پزشکان باید برای آزمایش های گرانقیمت توضیح حال بنویسند

به گزارش گفتمان برتر، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: استاندارد و راهنمای بالینی کنترل هزینه های اضافی در نظام سلامت در حوزه آزمایشگاه ها، تدوین و ابلاغ شده است که مطابق آن پزشکان در تجویز آزمایش های گرانقیمت باید توضیح حال بیمار را بنویسند.

پزشکان باید برای آزمایش های گرانقیمت توضیح حال بنویسند

به گزارش ایرنا، قاسم جان بابایی، درباره میزان آزمایش های بی فایده گفت: وقتی تعداد آزمایش ها از سقف استاندارد تجویز بیشتر گردد، معلوم است که تعدادی از آزمایش های پزشکان بی فایده است.

وی گفت: برای مثال وقتی پزشکی می خواهد آزمایش تیروئید تجویز تا بیماری را با قرص تنظیم کند، هر سه ماه یک بار آزمایش برای بیمار کافی است تا زمانی که تیروئید او طبیعی گردد و بعد از آن باید هر سه سال یک بار یا در نهایت سالی یک بار آزمایش بدهد. اما بعضی افراد سالی پنج یا 6 بار آزمایش تیروئید می دهند که این امر باعث بالا رفتن هزینه های نظام سلامت می گردد.

جان بابایی اضافه کرد: بعضی افراد هر 6 ماه یک بار برای چکاپ خود آزمایش چربی می دهند. این موارد باعث بالا رفتن هزینه های نظام سلامت می گردد درحالی که این میزان آزمایش ضرورتی ندارد. باید توجه کنیم که صندوق بیمه ای، صندوقی ثابت است و اعتبار محدودی دارد؛ بنابراین باید کارهای بی فایده حذف و هزینه ها به سمت اقدامات اصلی تر راهنمایی گردد.

وی ادامه داد: برای کنترل این موارد و هزینه های اضافی در نظام سلامت در حوزه آزمایشگاه ها، استانداردهایی مبنی بر اینکه چه کسانی می توانند آزمایش ها را تجویز نمایند و این آزمایش ها برای چیست و سالی چند بار یک آزمایش را می توان تجویز کرد، تدوین شده است. حتی تعیین کردیم که برای آزمایش های گرانقیمت باید پزشکان توضیح حال بنویسند و بگویند چرا این آزمایش را برای بیمار درخواست کردند و ضرورت این درخواست چیست.

معاون وزیر بهداشت گفت: در راهنماهای بالینی بر این موارد تاکید شده است و بیمه ها نیز در سامانه پیش تایید این موضوع را به تدریج اجرایی می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 284

به "پزشکان باید برای آزمایش های گرانقیمت توضیح حال بنویسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکان باید برای آزمایش های گرانقیمت توضیح حال بنویسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید