سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت

به گزارش گفتمان برتر، خبرنگاران: معاون فناوری های نوین بانک گفت: به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان بانکی اعم از حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که بر اساس آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف از جمله وب سایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی از ثبت سیستمی چک از سوی صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.

سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت

به گزارش به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، هفتاد و پنجمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با حضور معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، استاندار تهران و فعالین مالی با موضوع طرح مسائل و چالشهای فعالین صنعت پخش در رابطه با سامانه چک صیاد (پیچک) برگزار گشت.

مهران محرمیان در این نشست، با ارائه شرحاتی از آخرین اقدامات و برنامه های بانک مرکزی جهت تسهیل کاربری چک در سامانه صیاد، بر تلاش مستمر این نهاد برای رفع اشکالات احتمالی اصناف و کاربران حقوقی در زمینه استفاده از چک منطبق با قانون جدید تاکید کرد.

محرمیان با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به دقت و با حساسیت مسائل مرتبط با ثبت و استعلام چک های جدید را در بازار رصد می کند و نسبت به رفع چالش های احتمالی و پیش بینی نشده، حداکثر چابکی در عملکرد را در دستور کار دارد، تاکید کرد: با توجه به درخواست های رسیده از سوی فعالین مالی، ضرورت بازبینی اینترنت بانک در بانکهای مختلف به منظور تعریف سطح دسترسی لازم برای نمایندگان در خصوص مشتریان حقوقی بانک ها مورد بررسی قرار گرفته و این امر با اولویت بالا از سوی بانک ها در دست انجام است.

وی ادامه داد: طبیعی است در گذشته چنین نیازی برای کاربران در زمینه چک و اینترنت بانک مطرح نبوده است اما در حال حاضر با توجه به قانون جدید این نیاز مطرح شده که بسیاری از بانک ها آن را پوشش داده اند و بانکهای باقیمانده هم با پیگیری بانک مرکزی به سرعت در صدد پیاده سازی این امکان هستند.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی شرح داد: به موازات سرویسی که در اینترنت بانک و مویایل بانک از سوی بانکهای مختلف به مشتریان ارائه می شود، به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت نیز در اختیار مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که بر اساس آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف از جمله وب سایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی با ارائه شناسه چک صیادی، شناسه ملی ذینفع، تاریخ و مبلغ چک از ثبت سیستمی چک از سوی صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.

بنا بر اظهار این مقام مسئول در بانک مرکزی، با توجه به اقبال عمومی در استفاده از اپلیکیشن های پرداخت در دریافت خدمات مرتبط با چک های اشخاص حقیقی، امکان ارائه سرویس های مورد نیاز در خصوص چک برای مشتریان حقوقی در اپلیکیشن های پرداختی از دیگر گامهایی است که برای تسهیل استفاده و ترویج قانون جدید چک از سوی بانک مرکزی و با هماهنگی بانکها در حال انجام است.

همچنین در این جلسه محرمیان در پاسخ به پیشنهاد و درخواست فعالین مالی برای معافیت ثبت چکهای با مبالغ کمتر از سقف تعیین شده در سامانه صیاد شرح داد: برخی از موارد در خصوص مسائل و ملاحظات مرتبط با مقررات و دستور العمل ها در اختیار بانک مرکزی نیست و قانون در این خصوص تصریح دارد. در عین حال بانک مرکزی به طور کامل آماده هرگونه تعامل و همکاری برای پیشبرد دقیق این قانون و سهولت استفاده کاربران از سامانه صیاد است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی افزود: چک، تنها ابزار برداشت از حساب نیست و ابزارهای متداول دیگری مانند حواله ساتنا و پایا در اختیار مشتریان قرار گرفته است. همچنین بانک مرکزی حواله سپند را نیز برای سرویس برداشت مستقیم طراحی کرده که مناسب پرداخت های دوره ای مانند پرداخت آبونمان یا اجاره بهاست.

محرمیان شرح داد: بانک مرکزی علاوه بر ایجاد و تنظیم گری انواع کانال های تبادل مالی در کشور برای سهولت مبادلات و فرآیندهای تجاری، تمام تلاش خود را برای اجرای دقیق، سهل و امن قانون جدید چک معطوف داشته و خواهد داشت.

گفتنی است، در این جلسه که نمایندگانی از اصناف و فعالین مالی خصوصا در بخش های بازرگانی حضور داشتند، علاوه بر طرح برخی نواقص و مسائل در قانون جدید چک، گزارش اقدامات بانک مرکزی در خصوص رفع مسائل کاربری و پاسخگویی به ذینفعان و هم چنین تاثیرات مثبت این قانون در کاهش چک های برگشتی ارایه شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1623

به "سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید