ماجرای ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن به ایران

به گزارش گفتمان برتر، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب احتیاج های داخلی مصرف کرد، موجب اختلال در واکسیناسیون شد.

ماجرای ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن به ایران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا رئیسی گفت: تا به امروز 8 میلیون و 100 هزار دوز واکسن تحویل نظام سلامت شده است که 7 میلیون و 800 هزار دوز آن توزیع شده است و 7 میلیون دوز تا به امروز به هموطنان تزریق شده است.

وی ادامه داد: مرحله نخست واکسیناسیون شامل گروه های بهداشت و درمان به خاتمه رسیده است و مرحله دوم گروه های سنی 80 سال به بالا 75 تا 80 سال و 70 سال به بالا واکسن دریافت نموده اند و تفاوت تعداد واکسن های توزیع شده با واکسن های تزریق شده به سبب نرسیدن زمان تزریق دوز دوم افراد 70 سال به بالا و یا حفظ سهمیه جاماندگان این گروه سنی است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه از این پس تا واکسن در یخچال های ما قرار نگیرد به دریافت آن اعتماد نداریم، ادامه داد: ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب احتیاج های داخلی مصرف کرد، موجب اختلال در واکسیناسیون شد.

وی با بیان اینکه 800 مرکز تجمیع واکسیناسیون در کشور فعال شده بود، افزود: در تهران 75 مرکز فعال داشتیم به سبب کمبود حجم واکسن مجبور به تعطیلی بعضی از مراکز شدیم به گونه ای که تنها در تهران 32 مرکز فعال تزریق واکسن داشتیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به این که در بعضی از مراکز واکسیناسیون تهران تجمع هایی مشاهده شد افزود:، اما خوشبختانه در دیگر نقاط کشور ازدحام در مراکز واکسیناسیون نبود. با در اختیار داشتن واکسن کافی مراکز تجمیع واکسیناسیون افزایش خواهد یافت به گونه ای که این مراکز در تهران از 75 به 79 مرکز در خاتمه هفته خواهد رسید. بر اساس پیش بینی ها تا فردا صبح یک و نیم میلیون دوز واکسن تازه وارد کشور می گردد و هفته آخر تیر هم یک و نیم میلیون دوز واکسن دیگر هم به کشور می رسد. در مرداد هم 5 تا 6 میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

رئیسی گفت: هم اکنون 380 هزار دوز واکسن کووایران برکت در اختیار داریم و 40 هزار دوز دیگر در حال برچسب گذاری است.

وی ابراز امیدواری کرد تا یکم مرداد حدود 650 هزار دوز دیگر از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد و افزود: تا ابتدای مرداد حدود یک میلیون دوز واکسن کووایران برکت در اختیار خواهیم داشت. بر اساس برنامه ریزی ها در مرداد هر هفته یک میلیون دوز واکسن داخلی خواهیم داشت که این رقم در شهریور به ماهانه 10 میلیون دوز واکسن افزایش می یابد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره واکسن پاستور هم گفت: 130 هزار دوز از این واکسن در اختیار است و به نظر می رسد در مرداد و شهریور هم هر ماه 500 هزار دوز از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1657

به "ماجرای ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ارسال نشدن 3 میلیون دوز واکسن به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید