شبکه ملی تاثیری بر قیمت اینترنت داشت؟

به گزارش گفتمان برتر، پس از کاهش قیمت اینترنت در شبکه ملی اطلاعات و تفکیک اینترنت داخل از بین الملل، با اعلام آخرین تعرفه های اینترنتی، قیمت هر گیگابایت اینترنت ثابت به کمتر از 1000 تومان هم رسیده است.

شبکه ملی تاثیری بر قیمت اینترنت داشت؟

به گزارش گفتمان برتر، کاهش قیمت اینترنت همیشه از مطالباتی بوده که مورد توجه کاربران است و البته در هر برهه ای از زمان، این مطالبه مورد توجه قرار گرفته و اقداماتی نیز از طرف سازمان های متبوعه وزارت ارتباطات برای کاهش قیمت صورت گرفته که نتیجه هایی را نیز در پی داشته است. همان طور که طی سالهای 92 تا 96، شاهد کاهش 60 درصدی در قیمت اینترنت بودیم.

هم چنین راه اندازی شبکه ملی اطلاعات یکی از قدم های بزرگ برای کاهش تعرفه اینترنت بود که با تفکیک ترافیک داخلی از ترافیک بین المللی، موجب کاهش هزینه ها شد. بدین ترتیب که شبکه ملی اطلاعات، دسترسی های ملی را برای مردم کم هزینه تر نموده و با راه اندازی مراکز تبادل داده در کشور، تعرفه سرویس های داخلی به میزان یک سوم سرویس های بین المللی محاسبه می گردد. این کاهش تعرفه پس از مدت ها، از اول مرداد سال 1395، به صورت رسمی شکل اجرایی به خود گرفت و کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ارائه کنندگان خدمات اینترنتی را به اعمال تعرفه های جدید ملزم کرد.

در این راستا، محمدجواد جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هنگام راه اندازی شبکه ملی اطلاعات گفته بود: با راه اندازی مرکز تبادل داده شبکه ملی اطلاعات، یکی از موضوعات اصلی که موجب تمایز این شبکه با شبکه بین المللی اینترنت می گردد، بحث تعرفه دسترسی خواهد بود. این تفاوت قیمت نیز جهت ملموس تر شدن فعالیت های شبکه ملی اطلاعات است. هم چنین شرکت های مختلفی که نسبت به عقد تفاهم نامه اقدام نموده اند، تعرفه خود را برای محتوای داخلی تا حدود 50 درصد کاهش داده اند.

از سوی دیگر صادق عباسی شاهکوه - مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت - با اشاره به تعرفه گذاری های مصوبه 237، بیان نموده بود: با تصویب این قانون، مصرف داخلی کاربر به طور جداگانه محاسبه می گردد که مشترک بداند به چه شکل از اینترنت استفاده می نماید. در تمام جهان نیز سهمی برای حجم کف فعالیت های اینترنتی در نظر گرفته می گردد که این رقم در مورد سرویس های داخلی حدود دو برابر است و به دنبال اجرایی شدن این مصوبه، حدود 20 درصد در اینترنت آزاد موبایل و ADSL کاهش تعرفه ایجاد می گردد.

اما از طرفی، یکی از وعده هایی که داده شده بود، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه بود که تعرفه های آن در دولت قبلی توسط محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم - پیشنهاد شد اما با اعتراض کاربران به تعرفه های ارائه شده، تغییراتی در آن صورت گرفت و درنهایت طرح جدید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات رسید تا مدل اینترنت غیرحجمی تصویب گردد.

با انتشار مصوبه جدید سرویس های پرسرعت غیرحجمی و البته مبتنی بر یک مصرف منصفانه که درواقع سقف این حجم توسط هریک از ارائه دهندگان خدمات اینترنت معین می شد، شرکت ها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکین برسانند. هم چنین همان زمان هم تاکید شد که در تعرفه های اعلام شده، ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک بین الملل لحاظ گردد.

در این تعرفه های جدید که از سال گذشته تاکنون اجرایی شده، به گفته وزیر ارتباطات، شاهد کاهش حداقل حدود 30 درصدی در مقایسه با تعرفه قبلی بودیم. از طرفی اگرچه آنچه توسط مشترک خریداری می گردد، سرعت اینترنت است، اما با توجه به سقف های ارائه شده نیز می توان مشاهده کرد که حداقل قیمت اینترنت در بعضی از سرویس ها حتی به کمتر از 1000 تومان برای هر گیگابایت (در سرعت های بالاتر) هم رسیده که البته این هزینه تا 3,500 تومان هم متغیر است.

البته کوشش برای کاهش قیمت اینترنت در ایران در شرایطی است که کارشناسان عقیده دارند اکنون بحث فروش پهن باند در بعضی کشورها به سمت رایگان شدن می رود و هزینه دسترسی به پهنای باند اینترنت در اکثر کشورها در حال کاهش است. درآمد اپراتورها هم در جهان به سمتی می رود که بر اساس ارائه خدمات حاصل شده باشد و نه فروش پهنای باند، به همین دلیل بود که ارائه اینترنت از حجم به سرعت تغییر یافت.

از طرفی در شرایطی که در بحران های جدید ارزی و مالی، تقریباً تمامی اقلام مصرفی با افزایش قیمت های چند برابری روبه رو بودند، کماکان آنچه کاربران از صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات انتظار دارند، ثبات در قیمت ها و حتی کاهش آن است که شاید در شرایط کنونی خواسته ای کاملاً منطقی نباشد، اما با توجه به پیشرفت هایی که در این عرصه وجود دارد و تغییراتی که در جهان شاهدیم، برای بهبود کیفیت و رسیدن به سطح جهانی، باید به آن سمت حرکت کرد که کاربر دیگر دغدغه ای از حجم اینترنت خود نداشته باشد.

خبرنگار: فائزه طاهری

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 71

به "شبکه ملی تاثیری بر قیمت اینترنت داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی تاثیری بر قیمت اینترنت داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید