حقایق جالب در خصوص وین؛ اتریش

به گزارش گفتمان برتر، شهر وین به عنوان مرکز کشور اتریش از شهرهای مهم برای گردشگران قاره اروپا محسوب می گردد. همراه خبرنگاران باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

حقایق جالب در خصوص وین؛ اتریش

وین یکی از مرکز های مهم در قاره سبز به شمار می رود. این سرزمین که در کنار رودخانه دانوب قرار گرفته است، به علت جاذبه های متنوع تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود، به یکی از مقاصد اروپایی پرطرفدار برای توریستان تبدیل شده است. از طرفی با توجه به مذاکرات و توافقات هسته ای کشورمان در این شهر، در سال های اخیر وین جایگاه خاصی برای ایرانیان پیدا نموده است.

با این بهانه، به سراغ بعضی از حقایق و نکات جالبی از این شهر رفته ایم.

1. قدمت پیدایش زندگی شهری در این منطقه به 5 قرن پیش از میلاد مسیح برمی گردد.

2. برای نام وین نظریه های بسیار متفاوتی مطرح است. قویترین نظریه بیانگر آن است که نام وین از واژه باستانی ویندوبونا (Vindobona) به معنی شهر مطلوب که نام محلی قدیمی در منطقه فعلی شهر بوده، وام گرفته شده است.

3. وین بزرگترین شهر اتریش و نهمین شهر بزرگ در قاره اروپا محسوب می گردد.

4. وین سومین شهر در دنیا است که دفتر سازمان ملل در آن واقع شده است. بعلاوه دفاتر بین المللی دیگری مانند اوپک و سازمان انرژی اتمی، در این شهر استقرار یافته است.

5. این منطقه از تابستان هایی معتدل و زمستان های بسیار سردی برخوردار است. بیشینه دمای این شهر در روزهای گرم سال به 25 درجه و در روزهای سرد سال به صفر درجه می رسد.

6. جمعیت وین در طی سال های متمادی تغییر چشمگیری به خود ندیده است. از سال 1910 میلادی که جمعیتی 2 میلیون نفری را در خود جای داده بود تا دهه 80 با 1/5 میلیون نفر جمعیت و با جمعیت کنونی 1/8 میلیون نفری در این روزها.

7. صربستان، ترکیه و آلمان کشورهای هستند که بیشترین ملیت های دیگر ساکنین وین را، پس از مردم محلی آن، تشکیل می دهند.

8. پس از فرقه های مختلف مسیحیت که دین اصلی این شهر را تشکیل می دهند، اسلام جایگاه دوم را در نزد مردم وین کسب می نماید.

9. وین هر ساله به طور میانگین نزدیک به 7 میلیون توریست را به خود می بیند.

10. طبق رتبه بندی های گوناگون به وسیله آمارهای مختلف، وین پس از شهر ملبورن در استرالیا، جایگاه دوم را در شهرهای مناسب برای زندگی کسب نموده است. در این رتبه بندی عواملی از قبیل امنیت، تحصیلات و درمان دخیل هستند.

11. دو لقب شهر رویاها و شهر موسیقی به شهر وین نسبت داده شده اند. شهر رویاها به علت تاثیرات زیگموند فروید، روانشناس فقید متولد این شهر، به وین نسبت داده شد.

از طرف دیگر، همان طور که احتمالا می دانید، وین شهری است که بسیاری از آهنگسازان مشهور دنیا در آن متولد شده اند یا دست کم برای مدتی در این شهر زندگی نموده اند. بعلاوه با وجود مدارس و دانشگاه های متعدد و معتبر موسیقی در این شهر، وین مرکز موسیقی دنیا یا همان شهر موسیقی نامیده می گردد.

12. ارکستر ملی وین یکی از بزرگترین ارکسترهای دنیا محسوب می گردد. بلیت کنسرت شب کریسمس این ارکستر، تا 1200 دلار هم به فروش می رسد. بعلاوه این کنسرت در 90 کشور دنیا پخش زنده می گردد و بیش از 50 میلیون بیننده را میخکوب می نماید.

13. امروزه امید به زندگی در این شهر 81 سال است، در حالی که میانگین امید به زندگی دنیا 71 سال معین شده است. از طرفی بر اساس پیش بینی ها، امید به زندگی مردم وین تا سال 2050 به 89 سال برای زنان و 85 سال برای مردان تخمین زده شده است.

14. همچون شهر برلین آلمان، پس از جنگ دنیای دوم، شهر وین به 4 قسمت تقسیم شد. هر یک از این 4 قسمت تحت تصرف آمریکا، فرانسه، بریتانیا و شوروی بود تا اینکه در سال 1955 به این تقسیمات خاتمه داده شد.

15. سیستم حمل و نقلی مطلوبی در این شهر برقرار است. متروی این شهر که در سال 1976 تاسیس شد، هم اکنون از 5 خط و 104 ایستگاه بهره می برد.

16. باغ وحش وین قدیمی ترین باغ وحش در دنیا محسوب می گردد و قدمت آن به سال 1752 باز می گردد. این باغ وحش اکنون در میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده است و 700 گونه جانوری مختلف را در خود جای داده است.

17. قصر شونبرون (Schonbrunn) یکی از پرطرفدارترین جاذبه های تاریخی وین به شمار می رود. این بنای بزرگ که از سال 1700 بنا شده است، از 1441 اتاق بهره می برد و نمادی است از تاریخ پربار این شهر.

18. طبق بعضی از قصه های شنیده شده، پس از خاتمه محاصره این شهر به وسیله ترکان عثمانی، گونی های قهوه متعددی از لشکر آن ها، در این شهر به جای ماند. در پی آن بسیاری از کافه های شهر به استفاده از آن ها روی آوردند. به هر ترتیب، امروزه قهوه خوردن و کافه نشینی نزد مردم وین از اهمیت بسیاری برخوردار است.

19. جالب است بدانید که مبتکر جام های برفی موسوم به اسنو گلوب (Snow Globe)، فردی متولد وین بوده است. اروین پرتزی (Erwin Perzy) که بر روی وسایل مکانیکی فعالیت می نموده است، در سال 1900، زمانی که در حال ارتقا نوعی از لامپ های جراحی بوده است، به طور اتفاقی این جام های برفی را اختراع کرد. امروزه نیز این جام های زینتی به عنوان یکی از صنایع دستی وین مطرح هستند.

20. برای آخرین مورد خوب است بدانید که بدانید که شهر وین با شهر تهران پیمان خواهرخواندگی بسته اند.

منبع: کجارو / ohfact.com / globalblue.com
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1905

به "حقایق جالب در خصوص وین؛ اتریش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب در خصوص وین؛ اتریش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید