پلنگ، دو کارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی کرد

به گزارش گفتمان برتر، خبرنگاران/خراسان رضوی دو نفر از کارگران یک شرکت صنایع معدنی در معادن سنگ آهن سنگان خواف حوالی غروب امروز 23 بهمن 98 در جریان حمله یک قلاده پلنگ زخمی شدند.

پلنگ، دو کارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی کرد

دین محمد موظف یکی از مجروحان در گفت وگو با گفتمان برتر مطرح نمود: عصر امروز از نگهبانی شرکت بیسیم زدند که سگ ها در تعقیب یک قلاده پلنگ هستند و بروید جستجو کنید که پلنگ در کدام راستا است تا کارگران آسیبی نبینند. با همکارم سوار خودرو شدیم و در راستا حرکت سگ ها به دنبال پلنگ بودیم اما حیوان را نیافتیم به همین سبب از ماشین پیاده شدم کمی که پیاده رفتم ناگهان پلنگ را دیدم که در شکاف صخره ای پناه گرفته و در همین لحظه پلنگ به سمتم حمله ور شد و خود را روی من انداخت.

موظف گفت: همچنان که در جدال با پلنگ بودم همکارم به نام امان اله کریمی خود را رساند و با کوشش مرا از چنگ پلنگ نجات داد اما پلنگ به او نیز حمله ور شد و بازویش را گاز گرفت، من از ناحیه سر و کمر زخمی شدم و هر دو نفرمان تحت درمان و واکسیناسیون قرار گرفتیم و هم اینک از بیمارستان مرخص شدم تا در منزل استراحت کنم.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف نیز در این باره به گفتمان برتر گفت: به محض اطلاع از موضوع به بیمارستان رفتم و زخمی ها را از نزدیک دیدم؛ علی رغم مجروحیت این کارگران خوشبختانه خطر برطرف شده بود.

سعید توانا اضافه کرد: پس از این حادثه، دو نفر از ماموران یگان حفاظت از محیط زیست را برای دور کردن پلنگ از محدوده کاری شرکت معدنی به آن منطقه اعزام کردیم و قرار است تا صبح فردا در آنجا کشیک دهند.

وی پیرامون وجود و حضور پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان خواف گفت: ارتفاعات معادن سنگ آهن سنگان خواف زیستگاه اصلی پلنگ های این منطقه است.

توانا توضیح داد: متاسفانه شرکت های معدنی فعالیت خود را به ارتفاعات کشانده اند و به قلمرو پلنگ ها وارد شده اند و پلنگ هم از قلمروخود دفاع می نماید.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف اضافه کرد: با این حال شرایط پیچیده شده هم جان انسان ها برای ما مهم است و هم حفظ پلنگ برایمان کار ارزشمندی است.

وی گفت: چندین نوبت جلسه با مدیران معادن سنگ آهن سنگان خواف گذاشتیم و دوره های آموزشی متعددی برای کارکنان و کارگران معادن برگزار کردیم و مکاتبات متعددی پیرامون حفظ محیط زیست و حیات وحش انجام دادیم.

توانا بیان نمود: برای ارتقای حفاظت فردی شاغلان در معادن سنگ آهن سنگان پیشنهادهای متعددی از قبیل افزایش نورافکن ها، کاهش شیفت های کاری شبانه در ارتفاعات و نصب کیوسک های متعدد در ارتفاعات و نقاط تردد پلنگ به مدیران شرکت های صنعتی و معدنی داده ایم.

وی گفت: متاسفانه بعضی شرکت های معدنی از سگ برای حفاظت از محیط کار استفاده می نمایند غافل از اینکه سگ، غذای لذیذی برای پلنگ است و پارس سگ ها، پلنگ را به سمت خود می کشد و بارها اعلام کردیم از سگ به ویژه سگ های ولگرد استفاده نگردد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف اضافه کرد: جالب است در سال هایی که پلنگ در منطقه حضور دارد، گرگ ها کم می شوند و تلفات دام دامداران کاهش می یابد.

توانا یادآور شد: هم اینک فصل جفت گیری وحوش به خصوص پلنگ است و فعالیت هورمونی این حیوان در دوره جفت گیری و آبستنی، رفتار او را تغییر می دهد و پلنگ را پرخاشگر و خطرناک می نماید.

وی اظهار کرد: برپایه گفته های شاهدان عینی، پیش بینی می گردد حداقل یک قلاده ماده پلنگ، یک قلاده پلنگ نر و سه توله پلنگ در معادن سنگ آهن سنگان زیست می نمایند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست خواف گفت: گونه پلنگ های خواف گونه ایرانی و از گونه های با ارزش پلنگ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 694

به "پلنگ، دو کارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلنگ، دو کارگر معادن سنگ آهن سنگان خواف را زخمی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید