو استرینگ مصرشناس و محقق دانشگاه لیژ در بلژیک دلایل دفن افراد در این مکان در مقاطع مختلف تاریخ متفاوت بود.

یکی از دلایل اهمیت سقاره، نزدیکی آن به شهر ممفیس بود. سلیما اکرام استاد مصرشناسی دانشگاه آمریکایی قاهره در گفت و گو با لایوساینس شرح داد: سقاره اصلی ترین گورستان مرکز باستانی ممفیس بود که تا حد زیادی به عنوان یک مرکز اداری در طول تاریخ مصر باقی ماند و بعلاوه یک مرکز مذهبی مهم برای برگزاری آیین های خدایان مصر باستان بود.

به گفته این کارشناس، ساکنان زنده ممفیس، این گورستان را در طول نسل ها شکل داده اند و بنابراین تاریخچه زندگی شهر و گورستان آن در هم تنیده شده است.

سقاره بعلاوه به این علت مکان قابل احترامی محسوب میشد که بعضی از نخستین فرعون های مصر، مقبره های خود را در آن مکان بنا کردند. در طول دودمان دوم یعنی از فاصله 2800 تا 2650 پیش از میلاد، فرعون هایی همانند هوتپ سخموی و نینت جر مقبره هایی را در سقاره ساختند. بعلاوه جوزر، فرعون دودمان سوم، هرم پلکانی مشهور خود را در سقاره ساخت. علاوه بر این چندین فرعون دیگر همانند اوسرکاف، اوناس، جدکارع که از دودمان پنجم مصر باستان بودند نیز در این مکان هرم هایی را بنا کردند.

با توجه به اینکه با دفن فرعون ها در سقاره، درباریان آنها نیز مقبره هایی به اصطلاح مصطبه ای خود را در مجاورت فرعون می ساختند، سقاره یک مکان مختص خانواده سلطنتی نبود.

حتی در طول پادشاهی نوین (1550 تا 1070 پیش از میلاد)، یعنی زمانی که فرعون ها در دره پادشاهان در 483 کیلومتری سقاره دفن می شدند، هنوز بسیاری از مقامات دربار تمایل داشتند در سقاره دفن شوند که به گفته استرینگ مصرشناس و محقق دانشگاه لیژ تمایل این افراد به ادامه ساخت مقبره در این مکان، در تاریخچه سقاره و ارتباط آن با خدایان مصر باستان ریشه داشت.

اهمیت سقاره به طور قابل توجهی با ظهور مسیحیت به عنوان دین اصلی در مصر در قرن چهارم و پنجم میلادی کاهش پیدا کرد.

امروزه این مکان به یک محوطه باستانی پرطرفدار برای گردشگران و باستان شناسان تبدیل شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 2230

به "چرا گورستان باستانی سقاره برای مصریان اهمیت داشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گورستان باستانی سقاره برای مصریان اهمیت داشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید